صفحه مرگ وردپرس

رفع مشکل صفحه مرگ در وردپرس

چرا صفحه سفید وردپرس ایجاد میشود و چطور باید آن را برطرف کنیم ؟

میتوان گفت که وردپرس یکی از قوی ترین سیستم های مدیریت محتوا در جهان است که استفاده از آن روز به روز رو به افزایش بوده و تا این تاریخ که در سال ۲۰۱۹ قرار گرفته ایم بیش از ۳۰ درصد وب سایت های دنیا با وردپرس راه اندازی شده اند. همچنین طراحی وردپرس به گونه ای هست که هرکسی با دانش مقدماتی و اولیه از کامپیوتر  بتواند با آن کار کند و خوشبختانه در ایران عزیزمان هم این سیستم مدیریت محتوا طرف دارن بسیاری داشته و به زبان فارسی ترجمه و در دسترس عموم قرار داد.

خب بعد از این مقدمه و آشنایی  خیلی جزئی با وردپرس میریم به سراغ حل یکی دیگه از مشکلاتی که ممکن هست برای خیلی ها در حین کار با وردپرس به وجود اومده باشه.این مشکل که به صفحه مرگ وردپرس معروف شده به این شکل است  که شما در حین کار با وردپرس به یک باره با یک صفحه سفید و خالی ( بدون هیچ محتوایی ) مواجه می شوید.در چنین مواردی کاربران حرفه ای و با تجربه به خوبی میدانند که باید  چه کاری را انجام دهند ولی بسیاری از افراد خصوصا آن هایی که با وردپرس به تازگی آشنا شده اند شاید نتوانند مشکل خود را حل کنند و ما در این مقاله میخواهیم به صورت کامل دلیل مشکل صفحه سفید وردپرس رو بررسی  کرده  و راه حل های برطرف سازی رو هم برای شما عزیزان تشریح کنیم تا بتونید خیلی راحت مشکل رو حل کنید.

خب در ابتدا بررسی دلایل بروز صفحه سفید ( صفحه مرگ وردپرس ) 

صفحه سفید وردپرس به چند دلیل اصلی میتونه به وجود بیاد و کلا  هم به دو حالت اتفاق می افته. اولین حالت این که شما در هر حالتی و با ورود به  هر صفحه از جمله صفحه مدیریت وردپرس ( پیشخوان ) با صفحه سفید مواجه می شوید که حالت بسیار  بدتر می باشد و حالت دوم که کمی بهتر است صفحه سفید فقط در بخش کاربری وجود دارد و شما خیلی راحت میتونید وارد صفحه مدیریت بشوید و در صفحه پیشخوان همه چیز عادی است.

دلایل این که در وردپرس با صفحه سفید مواجه می شویم همیشه به دلیل خطاهای برنامه نویسی است که وردپرس به دلیل این که با زبان php نوشته شده است پس باید اینطور گفت که به خطاهای برنامه نویسی php مربوط می شود. این حرف دلیلش این نیست که وردپرس دارای مشکلات برنامه نویسی است خیر به هیچ وجه این خطاها به دلیل اشتباهات کابران به وجود می آید. به عنوان مثال ممکن است شما دو پلاگین نصب کرده باشید که این پلاگین ها با یکدیگر تداخل کرده  و خروجی میشود  صفحه سفید وردپرس. و یا این که قالبی را در وردپرس نصب کرده باشید که مشکلات برنامه نویسی دارد و یا اگر قبلا قالب مشکل نداشته باید بررسی  کنید ببینید چه تغییرات جدیدی را  در قالب به وجود آوردید که با ارور صفحه مرگ مواجه شدید.

همچنین لازم به ذکر است که محدودیت های حافظه ی php هم یکی  دیگر از دلایل اصلی این  مشکل بوده که شما می توانید خیلی راحت در وردپرس حافظه php را افزایش دهید و همچنین از پشتیبانی هاست خود بخواهید تا محدودیت حافظه ی php را که از طرف هاست  اعمال شده  را بردارند.

  روش برطرف سازی محدودیت  حافظه php در وردپرس

شروع عیب یابی و رفع مشکل ارور وردپرس

خب اگر بخواهیم با حدس و گمان دلیل مشکل را پیدا کنیم کار سختی رو پیش رو خواهیم داشت و حتی با انجام کارهای نامربوط ممکن هست که ایرادات بیشتری پیش بیاید بنابراین اولین کاری که باید انجام بدیم این هست که سیستم دیباگر وردپرس رو فعال کنیم.بعد از فعال کردن دیباگر وردپرس حالا اگر صفحه را رفرش کنیم ( مجددا بارگزاری کنیم ) میتوانیم دلیل مشکل را ببینیم که کار برطرف سازی را بسیار راحت خواهد کرد چرا که بعد از بارگذاری مجدد صفحه وب سایت اینار به جای صفحه سفید با پیام های مختلفی که گویای ایراد هست مواجه خواهید شد. در زیر برای مثال یکی از پیام ها رو که بعد از فعال سازی دیباگر در صفحه مشاهده شده رو قرار دادیم که مروبط به یکی  از وب سایت هایی بود که با مشکل صفحه سفید  مواجه شده بود.

Cannot redeclare get_posts() (previously declared in /var/www/html/wordpress/wp-includes/post.php:1874) in /var/www/html/wordpress/wp-content/plugins/postslider/include.php on line 45

خب اگر به دقت به این کد و ارور توجه کنید خواهید دید  که در بخش پلاگین ها ، یکی از پلاگین ها به نام postslide دچار ایراد هست و این مشکل هم در فایل include.php و خط ۴۵ این فایل به وجود آمده است.  خب می بینید که خیلی راحت تونستیم دلیل مشکل رو با استفاده از حالت دیباگر پیداکنیم. بعد از پیدا کردن مشکل رفع آن کار آسانی بوده  چرا که مثلا در این مورد یا میتوانیم پلاگین را به صورت کلی حذف کنیم و یا این که پلاگین دیگری رو با همین کارایی جایگزین پلاگین فعلی  کنیم و یا حتی با یک برنامه نویس  مشورت کرده و ارور را به اون نشان دهیم تا برطرف کند و یا اگر خودتان به برنامه نویسی php تسلط دارید به  راحتی خواهید توانست مشکل را حل کنید.

روش بعدی که میتوانید ایراد را بررسی کنید این است که کل پلاگین ها رو غیر فعال کنید و اگر در زمانی که پلاگین ها غیر فعال هستند مشکل صفحه سفید وب سایت برطرف شد مجددا پلاگین ها رو فعال کنید منتها به روشی که در ادامه خواهیم گفت تا پلاگین ایراد دار  معلوم شود. خب روش فعال کردن پلاگین ها به این شکل باشد که اول یکی  از پلاگین ها رو فعال کنید و وب سایت را  در هر دو طرف یعنی هم پیشخوان و  هم صفحه کاربری رفرش کنید و اگر صفحه سفید برنگشت همین کار را با پلاگین بعدی انجام دهید، به این ترتیب که پیش بروید وقتی پلاگینی مشکل داشته باشد به محض فعال سازی  صفحه سفید بر می گردد و شما میتوانید تشخیص دهید که کدام پلاگین باعث بروز مشکل  شده و سپس اقدام به برطرف سازی ایراد کنید.

در خیلی از موارد  وقتی بخش پلاگین ها رو عیب یابی میکنیم متوجه می شویم که هیچ یک از پلاگین ها  دچار مشکل نیتس و دلیل صفحه سفید از طرف پلاگین ها نمی باشد و بعد از بررسی به روش دیباگر می بینیم که قالب وب سایت مشکل ایجاد کرده که بازهم وقتی پی ببرید که ایراد از کجا هست میتوانید آن را برطرف کنید. اگر مشاهده کردید که قالب  وب سایت وردپرسی شما ایراد دارد  اگر به برنامه نویسی تسلط کافی داشته باشید برطرف سازی مشکل کارآسانی خواهد بود و در غیر  این صورت میتوانید از یک برنامه نویسی ماهر کمک بگیرید تا مشکل قالب را برای شما حل کند. در صورتی که قالب به کل ایراد اساسی داشته باشد میتوانید قالب دیگری را جایگزین کنید.

بررسی وضعیت آپدیت وردپرس و کامل بودن آپدیت

در برخی موارد بسیاری از کاربران سوال میکنند که ما از ابتدا قالب و پلاگین ها را نصب کردیم مشکلی وجود نداشته و به خوبی کار میکردند پس چطور به یک باره مثلا قالب و یا وردپرس ما دچار مشکل شده است. بهتره  بدونید که شما باید همیشه وردپرس خودتون رو آپدیت نگه دارید تا همیشه وب سایت شما از امنیت  کافی برخوردا بوده باشه ولی همین آپدیت با تمام مزایایی  که دارد اگر به درستی انجام نشود میتواند باعث ایجاد مشکل اساسی شده و در نهایت  وردپرس وارد صفحه سفید  می شود. پس توجه داشته باشید که وقتی وردپرس خودتونرو آپدیت می کنید در ابتدا تمام پلاگین ها رو غیر فعال کنید و سپس اقدام به آپدیت کردن وردپرس بکنید و بعد از این که آپدیت با موفقیت  انجام شد  سپس یک به  یک پلاگین ها رو فعال کنید که در چنین حالتی معمولا مشکلی پیش نمی آید ولی اگر به هر دلیلی آپدیت وردپرس به صورت خودکار انجام نشد میتوانید به صورت دستی آپدیت رو انجام بدید ولی قبلش بازهم باید  در ابتدا  پلاگین ها رو غیر فعال کرده باشید.

بررسی دسترسی پذیری فولدرهاو فایل ها در هاست

وقتی که شما فایل های وب سایت خودتون رو در هاست آپلود می کنید هر کدوم از این فایل ها و فولدرها در هاست دارای دسترسی  های مخلفی هستند.که ما این سطوح دسترسی رو به صورت استاندارد برای وردپرس در لیست زیر قرار دادیم ایم.

  • سطح دسترسی برای فایل های وردپرس باید ۶۶۴ بوده باشد.
  • سطح دسترسی فولدرهای وردپرس نیز باید روی ۷۵۵ باشد.
  • همچنین سطح دسترسی برای فایل تنظیمات اصلی وردپرس یعنی  wp-config.php باید بر روی مقدار ۶۶۰ تنظیم شده باشد.

اگر شما بعد از ورود به هاست مشاهده کردید که مقادیر فایل ها و فولدرهای وردپرس شما با مقادیری که در بالا  می بینید یکسان نیست پس باید سطوح دسترسی رو به مانند بالا تغییر داده و ذخیره کنید تا مشکل حل شود.

خب مواردی که در بالا گفته شد از اصلی ترین دلیل ارور صفحه سفید وردپرس می باشد که با راهنمایی های بالا می توانید آن را برطرف نمایید و به غیر از دلایل  بالا دیگر مواردی که باعث بروز چنین ایرادی  باشد شناخته نشده است و تا امروز هم تقریبا تمام موراد همین مسائل بالا می باشد و با راهنمایی های لازمه کاربران توانسته اند مشکل صفحه سفید وردپرس خود را حل کنند. مسئله مهمی که باید مد نظر داشته باشید این هست که بعد از این که سیستم دیباگر وردپرس را فعال میکنید و با  کمک دیباگر مشکل را کشف و حل میکنید باید مجددا بعد از حل شدن مشکل حالت  دیباگر را غیر فعال کنید زیرا در صورتی که فعال باقی بماند حتی ایرادات کوچک رو هم در بخش کاربری نمایش میدهد و همین ارورهای کوچک میتواند نقاط ضعف وب سایت شما را در معرض دید عموم قرار دهد و راه را برای نفوذ هکر ها به وب سایت شما باز کند.

اگر این مقاله به شما در حل مشکل وب سایت وردپرسی کمک کرد لطفا آن را به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *