خانه هوشمند چیست ؟

خانه هوشمند چیست ؟

این که خانه هوشمند دقیقا به چه معنی است سوال خیلی از افراد می باشد

در این مقاله به این سوال پاسخ خواهیم داد که خانه هوشمند چیست و آیا با مجهز کردن یک خانه ساده به چند سنسور میتوان یک خانه هوشمند در اختیار داشت؟ در این مقاله کاربردی با ما همراه باشید …

تعریف خانه هوشمند

به صورت تعریفی خانه هوشمند به خانه هایی گفته میشود که با مجهز بودن به سیستم های کنترلی پیشرفته میتوانند در مقابل تحرکات محیطی واکنش نشان داده و اقدامات صحیحی را انجام دهند.به عنوان مثال یک سیستم اعلام و ضد حریق را تصور کنید که به گونه ای طراحی شده است که وقتی در محیط آتش سوزی رخ بدهد، در همان ابتدای شروع آتش سوزی، اولا آلارم هایی را ایجاد میکند تا افراد از شروع یک آتش سوزی باخبر شوند و سپس با استفاده از کنترل هایی که دارد سیستم وارد عمل شده و آتش را خاموش خواهد کرد که این سیستم میتواند متفاوت باشد،

مثلا وقتی جایی در خانه آتش گرفت سبستم وارد عمل شده و با بازکردن آب بر روی آتش ( پاشش آب بر روی آتش ) و یا مواد ضد آتش باعث خاموشی و فروکش کردن آتش سوزی شده و خانه یا محیط اطراف را از آسیب دیدن به دلیل آتش سوزی نجات میدهد.حال سیستم کنترل که عملیات مختلفی برای آن برای خاموش کردن آتش طراحی شده است با استفاده از سنسورهایی که دارد میتواند تشخیص دهد که آیا در محیط آتش سوزی وجود دارد یا خیر. این یکی دیگر از مثال های ساده در زمینه هوشمند سازی خانه ها بود که یکی از نیازهای اساسی جامعه امروز می باشد.

آیا واقعا نیازمند هوشمند سازی خانه ها هستیم؟

خیلی از افراد با خود میگویند که آیا واقعا نیاز است که خانه خود را هوشمند کنیم و ارزشش را دارد ؟ در پاسخ این سوال باید اینطور گفت که مجهز نکردن خانه و یا اماکن به سیستم های هوشمند میتواند آسیب های جبران ناپذیری را وارد کند و ضررهای مالی و جانی زیادی داشته باشد.بازهم مبحث را با یک مثال دیگر ادامه میدهیم .

آموزش هوشمند سازی ساختمان و خانه

تا کنون در خبرها زیاد شنیده اید که متاسفانه افراد زیادی سالانه به دلیل عدم رعایت مسائل ایمنی در اثر گاز گرفتگی جان خود را از دست میدهند و یا بسیاری از خانه ها و اماکن کاری، به دلیل وقوع حوادثی چون آتش سوزی و … دچار آسیب های شدید میشوند که در بسیاری مواقع ضررهای جانی را به دنبال دارد.

حال اگر همین اماکن مجهز به سیستم های هوشمند باشند هیچ گاه این اتفاقات تلخ رخ نخواهد داد.به عنوان مثال اگر یک خانه مجهز به سیستم سنجش میزان گازهای مضر باشد مانند co2 و یا گاز شهری ،در زمان نشت گاز میتواند اقدام مناسبی را انجام داده و خطرات را به راحتی دور کند.اگر یک خانه به صورت هوشمند طراحی شده باشد و دارای سیستم های کنترل در زمینه های مختلفی باشد میتواند یک زندگی بدون خطر و ایمن را به شما هدیه دهد.

مثلا وقتی که افراد یک خانه در خواب هستند و نشت گاز رخ میدهد،در این حالت سنسور مخصوصی این نشت گاز را تشخیص داده و در نتیجه سیستم کنترل میتواند اعمال تعریف شده را انجام دهد ،به عنوان مثال در چنین مواقعی یک سیستم تهویه را فعال می کند تا گاز را از محیط خارج کند و همزمان با به صدا درآوردن یک آلارم افراد را مطلع کرده و خیلی راحت و بدون این که جان کسی به خطر بیفتد حادثه خنثی می گیردد،حال آن که میتوان وظایف بسیار پیشرفته تری را نیز تعریف کرد و این موارد از ساده ترین وظایف سیستم های هوشمند هستند.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *