CDN چیست ؟

آموزش راه اندازی cdn

آشنایی با CDN و کاربردهای آن

اگر شما هم دارای یک وب سایت هستید و به دنبال بهینه کردن وب سایت خودتان می باشید شاید در زمان تحقیقات برای بهینه کردن وب سایت نام CDN را شنیده باشید و یا در وب سایت های مختلف دیده باشید و برایتان سوال شود که CDN چیست و چه کاربردهایی در افزایش سرعت بارگذاری وب سایت دارد ؟

در این مقاله به این موضوع که CDN چیست ؟ می پردازیم تا شما با آشنایی کافی بتوانید از این سرویس استفاده کرده و وب سایت خود را بهینه کنید.قبل از شروع توضیحات کتما بهتر است بدانید که برای استفاده از سرویس CDN راه های مختلفی وجود دارد که میتوانید بنابر ساختار وب سایت خود یکی از این روش ها را انتخاب کنید و در این مقاله به چند روش استاندارد اشاره خواهیم کرد.

CDN چیست ؟

فعال سازی cdn در وردپرس

CDN مخفف عبارت Content Delivery Network به معنای شبکه تحویل محتوا می باشد که اگر یک وب سایت از سرویس CDN استفاده نماید همیشه آنلاین و UPtime بوده و هیچ گاه از دسترس خارج نمی شود. حتی اگر سرور اصلی وب سایت دچار مشکل شود بازهم وب سایت از دسترس خارج نخواهد شد و این به دلیل ماهیت عملکرد CDN می باشد.به عنوان مثال google را مثال میزنیم، آیا تا به حال دیده اید که گوگل از دسترس خارج شود؟ البته این که اینترنت ما دچار مشکل شود و به گوگل دسترسی نداشته باشیم مد نظر نیست و ربطی به CDN ندارد .منظور خود موتور گوگل می باشد که همیشه در دسترس بوده و این به دلیل استفاده گوگل از CDN است.

روش عملکرد CDN

وقتی که وب سایت خود را به CDN متصل میکنید در زمان بارگذاری وب سایت فایل های سایت شما به نزدیکترین سروری که کابر بازدید کننده قرار دارد ارسال شده از آن جا برای کاربران لود می شوند و به این ترتیب وقتی کسی از وب سایت شما بازدید میکند شاهد لود بسیار سریع وب سایت خواهد بود که این مورد یکی از نکات مهم در سئوی وب سایت بوده به حدی که گوگل امتیاز بالایی به وب سایت هایی میدهد که دارای لودینگ سریع هستند و مهم تز از آن کاربران نیز راضی خواهند بود.حتی سرویس هایی مانند جی تی متریکس هم یکی از فاکتورهای مهم سنجش را سرعت لودینگ وب سایت قرار داده است.

علاوه بر این اگر امنیت وب سایت شما برایتان مهم است استفاده از CDN می تواند برای وب سایت شما مفید باشد چرا که مانع حملاتی مانند DOS میشود که خود امنیت وب سایت شما را تامین میکند چرا که وقتی یک هکر میخواهد به وب سایت حمله کند معمولا در باتدا با استفاده از IP وب سایت سعی میکند به سرور میزبانی وب سایت دسترسی داشته باشید ولی اگر از CDN استفاده کرده باشید نمی تواند به IP سرور اصلی پی ببرد و به این ترتیب وب سایت شما امن باقی می ماند.

حال اگر وب سایت شما هم از سرویس CDN استفاده نماید به راحتی همیشه در دسترس خواهد بود و کاربران و بازدیدکنندگان وب سایت اعتماد بیشتری را به شما خواهد داشت برای همین مهم است که سرویس هایی را در وب سایت خودتان پیاده کنید تا همیشه در دسترس بوده باشد.در ادامه به روش های استفاده از CDN و به کارگیری آن در وب سایت وردپرسی میپردازیم.

فعال کردن CDN در وردپرس 

استفاده از cdn در سایت

یکی از سرویس های پیشرفته و کامل و البته رایگان CDN کلودفلر می باشد که شما باید در ابتدا افزونه کلود فلر را از مخزن وردپرس دانلود کنید و در وردپرس نصب کنید. و سپس مراحل را ادامه دهید تا به راحتی بتوانید CDN را با استفاده از سرویس کلود فلر در وب سایت وردپرسی خودتان راه اندازی کنید.برای ثبت نام  و شروع کار با کلودفلر به آدرس Cloudflare.com مراجعه کرده و مراحل را طبق این آموزش دنبال کنید .

استفاده از پلاگین W3 Total cache 

پلاگین w3 Total cache یکی دیگر از پلاگین های افزایش سرعت بارگذاری وب سایت است که دارای قابلیت فعال سازی CDN می باشد و شما میتوانید به راحتی در تنظیمات این افزونه سرویس CDN در وردپرس را فعال کرده و از سرعت بالای وب سایت لذت ببرید.برای آموزش فعال سازی CDN در این افزونه میتوانید آموزش تنظیمات افزونه w3 Total cache را مشاهده کنید.

در ادامه به چند از مزایای مهم استفاده از CDN اشاره میکنیم :

  • افزایش سرعت بارگذاری وب سایت
  • همیشه در دسترس بودن وب سایت
  • افزایش امیتاز وب سایت و سئوی مناسب در موتروهای جستجو
  • افزایش رضایت مندی کاربران و بازدید کنندگان و در نتیجه افزایش نرخ تبدیل سایت.
  • بهترین و ساده ترین راه کار مبارزه با حملات DDOS
  • راه اندازی بسیار آسان و بدون نیاز به تخصص خاص

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد. فراموش نکنید که هرچقدر امنیت و سرعت اجرایی وب سایت شما بالاتر برود در نیتجه بازدید کنندگان بیشتری را جذب خواهید کرد و نتیجه فروش بیشتر خواهد بود.

اگر این مقاله برای شما مفید بود لطفا آن را به اشتراک بگذارید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *