خانه هوشمند چیست؟

خانه هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیاء

یکی از ویژگی های فیلم های علمی و تخیلی این است که اکثر لوازم و دستگاه هایی که استفاده می شوند، بر خلاف استفاده فعلی ما، به صورت خودکار و یا با فرمان صوتی، یا دادن برنامه ای از پیش تعریف شده عمل می کنند و از راه دور نیز کنترل می شوند. در حال حاضر این موارد زمانی که جز تخیلات بشر بوده، جامه عمل پوشیده و بعضا در زندگی روزمره ما ورود پیدا کرده است. هر چند به دقت و آن چیزی که در فیلم ها دیده می شود، در حال حاضر وجود ندارد ولی گام های اولیه محکمی برداشته شده است. در این راستا اینترنت اشیا و هوش مصنوعی بزرگترین نقش و فعالیت دارند. یکی از کاربردهای مهم اینترنت اشیا را می توان در خانه ها مشاهده کرد که در صورتی که از این فناوری در هر خانه ای استفاده شده باشد، از آن به عنوان خانه هوشمند یاد می شود. شرکت آساره عصر زمین دوم، در این راستا اقدام به طراحی و تولیدات تجهیز خانه ها، به منظور هوشمند سازی خانه ها کرده است.

خانه هوشمند چیست؟

در سال های اخیر، احتمالا تبلیغات و بنرهای گسترده ای، مخصوصا در فضاهای مجازی مبنی بر هوشمند سازی خانه، یا خانه خود را هوشمند کنید دیده اید. اما یک خانه هوشمند، به چه خانه ای اتلاق می شود؟ یک خانه باید چه ویژگی هایی داشته باشد تا هوشمند تلقی شود؟ آیا هوشمند سازی در ایران با وجود تحریم ها و کمبود امکاناتی که وجود دارد، عملی است؟ آیا لوازم و ابزاری که وجود دارد، دوام و کارایی دارند؟ هزینه ایجاد یک خانه هوشمند زیاد است؟ در ادامه بیشتر به این سوالات پاسخ داده می شود.

خانه هوشمند

بعضا خانه هوشمند را با خانه های مدرن امروزی که بعضا برای مثال دارای لامپ های حساس به حرکت، رمز ورود و قفل های دارای کد، درب های کنترلی و … هستند می دانند. اما خانه هوشمند فراتر از این موارد است و معنای گسترده تری را شامل می شود. خانه هوشمند، خانه یا ساختمان مدرنی است که همه اجزا و لوازم برقی آن به وسیله یک سیستم مرکزی یکپارچه شده و به خوبی با هم کار می کنند. به این معنی که در خانه یک سیستم مرکزی بر اساس برنامه ای که طبق عادات شما بعضا می تواند باشد، به آن می دهید و این سیستم کنترل مرکزی لوازم خانه شما را کنترل می کند. شما به راحتی از هر کجای دنیا می توانید به این سیستم با استفاده از گوشی تلفن همراه خود و یا حتی حلقه هوشمند خود متصل شوید و خانه خود را کنترل کنید. 

برای مثال یک روز گرم را در نظر بگیرید که در راه هستید و زمانی که به خانه خود رسیدید، چون سیستم سرمایشی منزل شما خاموش است، فضای خانه نیز گرم است و برای رسیدن به شرایط مطلوب شما، درجه سرمایشی را بالا برده و زمان می برد. این کار مصرف انرژی زیادی را نیز به همراه دارد. شما می توانید زمانی که در مسیر هستید سیستم سرمایشی منزل خود را روشن کنید و درجه مناسب را تنظیم کنید تا زمانی که به منزل رسیدید، هوای مطلوب را داشته باشید.

یک خانه هوشمند شامل چه بخش هایی است؟

اصولا یک خانه هوشمند برای اینکه به خوبی عمل کند، نیازمند بخش های مختلفی است که به خوبی با هم مرتبط شوند تا دستورات و برنامه هایی که باید اجرا شود، بدون مشکل و به موقع عمل کند. اجزای اصلی که یک خانه هوشمند باید داشته باشد، به این صورت است:

کنترل کننده مرکزی

دستگاه کنترل کننده مرکزی، مانند مغز یک انسان عمل می کند. تمامی داده ها برای ارسال و دریافت دستورات، به این دستگاه ارسال می شود و بر اساس عملکردی که دستگاه کنترل کننده مرکزی دارد، اجزای دیگر عمل می کند.

پروتکل های ارتباطی

برای اینکه اجزای مختلف در خانه هوشمند به راحتی کنترل شود و با هم هماهنگ باشند و به راحتی دستورات از کنترل کننده مرکزی دریافت شود و اطلاعات به دستگاه داده شود، نیازمند وجود مسیری استاندارد و منطبق با شرایط خانه و محیط می باشد. بعضا این راه های ارتباطی می تواند به صورت بی سیم و یا از طریق سیم ها صورت گیرد.

رابط های کاربری

همانطوری که از این عنوان مشخص است، رابط های کاربری شامل دستگاه ها و ابزاری است که کاربر با استفاده از آنها می تواند خانه خود را کنترل کند و بر اساس امکاناتی که به آنها داده می شود، دستورات را شخصیی سازی کنند. این رابط های کاربری می تواند چراغ هوشمند خانه باشه یا یک گوشی تلفن همراه که به کمک آن عملکردهای دستگاه های خانه را کنترل می کنند.

سنسورها و عملگرها

سنسورها یکی از اجزای اصلی مورد استفاده در خانه های هوشمند و فناوری IOT می باشد. سنسورها می توانند داده هایی که از وضعیت های محتلفی که از آنها خواسته شده است را با استفاده از پروتکل های ارتباطی به دستگاه کنترل کننده مرکزی ارسال کنند. سنسورهایی که به طور معمول در خانه ها استفاده می شود، سنسور حرکتی، سنسور دما، رطوبت، روشنایی و … است.

زمانی که سنسورها داده های مورد نظر را تشخیص داده و به دستگاه کنترل کننده مرکزی انتقال داده می شود، دستگاه کنترل مرکزی برای اجرای عملیات مورد نظر نیاز به عملگرها دارد. برای مثال زمانی که روشنایی بخشی از خانه، به حرکت حساس است، با ورود شخص این حرکت تشخیص داده می شود و حرکت دهنده ای نیاز است که دستور دستگاه مرکزی را اجرا کند. از جمله عملگرها می توان به دیمرها، رله ها و دستورهای برنامه نویسی اشاره کرد که با کمک و استفاده از دستگاه ها و قطعاتی مانند ترموستات، شیربرقی و … دستورات را اجرا می کنند.

اجزای خانه هوشمند

آیا به خانه هوشمند نیاز است؟

یک خانه هوشمند با توجه به نوع نیاز افراد می تواند ساده ترین نمونه مانند کلید برق هوشمند صوتی باشد که با فرمان “چراغ روشن”، خانه شما را روشن می کند، و یا می تواند تمامی لوازم خانه شما را کنترل کند. همه این ابزار که تحت فناوری IOT بهینه می شوند، باعث می شود که شما بتوانید میزان مصرف انرژی در خانه خود را کنترل کنید و برای مثال دمای خانه بر اساس نیاز شما و طبق تصمیم شما تنها با انتخاب یک دکمه تنظیم شود و این تنظیمات را از راه دور نیز کنترل کنید.

هوشمند سازی خانه ها این امکان را به افراد می دهد که از خطرات احتمالی، مانند وجود خرابی در خانه قبل از وقوع بحران اطلاع پیدا کنند. برای مثال می توان سیستم لوله کشی خانه را به سیستم هوشمند متصل کرد و زمانی که کوچکترین نشتی وجود داشته باشد، مکان دقیق آن تشخیص داده شود و از فاجعه جلوگیری به عمل آورد. حفظ امنیت خانه در زمانی که شما در خانه حضور ندارید، با خانه هوشمند بسیار آسان تر خواهد شد.

شما می توانید، کنترل لوازم خانگی خود را با فرمان صوتی یا ارسال پیامک در اختیار داشته باشید. ما فکر می کنیم این یکی از ویژگی های بسیار حائز اهمیت برای همه ما هست که بتوانیم از راه دور بدون اینکه برای مثال رختخواب گرم خود را ترک کنیم چراغ خاموش شود و یا تلویزیون را خاموش یا روشن کنیم!

خانه و اینترنت اشیا

چگونه خانه خود را هوشمند کنیم؟

شرکت آساره عصر زمین دوم، یکی از فعالان در زمینه هوشند سازی خانه و صنایع است. بر خلاف برخی از شرکت های وارد کننده ابزار هوشمند سازی که مطابق با شرایط فعلی ایران نیست، طراحی و تولید تجهیزات لوازم، تمامی در این شرکت توسط متخصصین صورت می گیرد. تمامی دستورات کاملا بومی شده است و مطابق با شرایط ارتباطی ایران است. از سوی دیگر در صورت بروز هر گونه اختلال و یا خرابی، متخصصین ما در محل حاضر می شوند و می توانند معضل را رفع کنند. 

از جمله محصولات خانه هوشمند شرکت آساره عصر زمین دوم می توان چراغ روشنایی فرمان صوتی، چراغ روشنایی کنترلی، سیستم آبیاری هوشمند گیاهان و … اشاره داشت. همچنین شرکت آساره عصر زمین دوم آماده دریافت سفارشات شما برای هوشمند سازی منزل شما مطابق با خواسته شما می باشد. با ما در تماس باشید.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *