آشنایی با زبان های برنامه نویسی تحت وب

بهترین زبان برنامه نویسی دنیا

زبان های برنامه نویسی تحت وب را بهتر بشناسید

در این مقاله سعی کردیم به زبانی بسیار ساده زبان های برنامه نویسی تحت وب را معرفی کنیم تا شما به خوبی با این زبان ها آشنا شده و کاربرد هرکدام را به خوبی بشناسید،شناخت دقیق کاربرد هر زبان برنامه نویسی باعث میشود تا در زمان شروع انجام یک پروژه به خوبی و با آگاهی کامل بتوانید زبان مورد نظر را انتخاب کنید. در این مقاله جذاب و کاربردی همراه ما باشید.

راستی اگر هم وقت مطالعه مقاله را ندارید پیشنهاد میکنیم به پادکست این مقاله در زیر گوش دهید.

خب در ابتدا می رویم به سراغ زبان های برنامه نویسی و خیلی کوتاه توضیح میدهیم که زبان های برنامه نویسی تحت وب چه تفاوتی با دیگر زبان های برنامه نویسی دارند.بهتر است بدانید که به زبان هایی که به جهت کار بر روی وب و شبکه طراحی شده اند و کاربرد دارند زبان های برنامه نویسی تحت وب گفته میشود.به عبارتی، زبان های برنامه نویسی تحت وب فقط برای ایجاد پروژه های تحت وب مانند انواع وب سایت ها و انواع دیگر برنامه هایی که به صورت آنلاین اجرا میشوند کاربرد داشته و مورد استفاده قرار می گیرند.

این در حالی است که زبان های برنامه نویسی که تحت وب نیستند قابلیت راه اندازی پروژه های وب را ندارند و اگر هم بتوان با استفاده از دیگر زبان ها،پروزه تحت وبی را راه اندازی کرد با مشکلات بسیاری زیادی روبه رو می شویم و باید بسیاری ماژول ها را برای کار کردن زبان طراحی کنیم . از زبان هایی که مخصوص وب نیستند می توان به C و یا ++C اشاره کرد. این درحالی است که زبان های برنامه نویسی تحت وب بسیاری از ماژول ها را در کتابخانه خود دارند و این باعث میشود با کمترین خطا و با سرعت بالایی پروژه های آنلاین و تحت وب را راه اندازی کرده و به بهره برداری برسانیم. در ادامه تک تک زبان های مهم تحت وب را معرفی میکنیم ولی قبل از آن باید بدانید که زبان های برنامه نویسی تحت وب به دو دسته تقسیم میشوند که شامل زبان های کلاینت ساید ( سمت کاربر) و سرور ساید ( سمت سرور) هستند.

دسته اول ، زبان های سمت کاربر ( client side )

زبان های برنامه نویسی سمت کاربر

در ابتدا باید بدانید که سمت کاربر یعنی این که یک زبان در کامپیوتر و مرورگر کاربران پردازش می شود و نتیجه را به کاربر میدهد.از زبان های تحت وب سمت کاربر میتوان به HTMLCSSJS اشاره کرد.زبان های معرفی شده یعنی جاوا اسکریپت و یا html همگی در مرورگر کاربران پردازش می شود و در سرور اجرا و پردازش نمی شود.به عنوان مثال وقتی یک کاربر میخواهد از یک وب سایت بازدید کند و آدرس را در مرورگر خود وارد میکند این درخواست به سمت سرور رفته و سرور در پاسخ به کاربر نتیجه را برمی گرداند که در این برگردان اطلاعات به صورت زبان هایی مانند HTML و یا جاوا اسکریپت به مرورگر کاربر ارسال شده و در مرورگر اجرا می شود و نتیجه هم به کاربر نشان داده میشود.

دسته دوم ، زبان های سمت سرور (server side)

زبان برنامه نویسی سمت سرور

دقیقا بر عکس زبان های سمت کاربر که در موردش صحبت کردیم ،زبان های سمت سرور در مرورگر کاربران اجرا نمی شود و فقط در سرور اجرا و پردازش شده و نتیجه به کاربران برگردانده میشود که این نتیجه به صورت کدهای HTML در اختیار کاربران قرار می گیرد.بسیاری این تصور را دارند که خب اگر یک وب سایت با php نوشته شده است پس چرا وقتی کدهای سایت را در مرورگر مشاهده میکنیم دستورات php را مشاهده نمی کنیم؟

پاسخ همانی هست که توضیح داده شد،یعنی این  که php یک زبان سمت سرور بوده و در سرور اجرا میشود و نتیجه که همان اطلاعات در وب سایت است به صورت کدهای HTML به کاربران برگردانده میشود و به همین دلیل شما با استفاده از مرورگر هیچگاه نمی توانید کدهای php یک سایت را مشاهده نمایید چون کد و دستورات php به هیچ عنوان به مرورگر ارسال نمی شود.

معرفی انواع زبان های تحت وب

در ادامه زبان های برنامه نویسی تحت وب را معرفی میکنیم و همچنین زبان هایی که صرفا تحت وب نیستند ولی میتوانید به راحتی با آنها پروژه های تحت وب را طراحی و پیاده سازی کنید. زبان هایی چون  phpس شارپ (#C)جاواپایتون (python)روبیپرلasp.net htmlcss از جمله زبان های مهم برنامه نویسی تحت وب است. البته به غیر از asp.net که میتوان گفت یک زبان واحد مانند php و یا  java نیست و asp مخفف  active server page  است که با زبان هایی چون visual basic.net و سی شارپ پیاده سازی میشود.

از پرکاربردترین زبان هایی که برای برنامه نویسی تحت وب و طراحی انواع وب سایت مورد استفاده قرار می گیرد php  – asp و پایتون است. البته دیگر زبان ها هم مانند جاوا به کار گرفته میشوند ولی نه به تنهایی،بیشتر در کنار زبان اصلی سایت مثلا php از جاوا و یا پایتون هم برای ایجاد برخی ماژول ها استفاده میشود. البته نه به این دلیل که ضعفی در این زبان ها وجود دارد خیر فقط برای این که برخی کارها در یک زبان راحت تر قابل پیاده سازی است.مثلا وقتی شما با پایتون کدنویسی میکنید کمتر درگیر مسائل ریاضی هستید و بیشتر میتوانید بر روی پروژه خودتان متمرکز شوید چرا که ساختار پایتون به شما اجازه میدهد که به راحتی برنامه های مورد نطر خودتان را پیاده کنید بدون این که درگیر پیچیدگی های زبان شوید.

چگونه برای پروژه خود زبان مورد نظر را انتخاب کنیم؟

محبوبترین زبان برنامه نویسی

یکی از اشتباهات رایج و عجیب در بین برخی از برنامه نویسان ایرانی و حتی در دیگر نقاط دنیا این است که زبان ها را باهم مقایسه کرده و مثلا اگر شخصی که بر php تسلط دارد و علاقه مند به php  است ،فناوری های مربوط به asp را میکوبد و به دیگران هم این مسئله را القا میکند که asp در مقایسه با php دچار ضعف است و قدرت کافی را ندارد و یا برعکس کسی که asp را خوب بلد بوده و علاقع مند به تکنولوژی دان نت است دیگر زبان ها را می کوبد که میتوان گفت یک اشتباه بسیار فاحش و عجیب است.

بهتر است بدانید که به هیچ عنوان چیزی به نام زبان بد وجود ندارد،چرا که تمامی زبان های برنامه نویسی برای هدفی ساخته شده اند و در هدف خود بسیار موفق هستند و اگر هم ایراداتی وجود داشته باشد به دلیل آپدیت هایی که هر سال برای زبان های برنامه نویسی پر کاربرد وجود دارد بسیار از مشکلات حل می شود و تا به امروز نه زبان php ضعفی در هدف خود داشته و نه asp و نه دیگر زبان ها. 

متاسفانه افرادی که به تازگی یک زبان برنامه نویسی را یاد گرفته اند و هنوز تجربه خوبی در انتخاب زبان برای انجام پروژه خود ندارد سعی میکند از دیگر برنامه نویسان با تجربه مشورت بگیرند، وضعیت بد از زمانی آغاز میشود که این فرد با یک برنامه نویس متعصب روبه رو شود که دیگر زبان ها را میکوبد که این موارد بسیار دیده شده و میشود.بنابراین در انتخاب افراد قبل از مشورت برای انتخاب یک زبان برنامه نویسی دقت کنید.

مهم تر این که وقتی کسی در مورد یک  زبان برنامه نویسی صحبت میکند و نظر میدهد، چه نظر مثبت و یا منفی ،کاری که باید بکنید این است که از آن فرد تعداد پروژه هایی که با آن زبان انجام داده است را بخواهید به شما ارائه دهد.چرا که باید حتما چندین پروژه با یک زبان انجام داده باشد تا بتواند ادعای این را داشته باشد که در مورد یک زبان برنامه نویسی نظر بدهد.اگر پروژه ای وجود نداشته باشد و نتواند ارائه دهد بهتر آن است که برای جلوگیری از گمراهی خودتان به حرف های آن فرد توجه نکرده و یک برنامه نویس با تجربه را انتخاب کنید که بتواند به شما پروژه هایی را ارائه دهد که با یک زبان انجام داده است.

در اینجا هم برای کمک به شما عزیزان مطالبی را در رابطه با انتخاب زبان برنامه نویسی مناسب برای انجام پروژه های خود آورده ایم تا به خوبی بتوانید زبان مناسب را انتخاب کنید حال چه برای یادگیری یک زبان برنامه نویسی و یا این که بخواهید پروژه ای را پیاده سازی کنید.

انتخاب زبان برنامه نویسی مناسب برای یادگیری و یا انجام پروژه

اگر هدفتان این است که یک زبان برنامه نویسی تحت وب را یاد بگیرید و نمی دانید که به چه شکل یک زبان مناسب را انتخاب کنید باید به سراغ آمارها بروید.کافی است که در گوگل عبارت برترین زبان برنامه نویسی را جستجو کنید  ( حتی به انگلیسی ) تا طبق آمار مشاهده کنید که کدام زبان ها در صدر زبان های برنامه نویسی تحت وب قرار دارند و یا حتی رو به رشد هستند.به این طریق خیلی راحت میتوانید زبان برنامه نویسی مورد نظر خود را انتخاب کنید که هم در آینده کاربرد داشته باشد که مناسب برای یادگیری خواهد بود و هم این که مشاهده میکنید کدام زبان برنامه نویسی بیشترین استفاده را دارد.

برای اطلاعات بیشتر شما عزیزان بهتر است بدانید در حال حاضر که در سال ۲۰۱۹ قرار داریم که تاریخ نگارش این مقاله هم هست زبان های php- پایتون – جاوا – جاوا اسکریپت – سوئیفت – روبی – و زبان جدید go و سی شارپ در صدر زبان های برنامه نویسی قرار دارند که میتوانید بنابر علاقه خود یکی را برای یادگیری انتخاب کنید. اگر هم به دنبال زبانی هستید که به راحتی قابل یادگیری باشد پیشنهاد ما زبان های php و یا پایتون است که این دو زبان به زبان های easy to learn معرف هستند،خصوصا زبان python که یکی از زبانهایی است که یادگیری آن بسیار بسیار آسان است و جالب این که اگر به انگلیسی بیشتر مسلط شوید پایتون را هم بهتر یاد خواهید گرفت.

البته همان طور که گفته شده باید ببینید که چه کاری را میخواهید انجام دهید و بر اساس کار مورد نظر شما و انتظاری که از زبان برنامه نویسی دارید، زبان خود را انتخاب کنید.مثال اگر هدف شما این است که یک وب سایت کامل فروشگاهی راه اندازی کنید و زمان زیادی هم برای یادگیری یک زبان ندارید بهتر است که php را انتخاب کنید.البته برای این که بتوانید یک وب سایت را به خوبی پیاده سازی کنید حتما باید قبل از php  زبان های پایه ای  تحت وب مانند html – css و جاوا اسکریپت را یادبگیرید چون مثلا برای راه اندازی یک وب سایت حرفه ای و حتی ساده و یا یک برنامه کاربردی تحت وب شما باید بتوانید قالب هایی مناسب را هم پیاده سازی کنید تا کاربران بتوانند در مرورگر خود محیط مناسبی را در اختیار داشته باشند که ساختار پایه ای و قالب سایت با زبان های سمت کاربر مانند HTML – css و جاوا اسکریپت پیاده سازی میشوند و سپس با استفاده از php میتوانید گزینه های پیشرفته را به وب سایت اضافه کرده و در نهایت یک وب سایت پویا ( داینامیک) را در اختیار داشته باشید.

مختصری در مورد کاربرد چند زبان پر استفاده تحت وب

در اینجا به صورت کلی و مختصر میخواهیم به کاربردهای چند زبان پرکاربرد برنامه نویسی تحت وب اشاره کنیم که باعث میشود در انتخاب زبان مورد نظر آگاهانه تصمیم بگیرید..

زبان برنامه نویسی phpمعرفی زبان php و آشنایی با مزیت های php

زبان اسکریپت نویسی php یکی از زبان های پرکاربرد برنامه نویسی تحت وب است که شما با تسلط بر php میتوانید هر نوع وب سایتی را به راحتی راه اندازی کنید.از ساده ترین وب سایت ها تا پیشرفته ترین سایت ها.php مخفف عبارت Hypertext Preprocessor است که به معنای پیش پردازنده ابرمتنی می باشد.از مزیت های خوب php اوپن سورس بودن این زبان است که شما میتوانید به رایگان از php استفاده کنید.همچنین سرورهای php ارزانتر و در عین حال امن تر هستند به دلیل این  که برای php بیشتر از سرورهای لینوکسی استفاده میشود.

شما با استفاده از php  میتوانید به تمامی پایگاه های داده متصل شوید و اطلاعاتی را از پایگاه داده بخوانید و یا اطلاعاتی را وارد پایگاه داده بکنید که میتوان گفت از اصلی ترین کاری است که php در وب سایت ها و دیگر برنامه های کاربردی تحت وب انجام میدهد.ولی کار php به اینجا ختم نمی شود.شما میتوانید برنامه های قدرتمندی را برنامه نویسی کنید و عملیات پیشرفته زیادی را در سایت خود با استفاده از این زبان پیاده سازی کنید حتی عملیات و الگوریتم های پیچیده. همچنین میتوانید اطلاعات خود را با استفاده از php رمزنگاری کنید تا از امنیت خوبی برخوردار باشد و این ها گوشه چشمی از کارهایی است که میتوانید با php انجام دهید.به معنای واقعی نمی توان گفت که چه کارهایی با استفاده از php میتوانید انجام دهید باید وارد دنیای php شوید تا از توانایی های آن اطلاعات کسب کنید و میتوان گفت تنها محدودیت شما در استفاده از php دانش و تسلط شما خواهد بود.

زبان برنامه نویسی #C ( سی شارپ )

سی شارپ چیست ؟زبان برنامه نویسی سی شارپ یک زبان کامل برنامه نویسی بوده که شما با استفاده از این زبان میتوانید برای تمامی دستگاه ها برنامه نویسی کنید.سی شارپ از کتابخانه های net. ( دات نت ) پشتیبانی و استفاده میکند که باعث میشود بسیاری از کدها و ماژول ها را در اختیار داشته باشید و نیازی نیست که خودتان همه چیز را کدنویسی کنید. به عنوان مثال میخواهید که در یک برنامه کامپیوتری درب سی دی رام را باز کنید، در این صورت فقط کافیست که از کتابخانه های آماده دات نت دستور باز کردن سی دی رام را فراخوانی کنید تا این عمل برای شما انجام شود و نیازی نخواهد بود تا خودتان دستور باز شدن درب سی دی رام را بنویسید.

شما میتوانید با استفاده از سی شارپ برنامه های قدرتمند تحت وب و یا وب سایت های بسیار کاملی را طراحی کنید.سی شارپ به راحتی با پایگاه داده SQL server ارتباط برقرار میکند. سرورهایی که سی شارپ مورد استفاده قرار میدهد IIS  بوده و بر روی سیستم عامل ویندوز قابل اجرا است و از اصلی ترین ایرادات سرورهای ویندوزی میتوان به امنیت پایین تر نسبت به لینوکس و همین طور گرانتر از لینوکس است.این درحالی است که سرورهای لینوکسی هم سریعتر – امن تر و در عین حال ارزانتر از ویندوز هستند ولی مسئله سرورها چیزی از اهمیت و قدرت زبان سی شارپ کم نمی کند.

از مزایای بسیار خوب سی شارپ این است که میتوانید به صورت کراس پلت فرم (cross platform) برنامه نویسی کنید یعنی با استفاده از فناوری زامارین که بر روی ویژوال استودیو ارائه میشود و با استفاده از زبان سی شارپ یک بار کدنویسی کنید و خروجی های اندروید – ios و ویندوز بگیرید و در واقع برنامه را بر روی چندین دستگاه اجرا نمایید.

زبان برنامه نویسی پایتون ( python)همه چیز در باره پایتون

یکی از زبان های برنامه نویسی که وجود دارد پایتون است.پایتون یکی از ساده ترین زبان های برنامه نویسی برای یادگیری بوده ولی در عین حال پیشرفته ترین زبان برنامه نویسی می باشد. از پیشرفته و قدرتمند بودن زبان پایتون همین قدر بدانید که کمپانی های بزرگی مانند گوگل از پایتون برای ساخت سیستم های جستجو – هوش مصنوعی و … استفاده می کنند.شما به راحتی میتوانید با استفاده از زبان پایتون به راحتی بر روی موضوعات هوش مصنوعی چه به صورت آنلاین و یا به صورت برنامه های کاربردی آفلاین  کار کنید.میتوانید به راحتی وب سایت های قدرتمندی را با استفاده از پایتون ایجاد کنید و یا به عنوان زبان کمکی برای عملیات خاصی در پروژه های تحت وب در کنار دیگر زبان ها مانند php مورد استفاده قرار دهید.اگر به دنبال زبانی می گردید که کارهای پیشرفته ای را انجام دهید و در عین حال راحت یاد بگیرید و درگیر پیچیدگی های خود زبان برنامه نویسی نشوید باید گفت که پایتون بهترین انتخاب است.همچنین پایتون اوپن سورس و رایگان می باشد.

خب تا این جا پرکاربرترین زبان های برنامه نویسی تحت وب را معرفی کردیم که میتوان گفت در حال حاضر از این چند زبان بیشترین استفاده را میکنند برای پروژه های تحت وب.

شاید بپرسید که پس asp چرا در اینجا مشاهده نمی شود که باید گفت بخش سی شارپ همان بخش asp هم هست و همان طور که در همین مقاله گفته شده asp یک روش و فناوری بوده و خود یک زبان واحد مانند سی شارپ نیست و وب سایت های asp.net با زبان های ویژوال بیسیک و خصوصا امروزه با سی شارپ پیاده سازی میشوند.

جمع بندی

پس با توجه به این مطالب مشاهده میکنید که عباراتی مانند زبان برنامه نویسی بد و یا ضعیف، چندان مناسب و صحیح نیستند و تمامی زبان های برنامه نویسی در پیاده سازی اهداف خود موفق هستند و در این میان باید ببینید که شما به کدام زبان علاقه مند هستید و به کدام زبان نیاز دارید و مهمتر از همه کدام زبان را میتوانید راحت تر یاد بگیرید.البته این موضوع را هم در نظر داشته باشید که وقتی فقط یک زبان برنامه نویسی را به خوبی یاد بگیرید،یادگیری دیگر زبان ها کار بسیار آسانی خواهد بود،چرا که میتوان گفت ۸۰ تا حتی ۹۰ درصد قوانین برنامه نویسی در زبان های مختلف مشابه هستند و همین مورد کار یادگیری را آسان میکند.

هر سال می توانید به راحتی آمارهای برترین زبان های برنامه نویسی را مورد بررسی قرار دهید و به این ترتیب به صورت دقیق از وضعیت زبان های برنامه نویسی آگاه خواهید شده و میتوانید کاملا استراتژیک زبان برنامه نویسی خود را چه برای یادگیری و چه برای انجام پروژه انتخاب کنید.ولی در ابتدا برای انجام پروژه خود به این موضوع توجه داشته باشید که در پروژه مورد نظر به چه چیزهایی نیاز دارید و سپس زبان های برنامه نویسی را بررسی کنید و به صورت آگاهانه انتخاب نمایید تا در طول انجام پروژه دچار مشکل نشوید.

امیدواریم که این مقاله برای شما عزیزان کاربردی بوده باشه.تلاش بر این بوده که بتوانیم مقاله مفید را در اختیار شما قرار دهیم تا بتوانید آگاهی خود را در مورد انتخاب زبان های برنامه نویسی بیشتر کنید. 

عضویت در کانال تلگرام کلاینت لرن

اگر این مقاله برای شما مفید بود لطفا آن را به اشتراک بگذارید .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *