آشنایی با پروتکل های شبکه

آشنایی با پروتکل شبکه

شبکه دارای چه پروتکل هایی است ؟ در این مقاله این مبحث رو یاد میگرید

امروزه ما به کمک شبکه ای گستره امکانات زیادی در اختیار داریم و به راحتی میتوانیم هر نوع اطلاعاتی را اعم از ویدیوها – تصاویر  و یا انواع پروزنده ها رو به  هرجایی از دنیا و برای هرکسی ارسال کنیم.میتوان گفت که همه ما چه به صورت تخصصی و  یا به صورت یک کاربر ساده  از شبکه استفاده میکنیم که یک نمونه خیلی خیلی ساده  همین شبکه های اجتماعی هست  که تمامی این سیستم ها بر بستر اصلی شبکه و ارتباطات سوار هستند و کار میکنند ولی کمتر کسی از زیر ساخت های شبکه باخبر است و کمتر ککسی میداند که اصلا شبکه به چه شکل کار میکند به غبر از افراد متخصص شبکه.

آشنایی با پروتکل های شبکه

هدف ما در این مقاله کوتاه این است که کمی در مورد شبکه و پروتکل های آن صحبت کنیم تا یک آشنایی کلی و خوبی را  به دست آورید، در نظر داشته باشید که در یک مقاله هیچ گاه نمی توان تمام جنبه های ساختاری و حرفه ای شبکه رو توضیح داد چرا که هر بخش از شبکه نیازمند چندین  کتاب است تا توضیح داده شود.برای همین ما هم در حد آشنایی و این که دید خوب و درستی داشته باشید در مورد  شبکه و لایه های شبکه و همچنین پروتکل های شبکه مطالب مفید و خوبی رو برای شما تشریح خواهیم کرد. در ادامه همراه ما باشید.

آشنایی با لایه های شبکه

در این بخش و در مرحله اول تشریح شبکه میخواهیم شما رو با لایه های شبکه آشنا کنیم ، این که اصلا لایه های شبکه چی هستند و هرکدام از لایه ها چه وظیفه ای رو عهده دارند.لایه های osi از مهمترین بخش یادگیری شبکه بوده و حتی اگر شما در یک مصاحبه کاری مرتبط با شبکه حضور داشته باشید حتما سوالاتی در رابطه با osi ( لایه های شبکه ) از شما پرسیده خواهد شد. osi به این دلیل معروف است که از ابتدایی ترین مسائل بوده و هر کسی که میخواهد شکبه را یاد بگیرد  در ابتدا باید با osi  اشنایی خوبی داشته باشد. نداشتن اطلاعات در مورد osi به مانند این است که شما بگویید من کامپیوتر را خوب بلد هستم ولی نمیدانم چطور باید روشنش کنم !

خب حالا این osi چیست ؟

osi یک سیستم ۷ لایه ای در شبکه است که مخفف Open System Interconnection می باشد و یک مدل برای درک کامل مفاهیم اولیه شبکه می باشد.برای مثال بهتر باید اینطور تشریح کنیم که شما یک وسیله ی الکترونیکی را در اختیار دارید مثلا یک برد الکترونیکی ، برای این که بتوانید در موارد لازمه این برد را به درستی عیب یابی کنید نیازمند یک شماتیک یا همان نقشه فنی کامل خواهید بود که به شما اجازه میدهد بدانید که برق ورودی مدار چقدر بوده و از کجا باید به مدار متصل شود و یا این که خروجی مدار به چه شکل بوده و از چه بخشی میباشد و این که از چه بخش هایی تشکیل و هر بخش  چه کاری رو انجام میدهد. با دانستن این اطلاعات شما میتوانید به راحتی یک مدار را عیب یابی کرده و در زمان خرابی به محل و دلیل مشکل بدون فوت وقت پی ببرید و آن را برطرف کنید.

یک نکته مهم در مورد osi این هست که گمان نکنید این سیستم به صورت واقعی طراحی شده و وجود دارد، فقط و فقط برای یادگیری بوده و نوعی شماتیک مجازی می باشد و هدف کمک به درک مفاهیم اولیه شبکه و لایه های شبکه و همچنین کمک به عیب یابی راحت تر است. در مدل osi شبکه به ۷ لایه تقسیم بندی میشود که هرکدام را توضیح خواهیم داد. در مدل ۷ لایه ای شبکه هرکدام از لایه ها به لایه ی زیرین خود سرویس دهی میکند. البته به علاوه ی این که هرکدام از لایه ها وظیفه ای را عهده داربوده و وظایف خودشان را انجام میدهند. در ادامه هرکدام را از اولین لایه شروع کرده و  تا بالاترین لایه تشریح خواهیم کرد. در این جا منظور از اولین لایه زیرین ترین لایه میباشد و آخرین لایه بالاترین لایه است.

لایه ی اول ( لایه ی فیزیکی ) :

این لایه لایه ای است که اطلاعات به صورت کدهای دو دویی با استفاده از انواع اتصالات مانند کابل و یا به صورت بیسیم ارسال و دریافت می شود و سخت افزارها در این لایه درگیر هستند و اولین لایه (  زیرین ترین لایه ) در شبکه می باشد.

لایه ی دوم (لایه ی ارتباطات لایه ها ):

همان طور که از نام این لایه مشخص هست این لایه شامل تجهیزات نرم افزاری و سخت افزاری برای تبادل اطلاعات و ارسال و دریافت داده ها می باشد. برای درک بهتر باید بدانید که انواع مودم ها و روترها در این لایه از شبکه قرار دارند و همچنین سوئیچرها و پل های ارتباطی نیز در لایه ی دوم یعنی همین لایه قرار می گیرند.ساختار این لایه را میتوان به شکل زیر بیان کرد.

۱ – بازپخش ساختار ( frame relay )

۲ – پروتکل نقطه به نقطه ( point to point porotocol)

۳ – کنترل ارتباط داده های سطح بالا ( High data link control )

۴ – ایترنت (Ethernet )

معمولا خطایابی در این لایه نیز صورت می گیرد.

لایه ی سوم ( لایه شبکه – Network layer ) :

همه کسانی که با مسائل شبکه سروکار دارند حتی در سطح مبتدی نام پروتل ip را شنیده اند، در اینجا بهتر است بدانید که پروتکل ip و روتینگ در این لایه قرارا گرفته است.

لایه چهارم ( لایه ی انتقال ) :

این لایه یک ارتباط نقطه به نقطه به صورت غیر فیزیکی بین  دو پایانه ارتباطی برقرار می کند که این ارتباط به دو روش ایجاد میشود. ۱ – نوع اتصال گرا : این نوع مربوط به اتصالات و ارسال tcp می باشد و وظیفه کنترل جریان را دارد. ۲ – نوع غیراتصال گرا : این نوع مربوط به ارسال در پروتکل udp می باشد.این پروتکل غیراتصال بوده و از سرعت بالایی برخوردار است. لازم به ذکر است که ضریب اطمینان اتصال گرا نسبت به غیراتصال گرا بیشتر است.

لایه پنجم ( لایه نشست ) : 

این لایه سه وظیفه ی اصلی در ایجاد نشست را عهده دار است که در زیر شرح داده شده  است:

۱ – make که جلسه را ایجاد میکند

۲ – maintain که کار مدیریت جلسه می باشد

۳ – terminate که پایان دادن جلسه می باشد

در رابطه با توضیحات کاربرد این لایه هم باید بدانید وقتی شما بین دو کامپیوتر ارتباط برقرار میکنید در واقع یک نشست ایجاد کرده اید، در دنیای واقعی میدانید که ایجاد و مدیریت هرجلسه توسط یک منشی انجام میشود. این لایه هم به مانند منشی یک نشست را ایجاد کرده و مدیریت میکند و سپس به  پایان میرساند. در واقع زمان ایجاد جلسه را تعیین میکند و بعد از مدیریت زمان پایان جلسه نیز مشخص  میشود.

جلسه ششم ( لایه نمایش ) :

کاربرد این لایه نشان داده نحوه ی نمایش اطلاعات می باشد. درئ واقع شما وقتی اطلاعات را رمز نگاری میکنید در این لایه مشخص میشود که این اطلاعات چگونه رمز نگاری شده  و فشرده سازی اطلاعات نیز چگونه انجام شود.از دیگر کاربردهای این لایه کپسوله سازی اطلاعات برای ارسال بوده و همچنین قالب بندی نمایش نیز تعیین میشود.

لایه هفتم ( لایه اپلیکیشن ) :

این لایه لایه ی کاربردی نیز نامیده میشود و در واقع یک لایه بین کاربران و سیستم عامل ها می باشد.در این جا یک مثال کاربردی را بازگو میکنیم. به عنوان مثال شما با استفاده از مرورگرخود اقدام به باز کردن صفحه وبی را میکنید مثلا صفحه گوگل را باز میکنید، در این صورت شما با استفاده از مرورگر یک درخواست http را به سرور ارسال میکنید.http خود یک پروتکل درخواست و انتقال فایل می باشد و تمامی این فعالیت ها از لحظه در خواست http تا بارگذاری صفحه وب سایت همگی در لایه هفتم ( بالاترین لایه ) فعالیت میکنند.

لازم به ذکر لست که تشریح هرکدام ازلایه ها فقط در یک مقاله امکان پذیر نیست و در اینجا سعی شده  است پروتکل های مهم و لایه های اصلی شبکه بیان شود تا شما یک آشنایی کلی را در مورد شبکه داشته باشید. هرکدام از لایه ها دارای پروتکل های متفاوت و زیادی هست که درکدام از این پروتکل ها وظایفی را عهده دار هستند و  افرادی که وارد مباحث تخصصی شبکه می شوند تمامی این پروتکل ها و دیگر لایه های شبکه را یاد می گیرند ولی مباحثی که در اینجا گفته شد در دسته مباحث ابتدایی و مقدماتی شبکه می باشد.

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشه، همچنین با به اشتراک گذاری این مقاله میتوانید دیگر افراد را در افزایش سطح اطلاعات تخصصی یاری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *