خدمات سئوی سایت

سئو و بهینه سازی سایت

چطور وب سایت خودرا بهینه کنیم ؟

طراحی وب سایت با بهینه کردن وب سایت جهت بیشتر دیده شدن به همان اندازه که باهم فرق دارد به همان اندازه هم به یکدیگر وابسته است. چطور ؟  در مورد وابستگی به این شکل است که وقتی شما شروع میکنید به طراحی وب سایت باید از همان ابتدا و حتی قبل از شروع طراحی و  پیاده  سازی وب سایت مسائل سئو را در نظر گرفته و وب سایت  خود را در طول طراحی از ابتدا  تا انتها همراه با قوانین سئو پیش  ببرید چرا که سئو چیزی نیست که بعداز اتمام ساخت وب سایت پیاده شود و باید به این موضوع  توجه داشته  باشید.

خدمات سئوی سایت

در این مقاله به  چندین راه کار برای سئوی وب سایت  اشاره شده که شما باید در طول طراحی وب سایت خودتان آن ها را در نظر بگیرید و در وب سایت  پیاده کنید. راه حل ها و نکاتی که میخوانید همه اصول اولیه سئو در هر وب سایتی  بوده  و باید رعایت شوند در غیر این صورت  وب سایت  نه از نظر کاربران و نه موتورهای جستجو قابل اعتماد نبوده و شما خودتان تنها بازدید کننده وب سایت خواهید بود، یعنی این که بازدیدکننده ای  نخواهید داشت.

انتخاب مدیریت محتوا یا  طراحی اختصاصی ؟

cmsهای آماده

اولین چیزی که برای شروع طراحی وب سایت ذهن افراد را مشغول میکند این است که از چه سیستمی برای پیاده سازی وب سایت  خود استفاده کنم ؟ آیا  از سیستم های مدیریت محتوا ( CMS ) استفاده کنم و یا  این که طراحی وب سایت را به صورت اختصاصی انجام دهم؟ و یا این که از چه سیستم مدیریت محتوایی استفاده کنم که در آینده انعطاف بیشتری داشته باشد و بتوانم هر قابلیتی  را در وب سایت به راحتی پیاده کنم.؟ در پاسخ به این سوالات باید بدانید که استفاده از یک سیستم مدیریت محتوای قدرتمند و کامل بهترین گزینه  است،

چرا که اگر شما از طراحی اختصاصی بخواهید استفاده کنید باید برنامه نویسان حرفه ای را استخدام نمایید و یا خودتان در برنامه نویسی حرفه ای  بوده باشید تا بتوانید یک وب سایت  با معماری درست را پیاده کنید به غیر از این که باید  هربار وب سایت را بررسی کرده و آپدیت نمایید. به همین دلیل باید هزینه های زیادی را صرف کنید تا وب سایت شما  بسیار حرفه ای بوده باشد این درحالی  است  که اگر از سیستم های مدیریت  محتوا استفاده کنید بدون  صرف هزینه  و زمان زیاد میتوانید وب سایتی حرفه ای و کامل را در اختیار داشته باشید و حتی  بدون نیاز به تخصص در برنامه نویسی  قابلیت های زیاد و کاربردی را به وب سایت خودتان اضافه کنید و فقط تمرکزتان بر روی  روند کسب و کار باشد.

  سئو و بهینه سازی وب سایت شما ( به صفحه اول گوگل وارد شوید )

در مورد انتخاب cms ها و  یا همان سیستم های مدیریت محتوا اگر در اینترنت یک جستجو  بکنید به سیستم های زیادی  بر میخورید  مانند دروپال – دیتالایف انجین  – جوملا و …  ولی یکی از شاخص ترین و قدرتمندترین سیستم های مدریت محتوا که قطعا با استفاده از این سیستم پشیمان نخواهید شد وردپرس می باشد که تفاوت وردپرس با دیگر سیستم هایی که نام برده شد به حدی زیاد است در هر بخش  ،که حقیقتا  نمی توان وردپرس را در رده ی سیستم هایی  چون جوملا و … قرار داد چرا که به واقع بسیار ضعیف تر از وردپرس هستند. این حرف نظر شخصی نبوده بلکه آمارها – نظرات کاربران متعدد و بسیاری  از افراد  فعال در حوزه ی وب  سایت است که بسیاری در حال مهاجرت از دیگر cms ها به وردپرس هستند. بنابران اگر شما  یک وب سایت همه منظوره – قابل  انعطاف و کامل همراه با پشتیبانی میخواهید پیشنهاد ما به شما استفاده از وردپرس است که در هیچ بخش با مشکل مواجه نمی شوید و میتوانید قدرتمندترین وب سایت ها رو در هر زمینه ای  راه اندازی کنید.

استفاده از تصاویر فشرده شده در وب سایت

چگونه تصاویر را سئوکنیم

وقتی که شما وب سایت خودتان را راه اندازی کردید کاری که انجام میدهید این است که شروع میکنید به انتشار محتوای مربوط به موضوع وب سایت، در این بین خب به صورت طبیعی از تصاویر استفاده میکنید که برای جذاب تر کردن نوسته ها و دیگر محتواها بسیار کار مناسبی است، با تمام این ها اگر به  این که تصاویر را به چه شکل در وب سایت انتشار میدهید  توجه نکنید همین تصاویر به  جای تاثیرات مثبت باعث بروز مشکلات مختلفی در وب سایتتان خواهدشد و باعث میشود که هم از  نظر کاربران و هم موتورهای جستجو وب سایت شما چندان جذابیتی نداشته باشد. حال باید به چه شکل تصاویر بهینه باشد؟

اولین کار این است که به  اندازه ی استاندارد تصاویر توجه کنید که با یک جستجوی  ساده در اینترنت میتوانید انواع اندازه های استاندارد تصاویر برای  وب سایت ها را مشاهده کنید و تصاویر را از نظر اندازه در سایزهای یکسان قرار دهید.اگرهم از سیستم مدریت محتوای وردپرس استفاده کنید برخی از قالب های وردپرس در زمان آپلود تصاویر اندازه استاندارد تصویر برای وب سایت را نمایش میدهند که می توانید بر اسا اطلاعات و درخواست قالب سایت تصویر را به اندازه ی مورد نیاز تغییر دهید.

بعد  از تعیین اندازه تصویر حال نوبت میرسد به مبحثی دیگر که مربوط به کیفیت تصویر است.وقتی از یک تصویر در وب سایت استفاده میکنید باید با توجه به اندازه ی تصویر به  کیفیت تصویر نیز توجه نمایید که دارای شفافیت لازمه باشد تا وقتی کاربران تصویر را می  بینند تار نباشد چرا که تار بودن و بی کیفیت بودن تصویر تاثیرات منفی  در ذهن کاربران ایجاد میکند که در نتیجه باعث میشود تا کابران آن طور که باید در وب سایت شما  احساس خوبی  نداشته باشند و توجه داشته باشید که احساس کاربران و این که در وب سایت شما حس خوبی داشته  باشند عاملی بسیار تعیین کننده است برای این که بازدید کنندگان دائمی داشته باشید و یا  بازدید وب سایت شما افزایش پیدا کند. وقتی شما به کیفیت تصاویر در وب سایت اهمیت  ندهید در واقع به کاربران و بازدید کنندگان احترامی قائل نشدید و این موضع را بازدید  کنندها با دید ن نوع تصاویر و کیفیت آن ها به خوبی حس میکنند.

بعد از مباحث کیفیت تصویر و اندازه تصویر نوبت میرسد  به  موردی بسیار مهمتر و این عامل حجم تصویر است که تاثیر گذاری  حجم تصویر در سئوی  وب سایت بسیار بسیار مهم است به گونه ای که اگر شما از تصاویر با اندازه ی استاندارد و همچنین با کیفیت استفاده کنید ولی حجم تصاویر شما بالا بوده باشد امتیاز منفی در موتورهای جستجو خواهید گرفت چرا که سرعت لود وب سایت شما به  شدت کاهش پیدا میکند و وب سایتی که دیر لودشود نه از نظر کاربران و نه از نظر موتورهای جستجو مناسب نیست. یعنی مثال اگر کاربری بخواهد وارد وب سایت شود و ببیند که باید انتظار زیادی بکشد تا وب سایت لود  شود قطعات از وب سایت  خارج شده و به سراغ سایتی دیگر میرود که سریعتر لود میشود و به همین منوال شما بازدید کنندگان بیشتری را از دست خواهید داد.

ابزارها و راه های زیادی برای کاهش حجم  تصاویر با حفظ کیفیت تصویر وجود دارد که میتوانید از آن ها استفاذه کنید.به عنوان  مثال اگر شما از فتوشاپ برای ایجاد تصاویر استفاده می کنید در زمان ذخیره تصویر حتما از  گزینه save for web استفاده کنید که در تصویر زیر مشاهده میکنید.

بهینه سازی تصاویر برای وب سایت

به این ترتیب در فتوشاپ به ابزارهای انتخاب فرمت  و فشرده سازی بیشتر دسترسی خواهید داشت و میتوانید با  حفظ کیفیت تصویر حجم تصاویر را به صورت زیادی کاهش دهید و به  این ترتیب برای قرار دادن  در سایت مناسب شود.همچنین فراموش نکنید که برای تصاویر وب سایت توضیحات و متن جایگزین  قرار دهید که همان ویژگی ALT می باشد که از امتیازات مهم در سئوی تصویر برای وب سایت است. توضیحات تصاویر به این دلیل مهم هستند که اگر به هر دلیل تصاویر وب سایت شما در مرورگر کاربران لود نشود حداقل متن مربوط به تصویر نمایش داده شود تا کاربران از آن مطلع شوند و از آن جایی که توضیحات جایگزین تصویر برای گوگل مهم است برای همین وجود توضیحات جایگزین برای تصاویر در وب سایت  ها را جزء امتیازات سئو در نظر گرفته است.

خب تا این  بخش با سئوی تصاویر به صورت کلیدی آشنا شدید. منظور از کلیدی یعنی با مباحث مهم در مورد تصاویر که باید به چه شکل در وب سایت قرار دهید. در ادامه میپردازیم به  مسائل مهم دیگر در مورد سئوی وب سایت.

 بیشتر بخوانید … > تگ alt تصاویر چیست و چرا  باید استفاده کرد ؟

بهینه سازی کدهای HTML-CSS- JS  و فشرده سازی کل وب سایت

فشرده سازی کدهای html و css

به غیر از فشرده کردن و در کل بهینه  سازی تصاویر در وردپرس و یا  دیگر سیستم های وب سایت باید بدانید که شما برای عملکرد بهتر و سرعت لود بیشتر وب سایت خود باید  کدهای وب سایت را نیز بهینه کنید که در ادامه به چند مورد از روش های بهینه کردن کدهای وب سایت می پردازیم تا با این  راه ها بهتر آشنا شوید.در مورد بهینه کردن کدهای وب سایت موضوع فقط فشرده سازی نیست چرا که مسائلی مانند نگه داشتن کامنت ها هم مهم است.

نگه داشتن کامنت ها در HTML و CSS برای افزایش سرعت بارگذاری وب سایت !!

شاید برای گوش برخی از افراد  نگه داشتن کامنت ها در کد آشنا نباشد و ندانند که به چه معنی است برای همین  یک توضیح کوتاه در این مورد میدهیم. وقتی که یک برنامه نویس یک  برنامه را  طراحی  میکند به عنوان مثال کسی قالب برای وب سایت طراحی میکند در بین کدهایی که می  نویسید توضیحات کوتاهی را ( کامنت ها ) قرار  میدهد تا وقتی در آینده نیاز شد که کدهای وب سایت یا قالب مورد بررسی و باز بینی قرار بگیرند، چه توسط خود کسی که قالب را طراحی کرده و یا برنامه نویسان دیگر مشخص  شود که هر بخش از اسکریپت های کد برای  کدام بخش و چه عملکردی است،

در واقع نوعی راهنما به صورت توضیحات در بین کدها قرار میگیرد و  خب وقتی کد نویسی یک قالب و یا برنامه تحت وب پیچیده تر و زیاد تر بوده باشد  طبیعتا به کامنت های بیشتری در بین کدها نیاز خواهد بود. این کامنت ها برای برنامه نویسان و  توسعه دهندگان بسیار مهم و  ضروری است ولی در زمان استفاده از برنامه ها خصوصا برنامه های تحت وب میتواند مشکلاتی را به وجود بیاورد.یکی  از این مشکلات در وب سایت ها و قالب  های وب سایت ها دیده میشود که باعث لودینگ کند وب سایت  می گیردد،  یعنی  اگر به نوعی بشود کامنت ها را از بین  کدها حذف کرد سرعت بارگذاری سایت به دلیل  اجرای خالص کدها به صورت محسوسی بالاتر میرود.

خب قطعا که نمی توان این کامنت ها را حذف کرد ودر واقع درست هم نیست که حذف شوند ولی نباید هم در زمان لود به مرورگر کاربران ارسال شوند، خب راه حل چیست؟ خوشبختانه راه حل هایی برای این مشکل وجود دارد که در ادامه توضیح میدهیم. اگر از وردپرس برای ساخت وب سایت  خود استفاده کرده باشید کاری بسیار آسان را در پیش خواهید داشت برای حل این مشکل. ولی اگر از سیستم های  دیگری استفاده کرده اید باید به دنبال راه حل برای آن سیستم ها باشید. در وردپرس شما با نصب یک پلاگین به راحتی میتوانید کامنت ها را درزمان اجرا و انتقال  کدهایی چون CSS و یا HTML حذف کنید و فقط و فقط کدهای اجرایی به مرورگر کاربران ارسال شده و کامنت ها در سرور نگه داشته شوند. نه تنها میتوانید کامنت ها را نگه داری کنید بلکه میتوانید حتی  تنظیماتی را اعمال کنید که لودینگ و یا بارگذاری کدهای وب سایت و قالب وب سایت را تغییر دهید، به عنوان مثال کاری کنید که در ابتدا HTML بارگذاری گردد و سپس CSS و یا این که CSS  به صورت درون خطی بارگذاری شود و یا فایل لینک داده شده که به راحتی در پلاگینی که معرفی خواهد شد تمامی این امکانات وجود دارد. همچنین میتوانید کدهای جاوا اسکریپت را نیز کنترل کنید و نوع لودینگ کدهای جاوا اسکریپت را کنترل نمایید. این پلاگین auto optimize نام دارد که میتوانید دانلود کنید.

دانلود پلاگین auto optimize

هرچند  روش کار کردن با این  پلاگین بسیار آسان است ولی بازهم برای این که تنظیمات بهتری را انجام دهید میتوانید به بخش آموزش بهینه سازی وب سایت با auto optimize مراجعه کنید تا به  خوبی بتوانید روش کار با این پلاگین را یاد بگیرید.

استفاده از Gzip برای فشرده سازی وب سایت

یکی  دیگر از راه هایی که باید در کنار دیگر روش هایی که در بالا مشاهده کردید به کار گرفته شود این است که از سیستمی استفاده کنید که وقتی کاربر میخواهد وب سایت شما  را ببینید فایل های وب سایت شما  به صورت فشرده شده به مرورگر کاربران ارسال شود، در این صورت کاربر شاهد لودینگ سریعتر وب سایت خواهد بود و وقتی وب سایتی دارای لودینگ سریع بوده باشد هم از نظر کاربران و هم از نظر موتورهای جستجو خوشایند است.

روش های فعال سازی  GZip در وردپرس

در این جا میخواهیم سه روش فعال سازی GZip در وردپرس را به شما آموزش بدیم  تا به راحتی بتوانید از این  سیستم استفاده کنید. روش اول که روشی بسیار آسان  است به این صورت می باشد که شما میتوانید پلاگین مخصوص Gzip برای وردپرس را دانلود و نصب کنید  و کار تمام است و نیازمند تنظیمات خاصی نیست و فقط باید  پلاگین را نصب کنید. برای دانلود پلاگین  جی زیپ میتوانید روی لینک زیر کلیک کنید.

دانلود پلاگین  Gzip برای وردپرس

راه دیگر این  است که اگر کنترل پنل هاست شما سی پنل است میتوانید طبق راهنمایی زیر عمل کنید تا با استفاده از ابزار خود هاست Gzip در وب سایت شما فعال شود.

آموزش فعال کردن gzip در سی پنل

بعد از این که وارد هاست سی پنل شدید  بخشی را که در تصویر بالا مشخص شده را پیدا کرده و روی آن  کلیک کنید تا وارد محیط تنظیمات  Optimize Website شوید. سپس  به مانند تصویر زیر تیک گزینه  مشخص شده را بگذارید و روی دکمه update settings کلیک کنید تا تنظیمات ذخیره شود و کار تمام است ،  به این ترتیب gzip در هاست شما فعال شده است و از این پس وب سایت شما با سرعت بیشتر لود میشود.

آموزش سی پنل

روش سوم فعال کردن Gzip از طریق htaccess.

یکی  دیگر از راه های فعال سازی جی زیپ این است که با استفاده  از قرار دادن کد در فایل htaccess.  این کار را انجام دهید.به  این شکل که وارد هاست خود شوید و فایل به نام htaccess. را پیدا کرده و با  ویرایشگر هاست آن را بازکنید. سپس کدهای  زیر را کپی کرده و در داخل فایل htaccess. کپی paste کنید و ذخیره کنید. به این ترتیب  هم جی زیپ در سایت  شما  فعال میشود. در زمان استفاده از کدهای زیر توجه کنید  که از چه هاستی استفاده میکنید و کدهای مخصوص آن هاست را مورد استفاده  قرار دهید چرا که کدهای هاست Cpanel و Direct Admin با هم متفاوت هستند که در زیر میتوانید به صورت تفکیک شده کدها را مشاهده نمایید.

کدهای قابل استفاده در هاست سی پنل

AddOutputFilterByType DEFLATE text/plain
AddOutputFilterByType DEFLATE text/html
AddOutputFilterByType DEFLATE text/xml
AddOutputFilterByType DEFLATE text/css
AddOutputFilterByType DEFLATE application/xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/xhtml+xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/rss+xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/javascript
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-javascript

کدهای مورد استفاده در هاست دایرکت  ادمین

<ifModule mod_gzip.c>
mod_gzip_on Yes
mod_gzip_dechunk Yes
mod_gzip_item_include file .(html?|txt|css|js|php|pl)$
mod_gzip_item_include handler ^cgi-script$
mod_gzip_item_include mime ^text/.*
mod_gzip_item_include mime ^application/x-javascript.*
mod_gzip_item_exclude mime ^image/.*
mod_gzip_item_exclude rspheader ^Content-Encoding:.*gzip.*
</ifModule>

توجه :

وقتی که از دو روش آخر که گفته شد Gzip را  فعال کنید دیگر نیازی نیست که پلاگین Gzip  را دانلود و نصب کنید و نباید این کار را انجام دهید چرا که باعث بروز اختلال و مشکلاتی در وب  سایت شما میشود. پلاگینی که در روش اول معرفی شد برای زمانی  است که شما به هردلیل نمی توانید Gzip را به مانند دو روش بعدی که گفته شد و از طریق هاست فعال کنید.

مراحل تست فعال شدن Gzip در سایت

بعد از این که به یکی از روش های بالا سیستم Gzip را در وب سایت خودتان فعال کردید حالا نوبت می رسد به این که تست کنیم  آیا به خوبی جی زیپ فعال شده و کار میکند. برای تست دو راه وجود دارکه یکی استفاده از ابزاری به نام GTmetrx است .در GTmetrix قبل از فعال کردن Gzip باید وب سایت خود را اسکن کرده باشید و وضعیت را ثبت کنید و سپس بعد از فعال کردن Gzip مجددا وب سایت خود را اسکن کرده و وضعیت را ثبت کنید.اگر Gzip  در سایت شما به درستی فعال شده باشد خواهید دید که از نظر امتیاز و سرعت لود در GTmetrix تفاوت های زیادی دیده  میشود نسبت به قبل از فعال کردن Gzip.

روش بعدی هم این است که از ابزار آنلاین دیگری استفاده کنید. برای استفاده ازاین ابزار آنلاین که مخصوص تست فعال بودن Gzip در سایت است  میتوانید روی لینک زیر کلیک کنید.

ابزارآنلاین تست فعال بودن Gzip وب سایت ها

وقتی که در ابزار دوم آنلاین وب سایت خود را تست کردید و در صورتی که Gzip با موفقیت در وب سایت شما فعال بوده باشد تصویری به مانند تصویر زیر را مشاهده خواهیدکرد که علاوه بر فعال بودن Gzip اطلاعات حجمی وب سایت را نیز نشان میدهد.

تست Gzip وب سایت و تست سرت لود وب سایت

این مقاله ادامه دارد ….

خب تا اینجا برخی از مهمترین روش های بهینه سازی وب سایت را مشاهده کردید و راه های کاربردی برای افزایش سرعت وب سایت را یاد گرفتید. در قسمت دوم این مقاله قرار است که روش های بیشتری را به شما  عزیزان آموزش بدهیم تا وب سایت خود را هرچه بهتر کنید و بتوانید یک وب سایت عالی داشته  باشید. در ادامه و برای مطالعه قسمت دوم مقاله روی لینک زیر کلیک کنید.

مطالعه قسمت دوم مقاله ….

همچنین اگر این  مقاله و مطالب برای شما مفید بود لطفا با دیگران به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *