تعمیر انواع بردهای الکترونیکی

امروزه تقریبا تمامی لوازمی که اطراف خود مشاهده می کنیم، از اسباب بازی های کودکان تا دستگاه های پیشرفته مخابراتی و …، دارای مدارهای الکترونیکی هستند که گاه بسیار ساده هستند و بعضا بسیار پیچیده. با استفاده از همین مدارهای ساده می توان کارهای بسیار ارزشمندی را انجام داد و لوازمی ساخت که کارها را راحتتر انجام دهیم. اما حفظ و نگهداری این بردها نیز خود مسأله ای حائز اهمیت است. کوچکترین خرابی در هر یک از قطعات آن می تواند عملکرد کل سیستم را مختل کند. برای مثال سوختن یک خازن کوچک در مادربرد احتمال به خطر افتادن و کار نکردن آن را افزایش می دهد.

برد الکترونیکی چیست؟

به مجموعه ای از مدارهای الکتریکی که قطعات الکترونیکی مانند خازن، مقاومت، آی سی و … چه به صورت SMD و چه LMD همراه با متعلقات الکتریکی دیگر، روی آن تعبیه و نصب شده باشد، بورد الکترونیکی گفته می شود. با توجه به نوع کارکرد دستگاه، مدار متناسب با آن طراحی می شود و PCB آن چاپ شده و قطعات لازم به آن افزوده می شود و در نهایت برد ساخته و تکمیل شده به دستگاه اضافه می شود. که جهت آشنایی بیشتر با این بخش میتوانید دوره آموزش تعمیرات برد را مشاهده کنید.

 

هر دستگاه همانطور که گفته شد با توجه به نوع کارکرد آن، دارای بوردهایی در اندازه مختلف هستند و قطعات مختلفی را شامل می شوند.

انواع بوردهای الکترونیکی

به طور کلی بورد مدار چاپی یا PCB با توجه به کاربردی که دارد به سه دسته، تک لایه، دو لایه و چند لایه تقسیم می شود. بعضا برخی از بوردها الکترونیکی انعطاف پذیر بوده و برای مصارفی مانند پزشکی به صورت چیپ یا ایمپلنت مورد استفاده قرار می گیرند و که البته در ابعاد میکرومتری یا نانو متری هستند. البته باید گفت با توجه به نوع فیبر مدار چاپی که استفاده می شود، بوردها به چند دسته دیگر نیز تقسیم می شوند.

بوردهای سخت، منعطف و منعطف-سخت. که با توجه به نوع دستگاه می توان هر یک را استفاده کرد. برای مثال از نوع منعطف- سخت بیشتر در رباتیک استفاده می شود.

خرابی های بوردهای الکترونیکی

از آنجایی که بورد و مدار الکترونیکی از جمله بخش های حیاتی یک دستگاه الکترونیکی است، کوچکترین نقصی در آن به وجود بیاید دستگاه کار نمی کند. این اهمیت در مورد دستگاه های صنعتی و نظامی بسیار بالاتر می باشد. از این رو زمانی که دستگاهی به خوبی کار نمی کند یکی از مواردی که باید بررسی شود برد مدار الکترونیکی است.

چون مدار و بردهای الکترونیکی از قطعات الکترونیکی مانند خازن، مقاومت، ترانزیستور، آی سی و … ساخته می شوند، باید تک تک این قطعات در مسیر خود تست شوند. بعضا شاید تنها یک قطعه ایراد داشته باشد و برد تعمیر و قابل استفاده شود. در برخی از مواقع خرابی مدار چنان زیاد است که بهتر است بورد الکترونیکی جدیدی خریداری شود. از این رو باید هر یک از مدارها و مسیرهای بورد بررسی شود تا ایراد آن شناسایی و رفع شود.

در صورت بروز هرگونه خرابی در بردهای الکترونیکی دستگاه خود، جهت تعمیر انواع بردهای الکترونیکی می توانید با واحد تعمیرات شرکت آساره عصر زمین دوم تماس حاصل فرمایید یا مراجعه حضوری داشته باشید تا مشکل دستگاه رفع شود. 

نشانی مراجعه: تهران – خیابان انقلاب – بین خیابان قدس و خیابان وصال – خیابان اسکو – پلاک ۱۲ – طبقه سوم – واحد ۸- شرکت آساره عصر زمین دوم.

تلفن تماس: ۰۲۱۶۶۴۸۷۵۲۹

موبایل: ۰۹۳۷۸۹۰۳۰۲۶

ساعت کاری و مراجعه حضوری: ۹ صبح الی ۱۷ عصر (شنبه الی چهارشنبه)

ساعت کاری و مراجعه حضوری: ۹ صبح الی ۱۵ عصر (پنجشنبه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *