تعمیرات پاور و منابع تغذیه

تعمیرات پاور و منابع تغذیه

پاور و یا منبع تغذیه را می توان اصلی ترین بخش هر سیستم الکترونیکی دانست. زیرا ولتاژهای مورد نیاز یا به عبارتی توان الکتریکی مورد نیاز یک سیستم الکتریکی توسط پاور تامین می شود. می توان گفت تمامی دستگاه های الکترونیکی که امروزه از آنها استفاده می کنیم، از منابع تغذیه استفاده می کننند. لوازمی مانند کامپیوتر، لپ تاپ، تلویزیون و … . این قبیل دستگاه ها از منابع تغذیه ای که درون آنها وجود دارند استفاده می کنند. منابع تغذیه می توانند خود یک دستگاه جداگانه باشند و یا بخشی از یک دستگاه باشند.

منبع تغذیه چیست؟

همانطور که از نام منبع تغذیه کاملا مشخص است، برای تامین انرژی لازم جهت راه اندازی یک دستگاه الکترونیکی استفاده می شود. این منابع تغذیه، انرژی الکتریکی را از منابع دیگر دریافت کرده و آن را به ولتاژ، جریان و فرکانس مناسب دستگاه مورد نظر تبدیل می کنند تا سیستم ما روشن شود و به خوبی کار کند. بر این اساس می توانیم منابع تغذیه را به گونه های مختلفی نیز دسته بندی کنیم که بر اساس نحوه عملکرد دستگاه مورد نظر، ولتاژ خروجی مورد نیاز و کاربردی دستگاه، ثابت و یا متغیر بودن خروجی دستگاه تعیین می شود. اما به طور کلی می توان گفت نحوه عملکرد و کارکرد مورد انتظار ما، اساس دسته بندی محسوب می شود و مرسوم تر نیز می باشد.

چرا به منابع تغذیه نیاز داریم؟

زمانی که نام لوازم برقی و الکترونیک شنیده می شود، برای راه اندازی آنها تنها تصوری که می کنیم این است که کابل دستگاه را به پریز و یا محافظ می زنیم و دستگاه شروع به کار می کند. باید گفت قطعاتی که در دستگاه های مورد نظر ما استفاده می شوند، توان کار با برق شهری به صورت مستقیم را ندارند و باید تغییراتی در برق ورودی از نظر نوع و مقدار ولتاژ داده شود تا دستگاه به خوبی کار کند. برای مثلا کامپیوترهای شخصی را در نظر بگیرد. زمانی که به برق شهری متصل می کنیم، سیستم ما روشن و شروع به کار می کند. 

از طرفی برق شهری، جریانی با ولتاژ متناوب AC است و قطعات موجود در کامپیوترهای ما با برقی با جریان DC کار می کنند. در این بین تنها منبع تغذیه می تواند این روند را تصحیح کرده تا سیستم ما روشن شود. به عبارتی منبع تغذیه در کامپیوتر شخصی ما یا همان اصطلاح رایج، پاور کامپیوتر ما، برق AC را به DC تبدیل کرده و ولتاژ مورد نیاز را تامین می کند تا سیستم ما روشن و آماده به کار شود.

انواع منابع تغذیه

با توجه به تعریف ساده ای که تا به الان در مورد پاور یا منبع تغذیه داشتیم، می توان گفت با توجه به عملکرد دستگاه، انواع پاور نیز وجود دارد. بر این اساس می توان دو دسته کلی برای منابع تغذیه یا پاور در نظر گرفت. پاورهای سوئیچینگ و پاور های خطی.

منبع تغذیه خطی: این قبیل منابع تغذیه نسبت به پاورهای سوئیچینگ ساختار ساده تری دارند و بیشتر با عنوان آداپتور شناخته می شوند و در لوازمی مانند تلفن های بی سیم، لپ تاپ و … دیده می شود.

پاور یا منبع تغذیه سوئیچینگ: این قبیل پاورها از دسته پاورهای پیچیده محسوب می شوند. با توجه به طراحی و کاربردی که دارند و معمولا آنها را در کامپیوترها و DVD پلییرها مشاهده می کنید. تفاوتی که با منابع تغذیه خطی دارند این است که دستگاه هایی که از پاورهای سوئیچینگ استفاده می کنند نیاز به توان و فرکانس بالاتری دارند؛ از این رو نمی توان از پاورهای خطی برای این دستگاه ها استفاده کرد و نیاز به سوئیچر فرکانس است و از این رو به آنها پاورهای سوئیچینگ گفته می شود. 

پاور سوئیچینگ و منابع تغذیه

خرابی های پاور ها و منابع تغذیه

با توجه به مطالب مختصری که در اینجا آورده شده است، قطعا به اهمیت سلامت و درست کار کردن پاورها پی برده اید و به نوعی می توان قلب تپنده دستگاه ها را مخصوصا کامپیوترها، برای اینکه به خوبی کار کنند دانست. اما هر دستگاهی بعد از مدتی به دلایل متعددی با خرابی و یا بروز مشکل در پاور خود مواجه می شوند که اگر رفع نشود منجر به خرابی کل دستگاه می شود.

از جمله خرابی ها و مشکلاتی که برای پاورها به وجود می آیند می توان به این موارد اشاره داشت:

  • علیرغم فعال بودن بخش استندبای، ولی پاور روشن نمی شود.
  • مدار استندبای فعال نیست و پاور نیز روشن نمی شود.
  • سوت کشیدن پاور زمانی که خاموش است.
  • سوت کشیدن پاور زمانی که روشن است.
  • وقتی پاور به مادربورد متصل می شود، خاموش می شود.
  • پاور بعد از مدتی در حین کار خاموش می شود.
  • پاور داغ می کند.
  • و …

در صورتی که با مشکلاتی از این قبیل در مورد پاور دستگاه خود مواجه شدید می توانید با مراجعه به مرکز خدمات تعمیرات شرکت آساره عصر زمین دوم مشکل دستگاه خود را مطرح کرده تا متخصصین این مرکز در اسرع وقت به عیب یابی و تعمیرات منابع تغذیه و پاور مورد نظر شما و رفع آن بپردازند.

 

نشانی مراجعه: تهران – خیابان انقلاب – بین خیابان قدس و خیابان وصال – خیابان اسکو – پلاک ۱۲ – طبقه سوم – واحد ۸- شرکت آساره عصر زمین دوم.

تلفن تماس: ۰۲۱۶۶۴۸۷۵۲۹

موبایل: ۰۹۳۷۸۹۰۳۰۲۶

ساعت کاری و مراجعه حضوری: ۹ صبح الی ۱۷ عصر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *