آموزش کار با مولتی متر

تست ولتاژ با مولتی متر دیجیتال

آشنایی با مولتی متر و روش کارکردن با آن


Widget not in any sidebars

امروزه الکترونیک یکی از مهمترین علومی است که باید هر کسی تا اندازه مورد نیاز آن را بلد باشد، خصوصا افرادی که میخواهند در دنیای الکترونیک کاری را انجام دهند.موضوع مهمی که وجود دارد این است که الکترونیک یک  دنیای تخصصی بوده و برای کارکردن در هر بخش از آن باید ابزارهای مورد نیاز رو تهیه کرده و با استفاده از این ابزارها بتونید کار رو به خوبی و به دقت انجام بدید چرا که از اصلی ترین چیزهایی که در الکترونیک باید بدونید این هست که نیازمند دقت زیاد در کار بوده تا همه چیز درست بوده باشه. ابزارها و دستگاه های زیادی برای الکترونیک و کار کردن با الکترونیک وجود داره که یکی از مهمترین ابزارها که به راحتی هم در دسترس هست مولتی متر می باشد.مولتی متر یکی از مهمترین ابزارها بوده و به گفته ی بسیاری از افراد که در زمینه الکترونیک فعالیت میکنند عصای دست هست. در ادامه میخواییم بیشتر در مورد مولتی متر توضیح بدیم.

آشنایی با مولتی مترمولتی متر چیست

مولتی متر در گذشته به اسم اهم متر شناخته میشد چرا که فقط میتونستید اتصالات و در نهایت مقدار اهم مقاوت ها رو تست کنید ولی رفته رفته مولتی مترها پیشرفته تر شده و کاملتر شدن و در حال حاضر میتونید با استفاده از یک مولتی متر دیجیتال تمامی قطعات الکترونیک از جمله  خازن هامقاومت ها – دیودها – ترانزیستورها و …. رو بررسی کنید و به سلامت این قطعات پی ببرید. همچنین میتونید با استفاده از یک مولتی متر خوب میزان ولتاژ برق و یا شدت جریان برق ( آمپر ) رو هم بسنجید علاوه بر این که مولتی مترهای امروزی میتونن فرکانس های خروجی مدار و حتی بیشتر رو هم تست کنن و به این ترتیب شما با داشتن مولتی متر یک ابزار تستر کامل رو در اختیار دارید. 

مسئله مهم این هست که بتونید با این  مولتی مترها به درستی کار کنید و به عبارتی روش کار کردن با مولتی متر رو به خوبی بلد باشید.در این مقاله روش کار کردن با مولتی متر دیجیتال رو به خوبی یاد خواهید گرفت و  می تونید با مطالعه کامل این مقاله به راحتی از مولتی  متر دیجیتال استفاده کنید و با اون قطعات الکترونیکی و وضعیت یک مدار رو بررسی کنید.خب در ادامه میریم به سراغ آموزش مولتی متر تا هر چه زودتر بتونید کار رو شروع کنید.

خب در ابتدا کاری که باید انجام داد این هست که شما رو با بخش های مختلف یک  مولتی متر آشنا کنیم و هرکدوم رو توضیح بدیم تا بتونید با بخش های مولتی متر به خوبی آشنا بشید.در ابتدا تصویر زیر رو ببینید  که بخش های مختلف شماره بندی شده و در ادامه هم هر کدوم رو به تفکیک و کامل توضیح دادیم .

خرید مولتی متر

در ادامه بخش های مولتی متر رو که در تصویر بالا مشاهده میکنید رو به تفکیک شماره توضیح میدهیم :

۱ – com : این بخش منفی مولتی متر هست و سیم های مولتر متر که پروپ نامیده میشن و سیم مشکلی باید به این بخش وصل بشه که سیم  مشکلی در مولتی متر یعنی منفی

۲ –  این بخش برای  تست دو نوع ترانزیستور از نوع npn و   pnp هست که وقتی ترانزیستور رو در این حفره ها به درستی قرار بدید میتونید سلامت و عملکرد ترانزیستور رو تست کنید.( در بسیاری موارد ممکن هست این بخش برای تست ترانزیستور بهدرستی عمل نکنه و بهتر از همون بخش شماره ۱۲ استفاده کنید

۳ – رنج : این اهرمی که مشاهده میکنید  در واقع سلکتور ( انتخابگر ) مولتی متر هست که در بین افراد به رنج معروف هست. با گرداندن این دسته به بخش های مختلف میتونید مولتی متر رو در حالت های مختلفی مثلا حالت تست دیود – حالت تست مقاومت و قرار بدید.

۴ – off : اگر خواستید مولتی متر رو خاموش  کنی باید سمت علامت دار سلکتور  رو   بر روی off قرار بدید.

۵ – A : اگر خواستید که شدت جریان ( آمپر ) رو اندازه بگیرید باید سلکتور رو بر روی این بخش قرار بدید، البته دقت کنید که باید هدف تست شما نوع برق AC  باشد .

۶ –  mA : برای تست شدن جریان ( آمپر) به میلی آمپر باید سلکتور رو در این حالت قرار بدید.

۷ – µA : وقتی مولتی متر در این رنج قرار بگیره میتونید میزان آمپر رو بسنجید منتها به میکروآمپر

۸ – hfe : این بخش برای سنجش قطعاتی مانند اوسیلاتور به کار میرود ( اوسلاتورها در واقع نوسان سازها هستند که به صورت کریستال در الکترونیک  شناخته میشوند.

۹ – اگر میخواهید میزان برق یک باتری رو بسنجید باید مولتی متر رو در این حالت قرار بدید

۱۰ – hz : برای سنجش فرکانس های خروجی مدار است و اگر بخوایید که یک فرکانس رو بسنجید باید مولتی متر در این رنج قرار بگیره 

۱۱ – برای تست خازن باید مولتی متر رو در این حالت قرار بدید. علامتی که مشاهده میکنید بر روی مولتی متر نمای فنی خازن ها در مدارت الکترونیکی هست.

۱۲ – اگر مولتی متر رو در این رنج قرار بدید چندین قطعات رو میتونید بسنجید و امکان تست وضعیت اتصال – تست دیودها – تست ترانزیستورها و حتی تست اهم در این حالت امکان پذیر هست.

۱۳ – mv : برای سنجیدن میزان ولتاژ خروجی از یک دستگاه باید سلکتور مولتی متر در این رنج قرار بگیرد. توجه کنید که این بخش برای سنجیدن ولتاژ به میلی ولت هست و عبارت mv در اینجا همان مفهوم میلی ولت است.در نظر داشته باشید نوع برق باید DC بوده باشد

۱۴ -v : اگر سلکتور مولتی متر رو بر روی این قسمت قرار بدید میتونید ولتاژ های بزرگ مثل ۲۲۰ ولت رو بسنجید اما از نوع DC

۱۵ – v∼  : اگر بخوایید ولتاژ از نوع AC رو بسنجید باید مولتر متر رو در این رنج قرار بدید.

۱۶ – برای سنجیدن آمپر بالاتر از ۱ آمپر باید سیم قرمز رو به این سوکت متل  کنید .

۱۷ – VΩ : این بخش محل اتصال سیم قرمز مولتی م تر می باشد و بخش مثبت هست. برای کارهای عادی مثل تست اتصال – تست ولتاژ – تست قطعات الکترونیکی و …. باید به این ترتیب عمل کنید که سیم قرمز رو به پورت  شماره ۲ وصل کنید و مشکی رو  به ۱

این مقاله ادامه دارد …

2 thoughts on “آموزش کار با مولتی متر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *