تعمیرات مادربرد

مادربرد یکی از قطعات و در واقع برد اساسی در کامپیوتر و لپ تاپ است و که از قطعات الکترونیکی بسیاری ساخته شده است که عملکرد کلی کارکرد دستگاه به آن وابسته است. به عبارتی دیگر اجزای سیستم کامپیوتر ما به مادربرد وابسته است. برای مثال، هسته پردازنده مرکزی یعنی CPU، اسلات های کارت گرافیک، سوکت ها، کانکتورها و … به این برد متصل و وابسته هستند تا کامپیوتر ما به خوبی کار کند. از این رو هر گونه اشکال و خرابی در مادر برد عملا سیستم ما را از کار می اندازد و نمی توانیم از آن استفاده کنیم. پس در این شرایط نیازمند تعمیرات مادربرد خواهیم بود.

اما مادربرد دقیقا چیست و با چه خرابی هایی ممکن است مواجه شود که قابل تعمیر باشد؟

مادربرد چیست؟

مادربرد در واقع قلب سیستم های کامپیوتری می باشد. دلیل آن هم وجود واحد پردازنده مرکزی یا همان CPU، حافظه RAM ، کارت گرافیک، کارت های صدا و شبکه و … هست که نبود هر کدام از این قطعات و یا وجود اختلال در ارتباط بین آنها، عملا سیستم شما کار نخواهد کرد و با مشکل مواجه خواهد شد. مادربرد یک مدار الکترونیکی چندلایه هست که قطعات الکترونیکی از نوع SMD و LMD و اسلات ها و سوکت های مختلف روی آن تعبیه شده است.

با استفاده از مسیرها و خطوط مسی که روی برد مادربرد وجود دارد، سیگنال و ولتاژ امکان حرکت و انتقال می یابند. به اهمیت خاطر از تکنولوژی چند لایه استفاده شده تا بعضی از لایه های برد، قادر به حمل داده برای BIOS ، پردازنده و حافظه باشند و لایه های دیگر ولتاژ و Ground را بدون نگرانی از اتصال کوتاه جابجا کنند. بسته به نوع مادربرد شما، سیستم کارایی متفاوتی دارد و انتخاب مادربرد مناسب، برای ارتقا سیستم شما، یکی از انتخاب های اساسی برای به اصطلاح بستن سیستم شماست.

خرابی های مادربرد

تا به اینجا در مورد اهمیت مادربرد و انتخاب مادربرد مناسب صحبت شد و دیدیم که چقدر مهم است که مادربردی که انتخاب می کنیم متناسب با نوع کاری باشد که انجام میدهیم. زیرا با توجه به CPU و RAM و … مادربردها قدرتهای پردازش متفاوتی دارند. اما هر نوع مادربردی که در حال حاضر از آن استفاده می کنید، ممکن است طی مرور زمان با مشکلاتی مواجه شود که کار شما مختل کند.

بعضا تعمیرات مادربرد به گونه ای است که باید مسیرهای آن را قدم به قدم عیب یابی کرد و در صورت وجود برای مثال قطعه ای خراب، آن را تعویض کرد. اما گاها مادربرد با چنان خرابی مواجه هست که اگر شما مادربرد جدید خریداری کنید، ارزش بیشتری دارد و هزینه تعمیرات برای شما صرف نخواهد. اما به طور کلی برخی از مشکلاتی که مادربردها با آن مواجه می شوند، می توان به این موارد اشاره داشت:

  • کامپیوتر یا لپ تاپ شما کار نمیکند. یعنی با اینکه صدای فن یا حتی هارد شنیده می شود، ولی سیستم شما بالا نمی آید و روشن نمی شود. در این حالت، ممکن است چیپ های مادربرد دچار ایراد شده باشند و یا اسلات های هارد و سایر قطعات دچار شکستگی یا خمیدگی شده باشند که باید بررسی شوند.
  • ویندوز نصب نمی شود
  • تصاویر بعد از مدتی ناقص نمایش داده می شوند
  • سیستم کند کار می کند
  • شارژ باتری به خوبی انجام نمی شود (اشکال ممکن است در فیش آداپتور متصل به مدار باشد)
  • و …

در صورت بروز هر گونه خرابی و مشکل در سیستم کامپیوتر و لپ تاپ خود می توانید با مراجعه و یا تماس با واحد تعمیرات شرکت آساره عصر زمین دوم، مشکل سیستم خود را رفع کنید.

نشانی مراجعه: تهران – خیابان انقلاب – بین خیابان قدس و خیابان وصال – خیابان اسکو – پلاک ۱۲ – طبقه سوم – واحد ۸- شرکت آساره عصر زمین دوم.

تلفن تماس: ۰۲۱۶۶۴۸۷۵۲۹

موبایل: ۰۹۳۷۸۹۰۳۰۲۶

ساعت کاری و مراجعه حضوری: ۹ صبح الی ۱۷ عصر (شنبه الی پنجشنبه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *