روش ساخت ماژول رله

آموزش ساخت ماژول رله 5 ولتی

آموزش ساخت ماژول رلهخرید ماژول رله

در این آموزش قصد داریم شما را با ماژول رله آشنا کنیم که در ابتدا بدانید که اصلا ماژول رله چیست و در کجاها کاربرد دارد،بعد از آشنایی مختصر با ماژول رله و کاربردهای رله میرویم به سراغ ساخت ماژول رله  تا بتوانیم در پروژه های خود مورد استفاده قرار دهیم.

ماژول رله چیست و رله چه کاربردهایی دارد ؟

ماژول رله در واقع یک برد الکترونیکی کوچک برای راه اندازی یک یاچند رله است که با دریافت سیگنال از منابع مختلف میتواند رله را در حالت وصل و یا قطع نگه دارد.به عبارتی بهتر وقتی شما میخواهید یک رله را مورد استفاده قرار دهید باید در ابتدا برق مورد نیاز رله را تامین کنید و سپس در مواقع لازم رله را به حالت قطع و یا وصل دربیاورید.اگر یک رله را به تنهایی بخواهید مورد استفاده قرار بدید باید سیم کشی های لازمه را انجام داده و قطعات مورد نیاز برای راه اندازی رله را نیز نصب کنید مانند ترانزیستور راه انداز،ولی یک ماژول رله تمامی قطعات مورد نیاز را در یک جا جمع کرده و شما یک برد کامل و آماده به کار را در اختیار دارید که به این برد ماژول رله گفته میشود.

کاربردهای رله ( رله چه کاربردهایی دارد ؟ )

کاربرد اصلی رله این است که بتوانید با ولتاژ هایی پایین تر مدارات با ولتاژ بالا را وصل کنید. برای مثال شما میخواید یک لامپ ۲۲۰ ولتی را روش کنید که با یک صفحه لمسی کار کند یعنی برای روشن و یا خاموش کردن لامپ یک کلید لمسی بسازید.خب اگر مستقیما بخواهید که کلید لمسی را با ۲۲۰ ولت تغذیه کنید میتواند خطر آفرین باشد، در این جاست که رله به کمک شما می آید.شما میتوانید مداراتی با ولتاژ کاری ۳ الی ۵ ولت را بسازید و از یک رله با ولتاژ کاری ۳ یا ۵ ولت استفاده کنید.خب این رله خودش با برق ۳ یا ۵ ولت کار میکند و راه اندازی میشود در حالی که میتواند برق ۲۲۰ ولت را سویچ کرده و وصل کند و به این ترتیب شما به راحتی میتوانید با مدارت با ولتاژ کاری کم ،دستگاه ها و یا مدارت با ولتاژ بالا را وصل کرده و روشن کنید.

برای مثالی دیگر ،اگر با آردوینو آشنایی دارید میدانید که بردهای آردوینو با ولتاژ ۵ ولت کار میکنند،حال اگر شما بخواهید با استفاده از برد آردوینو یک یا چند چراغ ۲۲۰ ولت را روشن کنید باید از یک ماژول رله ۵ ولتی استفاده کنید. خب تا اینجا با کاربرد رله آشنا شدید و یاد گرفتید که رله چیست،حال در ادامه میخواهیم برویم به سراغ ساخت یک ماژول رله تا یاد بگیرید که خودتان ماژول رله مورد نیاز خود را طراحی کرده و بسازید.

شروع ساخت ماژول رله تک کانال

در این آموزش ما روش ساخت یک رله تک کانال  را به شما آموزش خواهیم داد تا با اصول ساخت ماژول رله به صورت کامل آشنا شوید. منظور از تک کانال این است که این مدار میتواند یک رله را راه اندازی کند.

در ابتدا قطعات مورد نیاز را باید تهیه کنید که در لیست زیر قطعات آورده شده است.

  • ترانزیستور bc547  یک عدد
  • دیود معمولی ۴۰۰۷ یک عدد
  • مقاوت ۱ کیلو اهمی یک عدد
  • مقاومت ۱۵۰ اهمی ۱ عدد
  • رله ۵ ولتی و یا ۱۲ ولتی بنابر نیاز،  یک عدد
  • یک برد سوراخ دار سایز کوچک
  • لامپ LED کوچک ۳ یا ۵ ولتی 
  • پایه کانکتور دوتایی
  • کانکتور ترمینال سه تایی

در زیر تصاویری از قطعات مورد نیاز را مشاهده میکنید.

مازول رله چیست؟ و چه کاربردی دارد

بعد از این قطعات، به ابزارهایی برای لحیم کاری و تمیز کاری نیاز دارید مانند دستگاه هویه – سیم قلع – تمیز کننده نوک هویه که میتوانید از سیم ظرف شویی ریز بافت هم استفاده برای تمیز کردن نوک هویه استفاده کنید.خب یک کارگاه الکترونیک باید حداقل هویه ،سیم قلع و ابزارهای مورد نیاز دیگر را داشته باشد. بعد از این که این وسایل را تهیه کردید میرویم به سراغ ساخت یک ماژول رله خوب و کاربردی.

ادامه آموزش به صورت ویدیو می باشد که شما عزیزان را دعوت میکنم به تماشای این ویدیو.همچنین فایل نقشه و طرح مدار را میتوانید در زیر ویدیو مشاهده کنید. ( چنانچه در درک سرهم کردن قطعات در ویدیو مشکل داشتید از نقشه ای که در زیر ویدیو است استفاده کنید که بسیار گویا و واضح است )

 


Widget not in any sidebars

دانلود این ویدیو

شماتیک مدار ماژول رله

خب در اینجا به پایان این آموزش رسیدیم،امیدواریم که این آموزش برای شما کاربردی بوده باشد.برای دانلود آموزش های بیشتر میتوانید در کانال تلگرام ما عضو شوید.

عضویت در کانال تلگرام کلاینت لرن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *