خانه هوشمند چیست ؟

خانه هوشمند چیست ؟ آشنایی با خانه های هوشمند

این روزها نام هایی چون خانه های هوشمند،هوشمند سازی ساختمان و یا اینترنت اشیاء را زیاد می شنویم،ولی آیا به خوبی با خانه های هوشمند آشنایی دارید و میدانید که یک خانه هوشمند چه مزایایی می تواند داشته باشد ؟ در این بخش به صورت مختصری خانه هوشمند را تعریف خواهیم کرد،ولی اگر میخواهید به صورت تخصصی تر در مورد خانه های هوشمند بدانید پیشنهاد میکنیم این مقاله را مطالعه بفرمایید.

خانه هوشمند با تکیه بر ابزارها و تجهیزات الکترونیکی که به صورت آفلاین و آنلاین کار میکنند ،در مقابل شرایط محیطی واکنش نشان داده و بسیاری از کارها به صورت اتومات انجام میشود.در یک خانه هوشمند دیگر نیازی نیست که نگران انجام کارهای کوچکی باشید که جمع این کارها زمان زیادی ازشما را می گیرد و حتی ممکن است برخی کارها را فراموش کنید.

یک خانه هوشمند با استفاده از سنسورهایی که در نهایت به تجهیزات کنترل کننده الکترونیکی متصل است میتواند از وضعیت محیطی پیرامون خود ( چه داخل خانه و یا خارج خانه ) اطلاعات کسب کرده و اقدامات مناسبی را انجام دهد.

چند مثال ساده از هوشمند سازی خانه ها

۱ – کنترل خودکار روشنایی ها متناسب با روز و شب :

در این حالت با تکیه بر سنسورهایی که وجود دارد میزان روشنایی و به عبارتی شب و روز تشخیص داده میشود و بر اساس نیاز و تنظیمات میتواند روشنایی بخشی از خانه ، محل کار و … را خودکار کنترل کند.

۲ – کنترل لوازم منزل با فرمان های صوتی ( حتی به فارسی ) :

امروزه حتی در کشورهای پیشرفته هم هنوز روشن و خاموش کردن چراغ ها ، لوازم و خیلی دستگاه های دیگر در خانه ها و محل کار با استفاده از دست و فیزیکی انجام میشود.حالا تصور کنید که شما فقط با صحبت کردن بتوانید تمامی لوازم منزل و حتی سیستم های خود خانه و یا محل کار را کنترل کنید حتی به فارسی و یا هر زبان دیگری.

خب در این حالت خیلی مسائل متفاوت خواهد بود و زندگی آسان تر می شود.مثلا وقتی که در هنگام خواب هستید و میخوایید که روشنایی خاموش شود بدون نیاز به بلند شدن از جا و فقط با درخواست به صورت گفتاری می توانید چراغ ها را خاموش کنید.
چراغ ها فقط یک مثال است و شما میتوانید با فرمان صوتی تمامی لوازم در خانه و محل کار خود را کنترل کنید و به راحتی فقط کافی است به زبان خود صحبت کنید و نیازی هم نیست فقط حتما به انگلیسی باشد.

۳ – افزایش امنیت خانه ها با سیستم های حفاظتی هوشمند و خودکار:

( سیستم لرزه نگار – سیستم تشخیص گازهای خطرناک و جلوگیری از نشت گاز – سیستم های تشخص و مهار آتش سوزی – سیستم های نظارتی و امنیتی .

و … دیگر سیستم های افزایش امنیت.

برای این که اطلاعات بیشتری در مورد خانه های هوشمند داشته باشید پیشنهاد میکنم ویدیوی زیر را مشاهده کنید تا ببینید که زندگی مبتنی بر اینترنت اشیاء چقدر میتواند عالی و رویایی باشد.

همراه ما باشید …