آشنایی با الکترونیک

آموزش الکترونیک از پایه

الکترونیک چیست ؟ و چه شاخه هایی را شامل می شود؟

اگر سوال بالا رو از خیلی ها بپرسید تقریبا همه جوابی براش دارن و میدانند الکترونیک چیست و چه علمی هست و چه شاخه هایی را شامل میشه! ولی آیا تصور مردم از الکترونیک درست است؟ میشه اینطور گفت که ۸۰ درصد کسانی که الکترونیک را توصیف میکنند در واقع هیچ چیز از الکترونیک نمی دانند و فقط تصور این رو دارن که الکترونیک رو بلد هستن، در واقع هرکسی که اسم قطعاتی مثل دیود – خازن و یا مقاوت رو میدونه گمان میکنه که الکترونیک رو بلد هست و این تصور زمانی شدت می گیره که مطالعات کمی هم داشته باشن و کمی بیشتر از اسم در مورد قطعات بدونن، مثلا کسی بدونه که که کار خازن ذخیره الکتریسیته هست. 

ولی در این مقاله کوتاه میخوایم به  شما عزیزان الکترونیک را  توضیح بدیم تا بدونید که الکترونیک چی هست و چطوری باید اون رو یاد گرفت و بعد از مطالعه این مقاله خودتون  هم خواهید فهمید که بسیاری  از افراد کلا تصور اشتباهی از الکترونیک دارن و الکترونیک فقط دونستن نام قطعات و کارایی اون ها و یا این که چطوری یک دیود رو از برد جدا کنیم و نصب کنیم نیست.

آشنایی با علم الکترونیک

در ابتدا یک توضیح مختصر و در عین حال کامل در مورد تعریف علم الکترونیک رو در این جا می نویسیم و  با درک عمیق این جمله به کلیت الکترونیک پی خواهید برد که چه علمی هست  ولی باید عمیقا درکش کنید و خوب روی این جمله تفکر داشته باشید. قبل از هر چیز بهتره بدونید که تفکر  در مورد این جمله نیازمند یک دانش خیلی کم و حداقلی در مورد  الکترون ها و فیزیک هست که همه ما در دوره ی  دبیرستان این مباحث رو گذروندیم. و اما تعریف الکترونیک ( شناخت رفتار الکترون ها در مواد مختلف را علم الکترونیک می گویند). این که شما بدونید الکترون ها یا همان الکتریسیته در مواد مختلف مثلا انواع فلزات چه رفتاری دارن  رو علم الکترونیک میگن. همین دانش هست که باعث میشه با تحقیقات زیاد انواع قطعات الکترونیکی ساخته بشن و شما بدونید که هر مواد رو چطوری برای برخورد با الکتریسیته به کار بگیرید.

برای درک کامل و یادگیری الکترونیک باید چه راهی رو پیش بگیریم و چطوری دقیق و کامل الکترونیک رو یاد بگیریم ؟

در ادامه هم میخوایم روش شروع مطالعه و یادگیری واقعی الکترونیک رو به شما آموزش بدیم و یادبگیرید که چطوری واقعا از الکترونیک سردربیارید و فقط یک تئوری کار نباشید مثل بسیاری از افراد که در واقع الکترونیک رو نمی دونن ولی سوالی پرسیده بشه به اندازه ی یک پروفسور جواب دارن ، جواب هایی که اگر یک متخصص الکترونیک واقعی بوده باشید خواهید دید که هیچ کدام درست نیستند.یادگیری الکترونیک در ابتدا نیازمند مطالعه در زمینه الکتریسیته هست نه این که بدونید الکترون ها چی هستن و به  چه شکل منتقل میشن به هیچ وجه .

قبل از هر چیزی شما باید یک دستگاه بسیار مهم رو خریداری کنید و داشته  باشید چرا که یکی از مهمترین دستگاه هایی هست که باید داشته باشید،یعنی هر کسی که میخواد وارد دنیای الکترونیک بشه  باید و باید این دستگاه رو داشته باشه و این دستگاه اسمش مولتی متر هست. متاسفانه و بسیار متاسفانه هرکسی که اسم الکترونیک و مولتی متر رو شنیده فکر میکنه مولتی متر برای کسانی هست که دستگاه های برقی و الکترونیکی رو  تعمیر  میکنن که به هیچ وجه اینطور نیست . مولتی متر به دلیل قابلیت هایی که برای عیب یابی و شناسایی قطعات داره مورد استفاده  تعمیرکاران هم هست و در واقع یکی از نیازهای مهم تعمیرکاران الکترونیک هست ولی به این معنی نیست که فقط باید تعمیرکاران داشته باشن و دیگه برای کسی کاربردی نداره.  نیازهم نیست که مولتی متر گرون قیمتی تهیه کنید برای شروع یک مولتی متر خوب و ارزان قیمت کافی هست. پس مولتی متر رو تهیه کنید و شروع کنیم به یادگیری و ادامه مقاله رو مطالعه کنید.

باید شما به خوبی بدونید که الکتریسیته به چه نوع وجود دارد و مورد استفاده قرار می گیرد که دو نوع بسیار بسیار مورد استفاده است و میتوان گفت ۹۵ درصد دستگاه های الکترونیکی با یکی از این دو نوع کار میکنند و یا با هر دو نوع. نوع اول برق AC هست و نوع دوم برق DC که در ادامه هرکدوم رو مختصر توضیح میدیم.

برق AC :  برق AC نوعی از انتقال جریان برق است که به صورت موج سینوسی بوده و دارای نوسان است که این نوسان هرتز گفته میشه. در ایران عزیزمان میزان نوسان برق  ۵۰ هرتز هست.  وقتی شما بخوایید که جریان برق رو در فواصل طولانی انتقال بدید باید نوع برق انتقالی AC باشه تا امکان انتقال  وجود داشته باشه و بشه بعد از دریافت تقویت کرد. برای همین  تمامی جریان برق انتقالی از نیروگاه ها به تمام نقاط مانند انتقال از نیروگاه به خانه های ما به صورت AC هست. پس AC جریان برق دارای نوسان است که دارای قطب مثبت و منفی مشخص نیست و دارای فاز و نول هست.

برق DC : برق DC هم نوعی از انتفال و جریان برق هست که به صورت یکسو شده  بوده  و دارای نوسان نیست و منفی و مثبت مشخصی دارد. تمامی مدارت الکترونیکی با استفاده از برق DC کار میکنند. در واقع وقتی برق از نیروگاه ها به خانه ما میرسد و تا دم خروجی پریز های برق روی دیوار می آید به صورت AC بوده و  وقتی که شما دستگاهی مانند تلویزیون رو به برق وصل میکنید برق AC وارد تلویزیون شده و توسط مبدل برق AC به DC تبدیل میشود و به این ترتیب تلویزیون و دیگر دستگاه ها میتوانند کار کنند. در واقع تمامی دستگاه های الکترونیکی که شما در خانه  از اون ها استفاده می کنید همه دارای یک مبدل AC به  DC هستند. برق DC رو نمیشه در فواصل طولانی ارسال کرد چرا که دارای افت زیادی میشود و ولتاژ بالای DC بسیار خطرناکتر از AC هست و برای همین برق از نیروگاه ها به صورت  AC ارسال میشود.

البته توضیحات کاملتر همراه با استفاده از دستگاه های نشانگر نوع جریان الکتریکی کامل تر خواهد بود  و در این مطالب فقط سعی کردیم تا ذهنیت شما رو آماده کنیم تا تصور اشتباهی در ذهن شما در مورد نوع جریانات برق شکل نگیرد و آمادگی ذهنی را برای مباحث سنگین تر رو داشته باشید.

بعد از این که با انواع جریان برق آشنایی کافی پیدا کردید و مطالعات و تمرینات رو انجام دادید باید شروع کنید به مطالعه بر روی قطعات الکترونیکی. این که چه قطعات الکترونیکی وجود دارد و هر کدام چه کارایی  دارند، به عنوان  مثال دیود چی هست و دارای چند نوع بوده و کاربر دیود در مدار چیست. به این ترتیب میتونید تمامی  قطعات و کاربردهاشون رو به خوبی بشناسید که البته این مطالعه نباید فقط از روی کتاب و مقاله بوده باشه و فقط عکس قطعات رو ببینید، باید همزمان با  مطالعه این قطعات  رو تهیه کنید و لمس کنید و به صورت واقعی قطعات رو مشاهده کنید که از قیمت خیلی کمی برخوردارن و خیلی راحت در بازار الکترونیک پیدا میشن. البته با استفاده از  مولتی متر باید قطعات رو تست کنید و آزمایش کنید تا خوب و کامل ملکه ذهنتون بشه و به این ترتیب علاوه بر این که الکتریسیته رو خوب شناختید به قطعات الکترونیک هم تسلط کافی رو دارید و حالا  وقتی به یک مدار الکترونیکی نگاه کنید به راحتی  میتوانید بشناسید که هرکدوم از قطعات چی هستن و چه کاری رو انجام میدن، ولی عجله نکنید تازه این اول راه  هست و اولین قدم ها …

حالا در ادامه راه باید چه کنید ؟ 

خب وقتی که تمرینات و مطالعاتی رو انجام دادید و تا حدود زیادی الکترونیک رو یاد گرفتید و قطعات رو هم تست کردید الان  وقت اون رسیده که شروع کنید به تمرین و کارکردن بر روی بردهای الکترونیکی و یکی از اولین اقدامات برای کارکردن اصولی بر روی بردهای الکترونیک این هست که زیر نظر استاد و یا با استفاده از فیلم های آموزش الکترونیک به صورت عملی بتونید قطعات الکترونیکی رو  به صورت اصولی و صحیح از یک برد الکترونیکی جدا کنید و به عبارتی قطعه برداری کنید و مجددا قطعات رو به صورت صحیح در برد نصب کنید.

در این مرحله شما به یک هویه در حد ۶۰ وات نیاز خواهید داشت که باید تهیه کنید و همراه  با  هویه میتونید پاک کننده نوک هویه  – صابون مخصوص هویه  و کمی سیم قلع رو هم خریداری  کنید و تمامی این قطعات که همراه با هویه مورد نیاز هست قیمت پایینی دارند و شما میتونید با مبالغی مثل ۳۰ الی ۵۰ تومان هویه و موارد ذکر شده رو تهیه  کنید.

آموزش تعمیرات بردهای الکترونیکی

برای این گفته میشه با کمک یک استاد و یا آموزش که برداشتن و نصب کردن قطعات الکترونیکی بر روی بردها که نیازمند تکنیک های خاص خودش هست. شاید در جاهای مختلف مثل تعمیرگاه های الکترونیک دیده باشید که فرد خیلی سریع و بدون توجه قطعات رو از روی برد برمیداره و نصب میکنه که این حالت دو دلیل داره یکی این که فرد مورد نظر واقعا استاد هست و خیلی تسلط داره که در ۳۰ درصد اوقات کسانی که می بینید به خوبی قطعات رو از روی برد برمیداره و دوباره نصب میکنه  واقعا استاد هستن و تسلط کافی و زیادی رو دارن ولی متاسفانه ۷۰ درصد باقی نه تنها تسلط ندارن بلکه سریع برداشتن و گذاشتن  به دلیل نداشتن دانش کافی در مورد هر یک از قطعات بوده و توجهی نداره به این که ممکنه قطعه آسیب ببینه و برای همین هست که سریع کار میکنه و اگر توجه کرده باشید  در ۷۰ درصد اوقات هم معمولا یا برد  الکترونیکی تعمیر نمیشه و یا قطعات خراب میشوند برای همین همیشه سریع کار کردن افراد دلیل بر این نیست که استاد قطعه برداری الکترونیک هستن. پس برای همین شما باید روش درستی رو پیش بگیرید و همان  طور که گفته شد زیر نظر استاد و به صورت قدم به قدم  قطعه برداری رو یاد بگیرید و بعد از تمرینات زیاد شما هم تسلط کافی رو پیدا میکنید. 

یکی از مسائل مهم در زمان قطعه برداری این هست که باید توجه داشته باشید که هر قطعه تا حدودی تحمل حرارت را دارند بنابراین باید بدانید که با استفاده از هویه و یا هیتر چه مقدار و به چه شکل حرارت دهی رو انجام بدید ، اگر حرارت بیشتر و یا کمتر از مقدار استاندارد باشه قطعه آسیب می بینه و یا همون لحظه کار نمی کنه و یا خیلی زودتر خراب میشه و این ها مواردی هست که بسیاری از افراد اطلاعاتی در مورد آن ندارند، برخی از قطعات الکترونیکی هم تحمل حرارت بالاتر رو دارن ولی به مدت زمان مشخص یعنی شما میتونید فقط مثلا ۵ ثانبه حرارت دهی داشته باشید و بیشتر از این مقدار زمان باعث خرابی قطعه می شود.خب تا اینجا کمی در مورد علم الکترونیک صحبا شد و این که به چه شکل یادگیری الکترونیک رو شروع کنید رو شناختید، ادامه این مقاله رو میتونید از لینک زیر مطالعه کنید .

این مقاله ادامه دارد  …

  آشنایی با الکترونیک ( قسمت دوم مقاله )

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *