آشنایی با الکترونیک | بخش دوم

آموزش الکترونیک پایه

آشنایی با الکترونیک

در قسمت اول مقاله ی آشنایی با الکترونیک توضیخات اولیه در مورد این که علم الکترونیک چیست و چطور باید الکترونیک را اصولی یاد بگیرید داده شده و در این مقاله هم به ادامه مباحث پرداخته میشود تا بیشتر آشنایی داشته باشید و یک الکترونیک کار حرفه ای بشید.اگر مقاله را تا اینجا به خوبی مطالعه کرده باشید و تمامی مسیر رو همون طور که گفته شده طی کرده باشید در حال حاضر هم علم الکترونیک رو خوب میشناسید و هم قطعات الکترونیک رو علاوه بر شناختن میتونید تست کنید و تعویض کنید .

به عبارتی دیگه وقتی به یک برد الکترونیکی نگاه  میکنید دیگه به نظرتون عجیب و غریب و ترسناک به نظر نمیرسه و به خوبی با ساختارش آشنایی دارید چرا که قطعات رو خوب شناختید ولی این حرف دلیل بر این نیست که میتونید یک برد الکترونیکی  رو عیب یابی و تعمیر کنید. بر عکس بسیاری از افراد که گمان میکنند با شناخت قطعات الکترونیک و تست اون ها میتونن یک برد الکترونیکی رو عیب یابی کنن. شاید شما هم باخودتون بگید خب  من که تمامی قطعات الکترونیکی رو میشناسم و خوب  میتونم تست کنم و حتی از روی برد جدا کنم و نصب کنم چرا نتونم یک  برد الکترونیکی رو عیب یابی کنم؟

تعمیرات برد های الکترونیکی

دلیلش این هست که درسته یک برد با همان قطعاتی طراحی شده که شما به خوبی میشناسید ولی سازوکار یک برد الکترونیکی و معماریش یک دانش مجزا از دانش شناخت قطعات است. در ادامه یک مثال رو میاریم که شما عزیزان بهتر بتونید  تشخیص بدید که منظور چی هست.

در مادربرد یک کامپیوتر قطعاتی مثل دیود ها – ترانزیستورها – مقاومت ها و خازن ها زیاد استفاده شده ، همچنین  در برد یک پاور ( منبع تغذیه  ) هم همان قطعات مورد استفاده قرار گرفته یعنی یک پاور هم دارای دیودها – ترانزیستورها – خازن ها و مقاومت ها هست. ولی در همین نگاه اول می بینید که عملکرد هر دو برد الکترونیکی یعنی یک مادربرد و یک پاور باهم بسیار بسیار  فرق داره. مادربرد  کارهای کامپیوتری – محاسباتی و مدیریت قطعات رو انجام میده و یک پاور میاد برق ac رو به dc تبدیل میکنه و در ولتاژ و آمپراژ مختلف خروجی میده که ما میتونیم استفاده های مختلفی از یک پاور داشته باشیم.

موضوعی که باعث میشه فقط با شناخت قطعات نشه هر برد الکترونیکی رو تعمیر کرد همان طور که در بالا هم اشاره شد معماری و تفاوت در عملکرد این بردها هست.اگر هدف شما از یادگیری الکترونیک این هست که بتونید دستگاه های الکترونیکی رو تعمیر کنید باید بعد از یادگیری الکترونیک برید به سراغ آموزش تعمیرات بردهای الکترونیکی چرا که باید بدونید یک برد الکترونیکی چطور عیب یابی میشه و بعد از پیدا کردن مشکل برد چطور باید برد رو تعمیر کنیم.

برای مثال وقتی یک منبع تغذیه خراب میشود باید در ابتدا بدانید که خرابی چیست آیا روشن نمی شود و یا این که ولتاژ مناسبی را خروجی نمیدهد و روش عیب یابی و تست هرکدام باهم متفاوت است. مثلا اگر یک پاور روشن نمی شود باید در ابتدا مدار ورودی برق رو تست کنید و ببینید مشکل از کجاست  و اگر ولتاژمناسبی رو خروجی نمیده باید قطعات موجود در خروجی را تست کرده و یا مدار رو اصلا ح و  ریگلاژ  کنید.

در کل یادگیری تعمیرات بردهای الکترونیکی در ابتدا نیازمند این  هست که هدفتون در تعمیرات  رو هم مشخص کنید این  که آیا میخواید دستگاه های مبدل و منابع تغذیه رو تعمیر کنید و یا  سیستم های کامپبوتری رو؟ و یا این که میخواید همه نوع برد رو تعمیر کنید.؟ اگر هدفتون تعمیرات بردهای الکترونیکی هست ( تمامی بردهای الکترونیکی ) باید آموزش خودتون رو به روش مهندسی معکوس شروع کنید، مهندسی معکوس روشی هست که شما در اون با روش عیب یابی هر نوع برد آشنا می شید  و دیگه فرقی نداره که یک برد الکترونیکی مربوط به چه دستگاهی هست چرا که در کل با روش عیب یابی بردهای الکترونیکی آشنایی پیدا میکنید و یاد می گیرید که به چه شکل به  دنبال ایرادات در یک مدار بگردید.

آموزش طراحی مدار الکترونیکی

برخی ها هم هدفشون از یادگیری الکترونیک این هست که بتونن خودشون دستگاه ها و به عبارتی بهتر بردهای الکترونیکی رو  طراحی کنن که خب این مورد روش دیگه از آموزش رو نیازمند هست. در این روش اول از همه شما باید یاد بگیرید که چطور یک نیاز رو درک کنید و براش راه حل بذارید و اون راه حل رو به  یک برد الکترونیکی تبدیل کنید. یک مثال :

کسی مثلا یک مشتری ، از شما میخواد که یک دستگاهی رو طراحی کنید که در زمان های مشخص  گلدان هایی رو به صورت خودکار آبیاری کنه در چنین شرایطی اول باید بدونید که تعداد گلدان هایی که قرار هست آبیاری بشه چندتاست و آیا بعدها بر تعدا گلدان ها اضافه و یا کم میشه؟ در مرحله ی بعدی باید ببینید که هرکدوم از گلدان ها در یک زمان نیاز به آب دارن و یا باهم فرق داره زمان آبیاریشون؟

همین دو مسئله که تا اینجا گفته شد در مورد تعداد گلدان ها و زمان آبیاری  اون ها یک مسئله مهم هست که شما باید قبل از طراحی مدار در نظر بگیرید، بعد از به دست آوردن اطلاعات باید دست به کار بشید و برد الکترونیکی که قرار هست این کنترل رو انجا مبده رو باید بر اساس اطلاعاتی که دارید شروع کنید به طراحی. مثلا این که بع چه تراشه هایی نیاز دارد و چند نوع کنترلر برای شیرهای برقی نیاز هست به عبارتی  این مدار  قرار هست چندتا شیر برق رو کنترل کنه تا بشه آب رو باز و بسته کرد به صورت الکترونیکی و همین که بدونیم  چند شیر برقی رو قرار هست کنترل کنیم باعث میشه  بدونیم که مثلا چند آی سی کنترلر نیاز داریم در مدار و به این ترتیب زنجیره وارد میتونیم در نهایت  یک مدل و طرح کلی از مدار داشته باشیم.

بعد  از این که طرح کلی از مدار رو به دست آوردیم در ابتدا  یک مدار به عنوان تست رو طراحی و اجرا کنیم چرا که بعد از اجرای  مدار برای اولین بار تازه ایرادات اساسی خودشون رو نشون میدن و بعد از مشاهده و یاد  داشت ایرادات اصلی میتونیم در مداری  نهایی  همه ایرادات رو برطرف کنیم  و محصول نهایی رو به دست مشتری برسونیم. شاید همین الان خیلی ترسیده باشید که وای چقدر مسیر طولانی داره که باید بدونید فقط در زمانی که متن رو مطالعه میکنید طولانی به نظر می رسه و اصلا کار سخت و طولانی نیست بلکه کاری هست بسیار شیرین و لذت بخش برای هرکسی که قلبا به الکترونیک  علاقه مند هست.

خب اگر بخواییم به صورت تئوری وار همینطور توضیحات بدیم میشه گفت به  چند ده کتاب با حدود ۱۰۰۰ صفحه نیاز داریم و الکترونیک یک  مسئله ی  کاملا عملی هست و باید اول همان طور که تا الان یاد گرفتید اول هدف خودتون رو مشخص کنید و بعد شروع کنید به صورت اصولی که در این مقاله توضیح داده شد آموزش و یادگیری رو ادامه بدید.

اگر این مقاله برای شما مفید بود لطفا آن را به اشتراک بگذارید….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *