سیستم آبیاری هوشمند گیاهان چگونه کار میکند

قیمت دستگاه آبیاری اتوماتیک گلدان

آبیاری خودکار گیاهان چگونه کار میکند ؟

در این مقاله در مورد عملکرد سیستم آبیاری هوشمند گیاهان صحبت خواهیم کرد تا با عملکرد و سازوکار آن بیشتر آشنا شوید. بهتر است بدانید که نگه داری گیاهان در خانه و محیط هایی که حضور داریم یکی از پر اهمیت ترین مسائل است که متاسفانه توسط برخی از افراد نادیده گرفته میشود. چه این موضوع را بپذیرید و یا خیر نبود گیاهان در خانه و محل کار و هرجایی که حضور داریم و نداریم باعث میشود اولا هوای نه چندان سالمی داشته باشیم و دوم این که از نظر روانی نیز وضعیت خوبی وجود نداشته باشد.این یک مسئله ای است که طبق تحقیقات علمی ثابت شده است و میتوانید خودتان تحقیقات زیادی در این مورد انجام دهید تا به نتیجه برسید.در کل تلاش کنید انواع گیاهان را در خانه و محل کار خود نگه داری کنید و از وجود مثبت و زیبای این موجودات زیبا نهایت لذت و استفاده را ببرید. وجود گیاهان در خانه و محلی که حضور داریم باعث آرامش روانی شده ، استرس را به شدت کاهش میدهد و حتی بر روی بهبود افسردگی نیز تاثیرات بسیار زیادی دارد ،نوع گیاه مدنظر نیست شما میتوانید انواع گیاهان را بنابر علایق خود نگه داری کنید،مهم این است که گیاهان در زندگی ما حضور پر رنگی داشته باشند ،خب در ادامه میرسیم به نگه داری گیاهان.

گیاهان به رسیدگی نیاز دارند و باید نیازهایشان برطرف گرددگیاهان

گیاهان مانند هر موجود دیگری نیازمند رسیدگی از هر نوعی هستند،یکی از بزرگترین اشتباهات بسیار از افراد این است که گیاهان را فاقد فهم میدانند و فکر میکنند که رسیدگی نمی خواهند! نه تنها این اشتباه است بلکه باید بدانید که رسیدگی به گیاهان مانند دیگر موجودات است ،یعنی گیاهان نیز به آب ،غذا ،هوای خوب و محیط خوب نیازمند هستند و حتی محبت و توجه، تا همیشه سالم و سرحال باشند. ولی این رسیدگی و نیازمندیهایشان سخت و دردسر ساز نیست.مثلا این که گفته میشود غذا منطور این نیست که وعده غذایی داشته باشند،همین که خاکشان هر چندماه یک بار تعویض شود و یا مواد مغذی به خاک گیاهان اضافه شود کافی است. 

نیاز اصلی که گیاهان به صورت مدارم به آن نیاز دارند آب است، آب تنها چیزی است که گیاهان در هفته و هر چندروزی به آن نیاز دارند و اگر به موقع آب به گیاهان نرسد خشک و پژمرده میشوند،برای همین باید آبیاری گیاهان به موقع انجام شود. وقتی که ما گیاهان خود را به صورت دستی و سنتنی آبیاری میکنیم معمولا یا طبق زمان بندی ( مثلا هر ۳ روز یک بار ) آبیاری میکنیم و یا این که وقتی مشاهده میکنیم روی خاک خشک شده است که خب هر دو حالت ایرادی ندارد ولی وقتی تعداد گلدان های زیادی داشته باشید و یا باغچه داشته باشید ممکن است کار سختی باشد که همه گیاهان را مدام آبیاری کنید.

بیشتر مشکل از آن جایی شروع میشود که شما قصد رفتن به مسافرت را داشته باشید و مدتی را حضور نداشته باشید که در این صورت اگر آب به گیاهان نرسد ،این گیاهان خشک شده و از بین میروند.راه حل هایی عجیب و غریب زیادی را میتوان در سطح اینترنت برای آبیاری گیاهان یافت که میتوان به استفاده از نخ برای انتقال رطوبت به گلدان ،استفاده از بطری آب در گلدان به صورت برعکس و … اشاره کرد که برای گلدان ها که این روش ها اصلا مورد اعتماد نیستند و برای باغ و باغچه هم که کلا مردود است.پس راه حل چیست؟ اینجاست که سیستم های هوشمند الکترونیکی برای آبیاری گیاهان وارد شده و کل مشکلات آبیاری اتوماتیک گیاهان را حل میکنند و این سیستم های آبیاری هوشمند گیاهان میتواند هم در زمانی که حضور داریم و هم زمانی که حضور نداریم به خوبی از گیاهان ما مراقبت کرده و آبیاری به موقعی را انجام دهند.

و اما سیستم های آبیاری هوشمند و خودکار گیاهانآبیاری خودکار گیاهان

سیستم های آبیاری هوشمند گیاهان معمولا از یک بخش کنترلر و یک بخش سنسور تشکیل شده است،بخش سنسورها به صورت مداوم حالت هایی از خاک مانند میزان رطوبت و دما را می سنجند و اطلاعات را به مرکز کنترلر اصلی که میتواند یک برد الکترونیکی کوچک باشد ارسال میکنند و این مرکز کنترل الکترونیکی بر اساس داده های دریافتی از سنسورها میتواند وظایف مختلفی را که از قبل تعریف شده را انجام دهد.

به عنوان مثال وقتی سنسور تشخیص دهد که رطوبت خاک کاهش پیدا کرده است داده هایی را به مرکز کنترل اصلی خودش ارسال میکند،مرکز کنترل هم طبق برنامه ای که دارد وقتی خشکی خاک را تشخیص میدهد فرمان روشن شدن یک پمپ آب را میدهد و پمپ آب نیز با استفاده از لوله کشی هایی که شده گیاهان را آبیاری می کند و به خاک آب می رساند و به این ترتیب گیاهان مجددا آب مورد نیازشان را دریافت میکنند.این یک مورد ساده از سیستم آبیاری گیاهان است.حال آن که بنابر نیاز میتوان سیستم های بسیار هوشمند تری را نیز طراحی کرد که حتی بتوان از راه دور و از طریق اینترنت از وضعیت گیاهان آگاه شده و در صورت نیاز به آبیاری، از راه دور گیاهان را آبیاری نمود. 

ساختار کلی سیستم آبیاری هوشمند گیاهان

اگر بخواهیم به صورت کلی ساختار سیستم آبیاری هوشمند گیاهان را به تفکیک توضیح دهیم باید اینطور گفت که اصلی ترین بخش و حساس ترین بخش این سیستم سنسورهایی است که باید میزان رطوبت خاک گیاهان را به صورت مداوم زیر نظر بگیرند و در صورتی که میزان رطوبت خاک از یک حد مشخصی کمتر شد سیگنالی را به کنترلر اصلی ارسال نمایند،عدم کارکرد صحیح سنسور میتواند باعث بروز خطاهای مختلفی شود که این خطاها میتواند باعث آسیب رساندن به گیاهان شده که در عمل میتواند منجر به بی استفاده شدن این چنین سیستم هایی شود.پس باید سنسوری انتخاب و به کار گرفته شود که بدون نقص باشد و به صورت کامل کالیبره گردد و همچنین آزمایشات لازمه را با موفقیت پشت سرگذاشته باشد که این نوع کارها وظایف اصلی شرکت های تولید کننده سیستم های هوشمند آبیاری است.

شماهم سیستم آبیاری خودکار برای گیاهان  بسازید

بعد از سنسور ها نوبت میرسد به سیستم کنترل مرکزی که با دریافت داده ها از سنسور وظایف تعریف شده را انجام میدهد.مراکز کنترل معمولا از بردهای الکترونیکی برنامه پذیر و میکروکنترلرها تشکیل شده است که به نوعی کار پردازش داده ها و ایجاد پاسخ مناسب را عهده دار هستند.این بخش برای اجرایی کردن عملیات خود معمولا با یک برد درایور در ارتباط بوده و دستورات لازمه را به برد درایور ارسال میکنند که این برد درایور میتواند کارهای مختلفی را انجام دهد که در ادامه به آن نیز خواهیم پرداخت. به عنوان مثال برد درایور میتواند یک ماژول رله  بوده باشد که این ماژول رله به یک پمپ آب متصل است و وقتی از برد میکروکنترلر دستوری را دریافت میکند رله وصل شده و در نتیجه پمپ آب روشن می شود و آب در لوله کشی هایی که برای گیاهان انجام شده جریان یافته و به گیاهان می رسد.

وقتی که در زمان آبیاری میزان رطوبت خاک افزایش پیدا کند و به حد مشخص شده ای برسد در اینجا مجددا سنسور افزایش رطوبت را تشخیص خواهد داد و مجددا افزایش میزان رطوبت را به کنترلر اصلی گزارش میدهد که در چنین موقعی کنترلر اصلی دستور خاموش شدن پمپ آب را به برد درایور میدهد و به این صورت پمپ آب خاموش میشود و تا زمانی که میزان رطوبت کاهش پیدا نکند روشن نخواهد شد و این عمل همچنان به کار خود ادامه میدهد و به این ترتیب گیاهان دیگر مشکل آبیاری نخواهند داشت و هر زمان که نیازمند آب بوده باشند به صورت کامل آبیاری خواهند شد.اگر به صورت کلی بخواهیم نامی را برای این سیستم بگذاریم باید گفت که گلخانه هوشمند نیز نام مناسبی خواهد بود.

آیا سیستم آبیاری اتوماتیک گیاهان فقط برای مصارف صنعتی است و یا خانگی دارد؟آبیاری هوشمند گیاهان خانگی

قطعا که خانگی دارد و ما تا این بخش تمرکزمان بر روی نوع خانگی ،ارزان قیمت و ساده بوده است.در واقع سیستم هوشمند آبیاری خودکار گیاهان که در سایت cws وجود دارد برای تمامی مصارف طراحی شده است که میتوانید در این بخش انواع مختلف آبیاری خود کار را مشاهده کنید.سیستم های آبیاری هوشمندی که مشاهده میکنید دارای انواع مصارف خانگی ( حتی برای تک گلدان ) ،برای مصارف نیمه صنعتی مانند باغچه ها و باغ های کوچک و صنعتی میباشد که نوع صنعتی قابلیت افزایش سنسور ها و ماژول ها را دارا می باشد و میتواند به راحتی بنابر موقعیت مورد استفاده برنامه ریزی های لازمه را بر روی سیستم انجام داد.

ولی اصلی ترین اهداف دستگاه های تولیدی شرکت زمین دوم  این است که تمامی کسانی که به نگه داری گیاهان در خانه و یا محل کارشان علاقه مند هستند بتوانند با قیمتی بسیار ارزان دستگاه های پیشرفته ای را تهیه کنند و دیگر خیالشان بابت آبیاری گیاهان راحت باشد که گیاهان زیبا بدون آب باقی نخواهد ماند.

برای اطلاعات بیشتر و محصولات جدیدتر در کانال تلگرام ما عضو شوید تا روزانه با محصولات و آموزش های جدید آشنا شوید.

عضویت در کانال تلگرام کلاینت لرن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *