چگونه پاور کامپیوتر را تعمیر کنیم؟

چگونه پاور کامپیوتر را تعمیر کنیم؟

در این مقاله با روش های عیب یابی و تعمیرات پاور آشنا می شوید

چگونه تشخیص دهیم که یک پاور خراب است ؟

اولین چیزی که شما برای عیب یابی یک پاور کامپیوتر به آن نیاز دارید این است که بدانید اصلا یک پاور به چه شکل خراب می شود و خرابی پاور کامپیوتر چه علایمی دارد ؟

چون اگر با علایم خرابی پاور آشنایی نداشته باشید نمی توانید تشخیص دهید که آیا یک پاور خراب است یا خیر.در دستگاه هایی مانند کامپیوتر که دارای پاور هستند،ممکن است خرابی هایی پیش بیاید که هیچ ربطی به پاور نداشته باشد و به عبارتی پاور در آن خرابی دخیل نباشد و برای همین پاور را باز کنید و به دنبال ایراد در پاور بگردید و هیچ چیزی هم پیدا نکنید و مشکلی را در پاور مشاهده نکنید،.خب شاید به دنبال این باشید که این علایم چه هستند؟ در ادامه به علایم خرابی پاور می پردازیم تا بتوانید اطلاعات مفیدی در این باره کسب کنید.

علایم و نشانه های خرابی پاور کامپیوتر

یکی از اولین نشانه های خرابی پاور هنگ کردن کامپیوتر و یا ریستارت شدن خود به خودی کامپیوتر است.البته ریستارت شدن و هنگ کردن کامپیوتر ۱۰۰ در۱۰۰ دلیلش خرابی پاور نیست و مشکلات دیگر دلیل این حالت هستند ولی درصد بالایی از این مشکل به دلیل وجود ایراد در منبع تغذیه و یا همان پاور است.وقتی که مشاهده کنید که کامپیوتر شما مداوم ریستارت می شود در ابتدا مسائل دیگر به غیر از پاور را بررسی کنید و اگر مشکلی پیدا نشد در این صورت دلیلش خرابی پاور است. شاید بپرسید که خب چرا پاور باعث ریستارت شدن کامپیوتر می شود؟ در ادامه به این موضوع پاسخ میدهیم.

عیب یابی و تعمیر پاور کامپیوتر
عیب یابی و تعمیر پاور کامپیوتر

وقتی که کامپیوتر روشن است بیشترین درگیری کاری مربوط به هارد و رم در کامپیوتر است،از آن جایی که سیستم عامل و تمامی نرم افزارها در هارد ذخیره شده و از هارد بازخوانی می شوند بنابراین کوچکترین مشکل و تاخیر در هارد باعث بروز مشکلات زیادی خواهد شد.از آن جایی که بیشتر هارد ها از نوع مکانیکی هستند تا امروز ، بنابراین کوچکترین افت و خیر در ولتاژ و جریان ورودی باعث می شود که هارد دچار اختلال در کار کرد  شده و در نتیجه سیستم عامل نیز هنگ کند و برای این که مجددا بتواند خود را بازیابی نمابد طبق برنامه ریزی که دارد سیستم ریبوت ( ریستارت ) شده و از نو راه اندازی میشود.

چون پاور مسئول رساندن ولتاژ و جریان مناسب است برای همین اختلال در پاور باعث افت ولتاژ و جریان شده و در نتیجه مادربرد – هارد و بخش های دیگر مانند رم نیز دچار اختلال شده و یا کامپیوتر هنگ میکند و یا این که ریستارت می شود.پس تا این جا متوجه شدید که دلیل هنگ کردن و ریستارت شدن پاور کامپیوتر چیست که البته سعی کردیم خیلی کوتاه و مفید توضیح دهیم.

ولتاژ های خروجی در پاور

پاور کامپیوتر دارای چندین ولتاژ خروجی هستند که در اینجا توضیح خواهیم داد.همان طور که در تصویر زیر مشاهده میکنید سیم های زیادی از پاور خارج شده است که به رنگ های مختلفی است.

ولتاژ استندبای پاور

در اینجا سیم های رنگی که می شود مشاهده کرد سیم زرد – سیم آبی – سیم قرمز – سیم سفید – سیم سبز – سیم بنفش – سیم خاکستری- سیم نارنجی و سیم مشکی است. هر کدام از این سیم ها دارای ولتاژ خروجی خاص خود هستند که در زیر ولتاژ هر یک از سیم ها آورده شده است.

 

 

 

 

سیم زرد : ۱۲ ولت مثبت 

سیم نارنجی : ۳/۳ ولت مثبت

سیم قرمز : ۵ ولت مثبت

سیم سبز : ۵ ولت مثبت 

سیم بنفش : ۵ ولت مثبت

سیم آبی : ۱۲ ولت منفی

سیم سفید : ۵ ولت منفی

سیم خاکستری : پاور گود

سیم مشکی : منفی ( گراند )

خب حالا که ولتاژهای خروجی پاور را میدانید برای تست به یک مولتی متر نیاز داریم که بتوانیم ولتاژهای خروجی را اندازه بگیریم.در این صورت باید مانند ویدیوی زیر عمل کنید و ولتاژ های خروجی پاور را با استفاده از مولتی متر اندازه گیری کنید و اگر تمامی ولتاژ ها به میزانی بود که در لیست بالا مشاهده کردید ( مثلا ۱۲ ولت همان ۱۲ ولت باشد نه کمتر و یا بیشتر البته به غیر از خطاهای مجاز مثلا ۱۲/۵۳ و یا ۱۱/۸۵ ) یعنی پاور از نظر ولتاژی سالم است که در این صورت نوبت به تست جریان می رسد.خب در ابتدا با استفاده از ویدیوی کوتاه زیر می رویم برای تست ولتاژ پاور .


Widget not in any sidebars

در این ویدیو مشاهده کردید که یکی از پاورها ولتاژهای غیر استانداردی داشته و اصلا خروجی مناسبی نداشت و نیازمند عیب یابی و تعمیر خواهد بود، در حالی که پاور دوم مشکل خاصی نداشت و به راحتی میتوان از پاور استفاده کرد. به همین راحتی شما فقط و فقط با گرفتن ولتاژهای خروجی یک پاور ( با اطلاع از ولتاژ های خروجی استاندارد ) میتوانید تشخیص دهید که آیا یک پاور سالم است و یا خراب.

  قسمت دوم مقاله : آشنایی با مدرا اولیه در پاور و عیب یابی مدار اولیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *