علایم تشخیص سوختن چیپ کارت گرافیک

تعمیرات کارت گرافیک

چطوری تشخیص بدیم که چیپ کارت گرافیک سوخته یا خیر ؟

کارت گرافیک یکی از مهمترین بخش در کامپیوتر هست که کامپیوتر شما چه pc باشه و یا لپ تاپ اگر کارت گرافیکش آسیب ببینه دیگه تصویری نخواهد داشت و عملا بی استفاده میشه. خرابی که برای کارتهای گرافیک به وجود میاد متفاوت و مختلف هست که از خرابی تغذیه گرفته تا خرابی کریستال و Vcore و … که خب همه این ها روش عیب یابی داره و به راحتی میشه پی برد که کدوم بخش کارت گرافیک خراب شده.

موردی که خیلی مهمه اینه که در خیلی موارد هم این چیپ کارت گرافیک و یا همون پردازنده کارت گرافیک هست که دچار مشکل میشه و در بسیاری موارد هم چیپ می سوزه. یک تعمیرکار حرفه ای باید روش هایی رو بلد باشه که بتونه هرچه زودتر تشخیص بده که آیا چیپ یک کارت گرافیک سوخته و یا سالم هست،که اگر سوخته باشه که خب باید چیپ عوض بشه ولی اگر فقط پایه هاش نوسازی بخواد و به عبارتی لحیم سردی شده باشه با ریبال کردن بشه مشکل رو بر طرف کرد. در ادامه به صورت دسته بندی به چند مورد مهم اشاره میکنیم که نشون دهنده این هست که چیپ کارت گرافیک سوخته و باید کلا چیپ عوض بشه .

۱ – شورت شدن ( اتصال کوتاه ) بخش های مختلف برد کارت گرافیک

اتصال کوتاه برد کارت گرافیک

این مورد یکی از علایم سوختن چیپ کارت های گرافیک هست .چون چیپ وقتی می سوزه کاملا اتصال کوتاه میشه و از اونجایی که بیشترین  بخش مدار، خصوصا خروجی تصویر به سمت سوکت ها بیشترین ارتباط رو با چیپ دارن بنابراین وقتی چیپ سوخته باشه شما شاهد اتصال کوتاه در عمده بخش های مدار کارت گرافیک خواهید بود

 

۲ – متلاشی شدن خازن و سلف های مدار تغذیه و اطراف چیپ

اتصال کوتاه کارت گرافیک

شما در تعمیرات کار گرافیک قطعا شاهد این بوده اید که سلف و یا خازن های مدار تغذیه و یا خصوصا اطراف چیپ کلا ترکیده و متلاشی شده،این حالت به دلیل شورت شدن کامل چیپ و جریان کشی لحظه ای بسیار بالا هست که  باعث میشه فشار زیادی به خازن و سلف های اطراف بیاد و متلاشی بشن و معمولا در کارت گرافیک ها هیچ بخشی نمیتونه چنین جریان کشی داشته باشه به غیر از چیپ. روی برد کارت گرافیک آی سی های مختلفی هست ولی طبق تجربه حتی سوختن این آی سی ها نمیتونه جریان کشی داشته باشه که باعث ترکیدن سلف و خازن بشه مگر این که چیپ این جریان کشی زیاد رو انجام بده.

 

۳ – اتصال کوتاه تمامی مقاومت ها و خازن های اطراف چیپ

تعویض چیپ کارت گرافیک،قیمت چیپ کارت گرافیک

در برخی موارد مشاهده خواهید کرد که تمام خازن ها و مقاومت های SMD اطراف چیپ همه Short ( اتصال کوتاه ) هستن.این حالت تا ۹۵ درصد به سوختن چیپ بر می گرده و اگر چیپ کارت گرافیک سوخته باشه کل مدار اطراف اتصال کوتاه میشه که به راحتی با تست بوق مولتی متر میتونید تشخیص بدید. در نهایت وقتی مشاهده کردید که کل قطعات اطراف چیپ،خصوصا مقاومت ها و خازن های SMD، اتصال کوتاه هست پیشنهاد میشه که چیپ رو از برد جدا کنید و پایه های چیپ رو طبق روشی که در فیلم زیر مشاهده می کنید با مولتی متر تست کنید و از خرابیش اطمینان صد درصد داشته باشید.

چرا ممکنه برخی از کارت های گرافیک تعمیر نشه ؟

وقتی که اطمینان حاصل کردید که چیپ کارت گرافیک سوخته،دیگه باید به فکر خرید چیپ کارت گرافیک باشید و قیمت چیپ کارت گرافیک رو هم دربیارید تا ببینید که تعویض چیپ به صرفه هست و یا خیر و آیا مشتری میپذیره و سپس اقدام به تعویض چیپ کارت گرافیک کنید و کارت گرافیک رو تعمیر کنید.

شما میتونید از لینک زیر دوره تعمیرات کارت گرافیک رو تهیه کنید و شروع کنید به یادگیری تعمیرات و حرفه ای شدن 

آموزش تعمیرات کارت گرافیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *