مشاغل آینده

مشاغل آینده در عصر دیجیتال و هوش مصنوعی

خطر بزرگی که مشاغل را تهدید میکند !

روزگاری بود که استخدام در یک شرکت و یا هر نوع  محل کاری یک  آرزو بود و خیلی ها میخواستند که فقط استخدام شوند و  حقوق دریافت کنند.در گذشته وضعیت استخدام و حقوق بگیری خوب بود چرا که مشاغل نیازمند نیروهای انسانی بودند، ولی امروزه همه  چیز دگرگون شده و بسیاری از مشاغل که در گذشته شاهد آن ها بودیم به کل از بین  رفته اند و برخی از مشاغل هم تغییر حالت داده اند. به عناون مثال یک دفتر کار که دارای  بخش بایگانی بود یک یا  چندین مسئول داشت که کار مدریت پرونده های  بایگانی را انجام میدادند در حالی که تمامی چنین افرادی  امروزه اخراج شده و یا بعد از بازنشستگی دیگر نیرویی  برای بایگانی ها  استخدام نمی شوند. 

دلیل این است که نرم افزارهای قدرتمند بانک های  اطلاعاتی با توانایی های فوق العاده و بسیار دقیق و هزاران بار سریعتر از انسان ها کار مدیریت اطلاعات را انجام میدهد و با کمترین هزینه برای شرکت و ادارات میتوانند کار کنند.این مورد در همه زمینه ها در حال ورود بوده و هوشمندی سیستم ها و با یک پارچه شدن سیستم های کامپیوتری وشرکت ها دیگر نیاز به نیروی انسانی کمتر و  کمتر میشود و به این ترتیب نیازی به استخدام افراد نیست.

چنین مواردی همان طور که گفته شد در همه مواردی که حتی فکرش را هم نمی  کنید در حال ورود است. البته در نظر داشته باشید که کشورهای جهان سومی کمی عقب تر از کشورهای توسعه یافته خواهند بود و بسیار از مشاغل قدیمی در کشورهای جهان سومی همچنان تا مدت چند سال آینده باقی  است ولی خب این مورد هم پایدار نیست و در آینده ای نه  چندان دور شاهد پیشرفت در تمامی کشورهای مهم و بزرگ  خواهیم بود. شاید کمی  عجیب به نظر  برسد که اگر بدانید  حتی  مشاغلی مانند راننده تاکسی هم تا مدت ۱۰ الی ۲۰ سال آینده از بین خواهد رفت و از همین حالا هم استارت این جریان خورده است.

میتوانید با یک جستجوی ساده در اینترنت  مشاهده کنید که شرکت های بزرگ مانند گوگل – تسلا –  BMW و … خودروهایی تولید کرده اند و همین حالا هم در حال استفاده است که کاملا خودکاربوده بدون نیاز به راننده میتواند شما را در امنیت کامل رانندگی به مقصد برساند، یعنی یک فردی که قبلا راننده  استخدام  میکرده است به  جای این که حقوق ماهیانه  به  راننده استخدامی بپردازد میتواند یک مدل از چنین خودروهایی را خریداری کرده واز آن لذت  ببرد و در هزینه های خود به خوبی صرفه جویی کند. پس  دیگر نمی توانید به این  امید داشته  باشید که خب راننده تاکسی و  یا کارگری هنوز باقی است و خواهتد ماند.

مشاغلی که تا چند سال آینده کاملا از بین خواهند رفت 

مشاغل برتر آینده

در ادامه میخواهیم به چند شغل اساسی که در ۱۰ الی ۲۰ سال آینده کاملا از بین خواهند رفت اشاره کنیم وسپس  موضوع  را عمیقا بررسی کنیم و بدانید که خب باید چه کار کرد و چه مشاغلی را باید انتخاب کرد تا بتوان آینده خوبی داشت.

مشاغل معماری و ساختمان سازی

شاید  خیلی ها گمان میکنند که خب کارهای کارگری در مشاغلی مانند ساختمان سازی باقی است وخواهد ماند چرا که بلاخره ساخت یک ساختمان نیازمند کارگر است.بله امروزه  چنین  است ولی در ۱۰ الی ۲۰ سال آینده اولا نوع معماری آن طور که امروزه  می بینیم نیست  و دوما این که ساختمان ها با استفاده از سیستم های رباتیک  ساخته شده و به اتمام خواهند رسید و میشود  اینطور گفت که در ۹۸ درصد فرایند ساخت انسان دخالت نخواهد داشت و فقط افرادی که کنترل کننده پروژه و مدیریت  سیستم ها را بر عهده دارند مشغول به کار خواهند بود  یعنی افراد متخصص  در زمینه های مهم در این مورد شغل خواهند داشت.

حسابداری – حسابرسی و مشاغل مربوط به متخصصان مالی

شاید عجیب و سنگین باشد که بدانید در آینده ای نه  چندان دور حسابداری شرکت های بزرگ و کوچک به صورت مکانیزه و توسط سیستم های هوشمند انجام خواهد شد و دیگر نیازی به استخدام نیروی انسانی نخواهد بود. به عبارتی روشن تر دسته ای از بیکاران آینده در کشورهای مختلف افرادی خواهند بود  که زمانی حسابداری و موارد مربوطه را خوانده اند. چرا که همین امروزه هم شاهد برنامه های بسیار هوشمند و قدرتمندی هستیم که کار حسابداری در شرکت ها و سازمان ها را به خوبی انجام میدهند و به دلیل این که هزینه  نگه داری و مدیریت سیستم های هوشمند به مراتب کمتر از پرداخت حقوق به تعدادی کارکنان حسابداری است پس به صرفه خواهد بود که از سیستم های هوشمند استفاده شود و به علاوه ی توجیه اقتصادی باید بدانید که یک  سیستم هوشمند مسائلی مانند فساد مالی – اشتباهات در حسابداری – کند شدن و مسائلی را که یک حسابدار انسان دارد را نداشته و از هر نظری که بررسی شود استفاده از سیستم های  هوشمند حسابداری مناسب و ضروری است.

  همین حالا تخصص های آینده را یاد بگیرید

همان طور که گفته شد امروزه هم همین مسئله در کشورهای مختلف آغاز شده و تا چند سال آینده در تمامی کشورها و ۹۰ درصد سازمان ها  به کار گرفته خواهند شد.با این حساب دیگر خبری از استخدام افرادی که حسابداری خوانده اند نخواهد بود.البته مسایل بیشتری وجود دارد که برخی از حسابدارن بزرگ میتوانند همچنان مشغول بوده باشند که خود نیازمند مقاله ای  مجزا است ولی به صورت کوتاه باید اینطور گفت که افرادی که حسابداران حرفه ای  هستند و سوابق کاری با شرکت های بزرگ را در کارنامه خود دارند میتوانند به  عنوان مشاوران برنامه های پیشرفته حسابداری به کار خود ادامه دهند که در واقع این یک  تغییر حالت شغلی در زمینه حسابداری است یعنی به جای این که خود فرد حسابدار کار حساب و کتاب را انجام دهد فقط باید به  عنوان مشاور  در کنار کسانی باشد که کارهای برنامه نویسی وطراحی سیستم های  هوشمند حسابداری را انجام میدهند.

رانندگی تاکسی – استخدام راننده

امروزه شاهد آن هستیم که خودروهای  هوشمند وارد بازار شده اند و مراحل اولیه  خود را میگذرانند وهدف خودروهای هوشمند این است که یک اتومبیل بدون نیاز به راننده انسانی،  به راحتی حرکت کند و به مقصد برسد. دقیقا مانند هواپیماهایی که دارای  خلبان خودکار هستند  این چنین خودروهایی به سیستم راننده هوشمند و خودکار مجهز شده اند و با این که امروزه در مراحل اولیه هستند ولی به بهترین شکل ممکن عمل کرده اند و همین امر باعث شده تا شاهد این باشیم که به زودی در همه سیستم ها حمل و نقل وارد خواهند شد.

حتی خبر حاکی از آن است که سیسم های  حمل و نقل تجاری که امروزه با تریلی هایی با رانندگان انسانی صورت میگیرد نیز به  سیستم های  رانندگی خودکار مجهز شده و بدون  نیاز به  راننده انسانی  محموله ها  را به مقصد خواهند رساند و خیلی  طول نخواهد کشید که شاهد آن هم خواهیم بود .در مورد خودروهای  سواری ، شرکت های بزرگی مانند tesla – BMW و… اتومبیل های خودران  را تولید و به بازار ارائه کرده اند.

همچنین  باید بدانید که تسلا تاکسی های  آزمایشی را در دبی راه اندازی  کرده است ومیتوانید برای مشاهده بر روی این لینک کلیک کنید.

بنابراین  با این روند  رشد خودروهای خود ران و با توجه به هرچه شلوغ تر شدن شهرهای سرتاسر کشورها دیگر رانندگی توسط انسان ها مجاز نبوده و خطرناک  میباشد و خطرات اشتباهات انسانی بسیار زیاد میشود. حال آن که اگر یک  خودرو با سیستم های  هوشمند کامپیوتری هدایت شود تقریبا میتوان گفت که خطری را نخواهد داشت چرا که تمامی خودروهای یک  شهر مانند تاکسی طبق قوانین و با رعایت اصولی خاص حرکت خواهند کرد و بنابراین میتوان اینطور گفت که شغل رانندگی مانند راننده تاکسی و … نیز ازبین خواهد رفت و دیگر نیازی به رانندگانی  انسانی نخواهد بود.

صنعت کشاورزی – کشت و برداشت

کشاورزی از دیگر مشاغلی است که امروزه بخش عمده ای از آن توسط نیروهای انسانی انجام میشود.ولی بهتر است بدانید که این روند هم در حال تغییرات می باشد و رفته رفته شاهد به روی کار آمدن ماشین الات هوشمند و تمام خودکار در کشاورزی خواهیم بود. هرچند امروزه ماشین های پیشرفته ای در زمینه های مختلفی از کشاروزی فعالیت میکنند ولی هنوز عملکرد بخش هایی  از این ماشین آلات نیازمند حضور انسان است. در آینده ای نزدیک تمامی ماشین آلات کشاورزی نیز به هوش مصنوعی مجهز خواهد شد و این ماشین های هوشمند به راحتی و با سرعت و دقت بی نظیر کار های کشاورزی از کاشت محصول – نگه داری  محصولات تا زمان رشد و برداشت و کنترل نهایی محصولات را بر عهده خواهند داشت و برای همین دیگر به نیروهای انسانی نیازی نخواهد بود.با توجه به روند پیشرفتی که این  روزها شاهد آن هستیم تا حدود ۱۰ سال دیگر تمامی ماشین آلات کشاورزی به صورت کاملا هوشمند و به صورت خودکار کارهای  کشاورزی را انجام خواهند داد و در این  امورهم نیازی به انسان نخواهد بود بنابراین  کشاورزی نیز از مشاغلی است که در آینده از بین خواهد رفت.

متصدی های فروش و صندوق داران فروشگاه ها

فروشگاه هایی با پرداخت خودکار

یکی دیگر از مشاغلی که میتوان گفت به مانند رانندگی از همین امروزه در حال از بین رفتن است متصدی فروش و صندوق داری در فروشگاه های مختلف است. یکی از مشاغلی که بسیاری در آن استخدام هستد این است که صندوق دار فروشگاه – رستوران و … هستند ولی با فناوری های جدیدی که بر روی کار آمده است شاهد آن هستیم که در بسیاری از کشورهای جهان از سیستم های  خودکار محاسبه و پرداخت در فروشگاه  ها استفاده می شود و بنابراین دیگر نیازی به استخدام نیروی انسانی نیست.

به عنوان مثال در سال قبل و در کشور چین چندین فروشگاه به سیستم پرداخت اتومات مجهز شده اند و مشتریان وقتی وارد فروشگاه میشوند و اجناس خود را خریداری میکنند هیچ انسانی در بخش  صندوق نمی باشد و مشتریان خرید خود را روبه روی یک دستگاه اسکنر قرار میدهند و بعد از محاسبه ی قیمت در چند ثانبه توسط دستگاه پرداخت به صورت الکترونیکی انجام می شود و مشتری میتواند اجناس خود را ببرد. حتی در برخی از سوپرمارکت  ها در چین بسته بندی اجناس خریداری شده توسط ربات انجام شده و تحویل مشتری میگردد، یعنی از زمانی محاسبه  خریدهای مشتری تا زمان پرداخت و بسته بندی  کردن و راه انداختن مشتری فقط ماشین ها کار راانجام میدهند و هیچ انسانی دخالت ندارد.پس باید بدانید که از دسته مشاغلی که از هم اکنون در حال از بین رفتن است صندوق داری و فروشندگی است. بنابراین باید به فکر مشاغل آینده دارباشید.

بیمه ها – پاسخ گویی تلفن مشاوران و فروشندگان 

یکی دیگر از مشاغلی که در آینده از حالت سنتی به حالت بسیار مدرنیته تغییر خواهد داشت فروش تلفنی – مشاوران بیمه می باشد.امروزه بسیاری از شرکت ها کارمندانی را استخدام کرده اند که کار این کارمندان این است که با مشتریان جدید تماس بگیرند و محصولات و یا خدمات را به مشتریان بفروشند ویا مشتریان قدیمی را راهنمایی کنند.حال این تماس های تلفنی چه در زمینه مشاوره بیمه بوده باشد و یا چه بازاریابی برای شرکت ها. ولی این روند هم از هم اکنون تحت تاثیرات فناوری هوش مصنوعی در حال دگرگونی می باشد. برای مثال که بازهم از کشور چین آغاز شده بهتراست بدانید سال گذشته یک شرکت بیمه در چین تمامی کارمندان انسانی را اخراج کرده و از آن پس در آن شرکت بیمه این هوش مصنوعی است که کار را به دست گرفته است و از فروش گرفته تا تکمیل بیمه را برای مشتریان انجام میدهد و این روند در حال گسترش است.

در حال حاضر در کشورهای  مختلف جهان سیستم هایی جهت مشاوره و پاسخ گویی هوشمند به مشتریان راه اندازی شده است که دیگر یک انسان نیست که با مشتریان تماس می گیرد و مشاوره میدهد بلکه هوش مصنوعی  است که این کار را انجام می دهد.این سیستم ها چندین برتری  نسب به انسان  دارند این که میتوانند با توجه به طراحی که دارند به چندین زبان مختلف حرف بزنند و برای یادگیری زبان جدید هم فقط کافی است که زبان موردنظربه لیست آن اضافه شود و نیازی به گذاشت زمان برای یادگیری زبان جدید نیست این در حالی است که یک انسان محدودیت های زیادی در یادگیری زبان چه از نظر تعداد زبان وچه از نظر  زمان یادگیری را دارد. پس با این روند در حال پیشرفت شاهد این خواهیم بود که مشاوره های تلفنی مانند بیمه و یا فروش توسط مشاوران هوشمند صورت خواهید گرفت و دیگر در این زمینه ها از منابع انسانی استفاده نخواهد شد.

هتل داری – خدمات پذیرایی ( رستوران ها )

کمی باعث تعجب است البته امروز ولی خب چه باور کنید یا خیر مشاغلی مانند پذیرایی در رستوران ها مانند گارسون و یا هتل داری و از این  دست مشاغل هم از دسته شغل هایی هستند که به زودی جایشان را به ربات ها خواهند داد.برای هرکدام از این حرف ها دلیل های امروزی هم در دست  است.برای مثال میتوانید  نام هتلی به نام هنا را در اینترنت جستجو کنید.خواهید دید که این هتل که در ژاپن قرار گرفته خدمه اش ربات های هوشمند است و توسط سیستم های کامپیوتری هوشمند  اداره میشود.و این روند در حال گسترش می باشد.

برای مثالی دیگر مثلا شما در رستوران نشته اید در این حالت گارسون که یک ربات است به  سمت شما  می آید در حالی که دارای یک صفحه لمسی به اندازه صفحه یک  تبلت در جلوی ربات نصب است که در این صفحه لمسی  شما لیست  غذاها و قیمت هر یک را می بینید و میتوانید به صورت لمسی غذای مورد نظر را سفارش دهید در این صورت سفارش شما دریافت شده و به آشپزخانه ارسال میشود وغذای شما توسط یک ربات دیگر بر سر میز آورده میشود این درحالی است که شما بعد از انتخاب غذا با استفاده از همان ربات سفارشگیر و صفحه لمسی هم میتوانید  هزینه را پرداخت کنید و بعد از میل کردن غذا بدون وقت تلف کردن جلوی صندوق  به راحتی از رستوران خارج  شوید. خب کمی رویایی است درسته؟ ولی این مورد همین الان هم در کشورهای مختلف مانند ژاپن – چین و … در حال اتفاق است و میتوانید در اینترنت مشاهده کنید که در حال حاضر تعداد بسیار زیادی  رستوان و هتل و از این  دست مشاغل خدمه اش ربات ها هستند.

سیستم های امنیتی – نظارتی

امروزه امنیت حرف اول را میزند و ما شاهد دستگاه های امنیتی مختلفی هستیم مانند سیستم های پیشرفته دوربین  مداربسته – سیستم های اعلام حریق  که در بسیاری مراکز کارکنان آن ها انسانی می باشد مثل نظارت بر یک محیط توسط دوربین های مداربسته که ناظر یک انسان است.ولی این روند نیز در حال تغییر بوده و نیروی انسانی  به آرامی جای خود را به نیروهای هوشمند و رباتیک میدهد چرا که در تمامی موارد یک سیستم هوشمند بهتر و دقیق تر کار را انجام میدهد.

به عنوان مثال در زمان نظارت بر یک  محیط  حساس با استفاده از دوربین های مداربسته خصوصا در شب اگر ناظر انسانی بوده باشد مسائلی مانند خواب آلودگی و به خواب رفتن  ناظر و در نتیجه بروز مشکلات امنیتی در کار خواهد بود حال این که برای یک ناظر رباتیک و هوشمند چنین چیزی وجود ندارد و تمام ۲۴ ساعت بدون وقفه میتواند کار نظارت و مدیریت را به بهترین شکل انجام دهد.برای همین بسیاری از شرکت ها در کشورها  مختلف در حال حاضر جایگزینی را آغاز کرده اند و برای سیستم های  امنیتی از هوش مصنوعی و سیستم های هوشمند استفاده میکنند و این روند در آینده ای  نه  چندان دور در تمامی مسائل امنیتی به کار گرفته خواهد شد و دیگر نیروی انسانی جایگاهی نخواهد داشت.

چه باید کرد ؟

  یک تخصص  مورد نیاز آینده یاد بگیرید ( کلیک کنید تا ببینید )

خب تا این  جا به چند شغل که یا به کل از بین خواهند رفت و یا دچار تغییرات اساسی خواهد شد اشاره  کردیم ، البته که مشاغل بسیار بیشتری  در حال دگرگونی و یا از بین رفتن هستند که نمی توان در مورد همه در یک مقاله سخن گفت و هدف ما در این مقاله بیدار کردن مردم بوده تا بتوانند دنیای جدید را ببینند و استراتژی خود را تغییر دهند تا درآینده در دسته  بیکاران قرار نگیرند. شاید با مطالعه مطالب بالا اولین سوالی که به ذهن  خطور کند این باشد که باید چه شغلی را انتخاب کنیم تا در چنین تحولاتی بتوانیم همچنان شاغل بوده باشیم.پاسخ ما به این سوال این است فقط فنی و صنعتی.

منظور از فنی و صنعتی این نیست که مثلا بروید و مکانیکی یاد بگیرید خیر این فقط یک دسته بندی است  که برای مشاغل مهندسی در نظر گرفته ایم. در واقع میتوان گفت مشاغلی که حالا حالاها به آن نیاز خواهد بود این است که شما در زمینه هایی  چون الکترونیک و رباتیک – برنامه نویسی  – مشاوره کسب و کار و روش های نوین بازاریابی و یا فیزیک ( در یکی از شاخه ها ) متخصص بوده باشبد و بتوانید کارهای مهم و بزرگی انجام دهید. اگر به یکی از این موارد مسلط هستید پس نیازی  نیست که نگران شغل آینده بوده باشید و این مسائل با توجه به محاسبات فعلا مورد نیاز خواهد بود.

چرا که به عنوان مثال برای طراحی همین ربات  های هوشمند شما  اگر رباتیک و الکترونیک را به خوبی بلد بوده باشید و یا برنامه نویسی  را به راحتی میتوانید در کمپانی های بزرگ که کار تولید چنین ربات هایی را انجام میدهند مشغول به کار شوید و یا خدمات تعمیرات و نگه داری را انجام دهید و به این ترتیب یک از مشاغل مورد نیاز آینده مواردی است که در بالا ذکر شد.البته اگر فردی باشید که به تعمیرات وعیب یابی سیستم های  الکترونیکی و  کامپیوتری مسلط است بازهم  در آینده و در چنین تحولانی میتوانید برای خود شغلی خوب داشته باشید.بنابراین اگر تا  کنون چیزی در زمینه فنی یاد نگرفته اید حالا هم دیر نیست و میتوانید بنابر علاقه خودتان یکی از مشاغلی که در بالا نام برده شد را انتخاب و شروع  کنید به  یادگیری. پیشنهاد ما بیشتر مباحث برنامه نویسی و هوش مصنوعی می  باشد  که دنیای آینده در دستان هوش مصنوعی و علوم برنامه نویسی  خواهد بود  و امروزه هم شاهد آن هستیم که آغاز شده است.  میتوان اینطور گفت که عصر انقلاب صنعتی بعدی در زمینه هوش مصنوعی – برنامه نویسی – رباتیک و الکترونیک  خواهد بود.بنابارین همین حالا شروع  کنید به یادگیری و تبدیل شدن به یک فرد متخصص.

اگر این مقاله را می پسندید لطفا آن را به اشتراک  بگذارید تا افراد دیگر هم از این اطلاعات آگاه شوند.همچنین با عضویت در کانال تلگرام ما میتوانید جدیدترین مقالات رایگان را دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *