ایجاد دسته بندی در وردپرس

دسته بندی ها در وردپرس

آموزش ایجاد و میدیریت دسته بندی در وردپرس

وقتی در وب سات  مطالبی را منتشر میکنید برای این که بتوانید به مطالب نظمی بدهید باید از دسته  بندی استفاده کنید. خوشبختانه در وردپرس شما میتوانید به صورت قدرتمند و منظم دسته بندی های مورد نیاز و دلخواه خود  را ایجاد کرده و نوشته های خود را بر اساس این دسته بندی در وب سایت ارسال کنید که باعث میشود هم شما به عنوان مدیر سایت بتوانید مدیریت  بهتری را بر نوشته های خود  داشته باشید و هم این که کاربرانی که مطالب را در سایت  میخوانند بتوانند بر اساس دسته بندی های موجود  مطالب مورد  نظر خود را انتخاب نمایند. در این مقاله قصد داریم تا به صورت کامل ایجاد و مدیریت  دسته بندی را به شما عزیزان آموزش بدیم تا به راحتی  بتوانید در وردپرس دسته بندی های مورد نظر خودتان را ایجاد کرده و از آن ها استفاده  کنید.

قدم اول : ورود به بخش دسته بندی ها در وردپرس

همان طور که در تصویر زیر مشاهده میکنید برای ایجاد دسته بندی  میتوانید به بخش دسته ها بروید و در ادامه همراه با  راهنمایی دسته بندی خودتان را ایجاد کنید.

افزودن دسته بندی در وردپرس

بعد از کلیک بر روی دسته ها وارد محیطی میشوید که در تصویرزیر مشاهده میکنید. در این محیط طبق راهنمایی که در تصویر زیر مشاهده میکنید باید دسته بندی را ایجاد کنید.

ساختن دسته بندی در وردپرس

توضیحات مربوط به تصویربالا :

۱ – در اینجا باید نامی را برای دسته بندی خود انتخاب کنید که این نام میتواند به فارسی بوده باشد.

۲ – در این بخش  باید نام دسته بندی خود را حتما به انگلیسی وارد کنید ( نباید نام دسته بندی در اینجا فارسی وارد شود ).

۳ – اگر میخواهید دسته بندی جدید زیر مجموعه یکی از دسته بندی هایی که قبلا ایجاد شده قرار بگیرد، میتوانید از این بخش دسته بندی  مادر برای دسته  جدید خود انتخاب کنید.

۴ – در بخش توضیحات میتوانید توضیحاتی کوتاه در مورد دسته خود داشته باشید، برای مثال مقالات رایگان طراحی وب سایت

۵ – بعد از کامل کردن بخش  های قبلی  باید روی این دکمه کلیک کنید تا دسته مورد نظر ساخته شود.

۶ – تمامی دسته بندی هایی که ایجاد میشود در این  بخش لیست میشود که میتوانید  مشاهده کنید.

خب تا اینجا یاد  گرفتید که به  چه شکل خیلی سریع دسته بندی مورد نظر خودتان در وردپرس  را ایجاد کنید. در ادامه میپردازیم به این موضوع که به چه شکل دسته بندی را که ایجاد کردیم را ویرایش کنیم. به عنوان مثال شما بعد  از مدتی تصمیم گرفته اید که یک دسته بندی را تغییر نام دهید  و یا این که حذف کنید و …. حالا  این که  چطور باید این کار را انجام داد رو در ادامه همراه ما باشید تا به خوبی به بخش  دسته بندی ها تسلط پیدا کنید.

ویرایش دسته بندی ها

برای ویرایش  دسته بندی میتوانید به مانند تصویر زیر عمل کنید، وقتی موس را بر روی نام دسته بندی مورد  نظرتان که میخواهید ویرایش شود ببرید، گزینه هایی در زیر دسته  دیده میشود که در تصویر زیر مشاهده میکنید. برای ویرایش دسته روی گزینه ویرایش  کلیک کنید تا وارد محیط ویرایشگر دسته بندی شوید.

ویرایش دسته بندی در وردپرس

بعد از کلیک کردن روی  ویرایش به محیط زیر  وارد میشوید.

تنظیمات دسته بندی در وردپرس

توضیحات تصویر بالا  به ترتیب از بالا  اولین فلش تا پایین:

۱ – در ینجا اگر میخواهید نام جدیدی را برای دسته بندی در نظر بگیرید ، این نام جدید جایگزین نام قبلی کنید.

۲ – در این بخش نیز باید  نام معادل انگلیسی نام جدید را وارد کنید.

۳ – اگر بخواهید دسته بندی  مورد نظر را زیر مجموعه ی دسته های قبلی کنید از این بخش میتوانید دسته مادر را انتخاب  نمایید.

۴ – در این بخش میتوانید توضیحاتی را برای دسته بندی که در حال ویرایش آن هستید را وارد کنید.

۵ – سپس روی دکمه به روز رسانی کلیک  کنید  تا تنظیمات ذخیره شود.

به همین راحتی توانستید که یک دسته بندی را  ویرایش کنید. در ادامه و در تصویر زیر مشاهده میکنید که به چه شکل یک دسته بندی را باید حذف کنید  و همچنین با بخش های مختلف و در واقع اطلاعات دسته بندی آشنا می شوید.

دسته بندی ها در وردپرس

توضیحات مربوط به  تصویر بالا :

۱ – برای حذف یک دسته میتوانید  روی عبارت پاک کردن کلیک  کنید تا  دسته بندی حذف شود.

۲ – در بخش توضیحات، همان توضیحات کوتاهی که در زمان ایجاد و یا  ویرایش دسته  نوشتید  را میتوانید مشاهده کنید.

۳ – در این بخش یعنی نامک می توانید نام انگلیسی دسته بندی را مشاهده کنید.

۴ – در این بخش میتوانید تعدا نوشته هایی که هر دسته  در خود دارد را  ببینید. مثلا در تصویر بالا در دسته جدیدترین مقالات عدد ۲ را مشاهده میکنید،این یعنی دو نوشته به این  دسته اختصاص داده شده است. 

اگر هم  بخواهید که ID یک دسته را به  دست بیاورید  این کار بسیار ساده است  میتوانید  موس را روی دسته  ای که میخواهید ID آن را بدانید  ببرید و بعد از آن در پایین مرورگر که لینک دسته  به  نمایش  در می آید رو به روی عبارت  ID شماره ای را مشاهده میکنید که این شماره  همان ID دسته  مورد نظر است که میتوانید به این شکل ID یک  دسته  را نیز داشته باشید. در تصویر زیر میتوانید محل نمایش  ID دسته را ببینید.

نمایش id دسته ها در وردپرس

همان طور که در تصویر بالا مشاهده میکنید وقتی موس را روی نام دسته مورد نظر می بریم در پایین مرورگر لینکی نمایش داده  میشود که در بخشی  از لینک که با فلش  مشخص شده عبارت ID=6 را میتوان مشاهده کرد که این عدد ۶ همان id دسته است و شما  موس را بر روی  هر یک از دسته ها که ببرید  میتوانید id آن دسته را در این  لینک و روبه روی  عبارت =ID ببینید.

توجه !

وقتی که یک دسته بندی دارای نوشته هایی باشد، یعنی  نوشته هایی اگر به یک دسته اختصاص  دادید ولی  حالا میخواهید این دسته را حذف کنید شاید برای شما سوال باشد که خب تکلیف نوشته ها چه میشود ؟ آیا  تمامی نوشته های آن دسته همراه با خود دسته پاک می شود؟ در این  مورد  باید بدانیدکه وقتی شما اولین بار وردپرس را نصب میکنید قطعات مشاهده کردید که خود وردپرس یک دسته بندی پیش فرض  به نام دسته بندی نشده را دارد. اگر شما این دسته بندی پیش فرض وردپرس را در ابتدا حذف نکرده باشید و فقط ویرایش  کرده باشید و یا  اصلا حتی ویرایش هم نکرده باشید ، یعنی این دسته بندی  پیش فرض وردپرس  موجود بوده باشد، وقتی یک دسته بندی دیگر را که خودتان ایجاد کرده اید را حذف کنید تمامی نوشته های آن دسته بندی به صورت خود کار به  دسته بندی  پیش فرض وردپرس منتقل خواهد شد و به این ترتیب فقط دسته مورد  نظرتان حذف میشود و تمامی نوشته ها باقی  خواهد ماند، می بینید که وردپرس در این باره  هم چاره اندیشیده و این یکی از مزایای  بیشمار وردپرس است.

خب آموزش دسته بندی هم در این  جا به پایان رسید و  مسائل مهم در مورد دسته بندی ها که شامل ایجاد دسته بندی- ویرایش دسته بندی و همچنین به دست آوردن id  دسته  بندی بود را یاد  گرفتید و از این پس به راحتی میتوانید دسته بندی منظمی را در سایت وردپرسی  خودتان ایجاد کرده و مطالب را به صورت دسته بندی شده در سایت ارسال کنید. همچنین اگر این مطالب برای شما مفید بود  آن را به اشتراک بگذارید ، خوشحال میشویم که در باره ی این مقاله برای ما نظراتتون رو ارسال کنید تا از تظرات ارزشمند شما عزیزان بتوانیم در آموزش های بیشتر استفاده کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *