شارژ و دشارژ خازن

آموزش شارژ و دشارژ خازن

در این مقاله قصد داریم شما را با روش شارژ و دشارژ خازن به صورت ایمن آشنا کنیم

اگر با قطعات الکترونیک آشنایی داشته باشید میدانید که خازن ها از مهمترین قطعات در الکترونیک و بردهای الکترونیکی هستند.وجود خازن ها باعث میشود که نویزهای الکتریکی مدارات کمتر شود و مدارات بتوانند بدون وجود نویز به کار خودشان ادامه بدهند.همچنین خازن ها به جهت تثبیت ولتاژ در مدارات به کار میروند تا افت و خیزها و به عبارتی نوسانات الکتریکی مدار خنثی شود.

خب تا اینجا به صورت کوتاه کاربرد خازن ها را آوردیم تا بتوانید این قطعات مهم الکترونیکی را به خوبی بشناسید.البته برای این که بیشتر در مورد خازن ها یاد بگیرید پیشنهاد میکنیم که مقاله آشنایی با خازن ها را مطالعه کنید،تا علاوه بر آشنایی بیشتر با خازن ها انواع خازن ها را نیز بشناسید.در این مقاله هدف این است که شما با روش های شارژ کردن انواع خازن ها با ولتاژ های مختلف آشنا شوید و همچنین یاد بگیرید که به چه شکل به صورت امن برق این خازن ها را تخلیه کنید. توجه کنید که یاد گیری تخلیه و شارژ یک خازن به صورت صحبح یکی از مهارت های مورد نیاز به جهت تعمیرات خصوص تعمیرات منابع تغذیه ( پاورها ) است.( در ویدیوی زیر روش شارژ صحیح خازن را یاد میگیرید.)


Widget not in any sidebars

و اما چگونگی تخلیه صحیح برق خازن ها

برای خازن ها با ولتاژ و ظرفیت های مختلف روش تخلیه به یک شکل است ولی با تفاوت در ابزارهای مورد استفاده برای تخلیه بار الکتریکی ( برق ) خازن. در کل اگر هدف، تخلیه برق خازن های ولتاژ بالا باشد این کار خطر ناک ( در صورت بی احتیاطی ) بوده ،ولی در خازن های با ولتاژ پایین خطرات کمتر است ولی در هر حال در هر دو مورد آمپر ( شدت جریان ) خروجی، بالا میباشد  و بنابراین احتمال وارد شدن شوک و خطر برای اعضای بدن حتی در خازن های ولتاژ پایین وجود دارد بنابراین حتما این موضوع را مد نظر داشته باشید.

خب کار را با خازن های ولتاژ پایین شروع میکنیم

توجه کنید که ما هیچ اشاره ای به اندازه فیزیکی خازن نمی کنیم و کاری به این نداریم که اندازه خازن نیم سانتی متر است و یا ۱۰ سانتی متر ،این موضوع اصلا مهم نیست پس وقتی خازنی را مشاهده کردید که ۵ میلی متر اندازه دارد ولی بر روی آن عدد ۵۰ ولت نوشته شده باید حواس به میزان ولتاژ باشد چرا که اگر حتی همین خازن ۵ میلی متر را نتوانید به درستی تخلیه کنید با آمپر و ولتاژ شوک آور روبه رو خواهید شد. خب ما از خازن های ۶ ولتی شروع میکنیم .

برای تخلیه یک خازن ۶ ولتی ( فعلا کاری به ظرفیت فارادی خازن نداریم ) باید از یک مقاومت استفاده کنیم که شما با اتصال دادن پایه های مثبت و منفی یک خازن ۶ ولتی به یک دیگر با استفاده از مقاومت میتوانید برق خازن را بدون خطر تخلیه کنید.مقاومتی که برای خازن ۶ ولتی مورد استفاده قرار میدهید باید حداقل ۵۰ اهم و حداکثر ۱۵۰ اهمی بوده باشد.کمتر از ۵۰ اهم باعث میشود که خازن آسیب ببینید و بیشتر از ۱۵۰ اهم طول زمان تخلیه  بیشتر میشود و وقت تلف میکند.

حالا نوبت میرسد به خازن با ولتاژ ۱۰ تا ۱۵ ولت .برای تخلیه این خازن باید به همان روش بالا ،یعنی اتصال پایه های خازن به یکدیگر با استفاده از مقاومت ،عمل کنید ولی با این تفاوت که مقاومت مورد استفاده باید ۲۰۰ اهم باشد و حداکثر ۳۰۰ اهم تا به خوبی برق خازن را تخلیه کند.توجه  کنید که در این روش مقاوت ممکن است داغ شود که طبیعی است چون مقاوت با اتصال غیر مستقیم پایه های خازن باعث میشود که برق ذخیره شده در خازن هدر برود و به حرارت تبدیل شود و به این ترتیب خازن تخلیه میشود.

شاید برخی ها با خود بگویند که خب خازن های ولتاژ پایین را میتوانیم با اتصال مستقیم پایه های آن به صورت سریع تخلیه کنیم،پس چرا باید از مقاومت استفاده کنیم ؟ بله با اتصال پایه های خازن به یکدیگر به صورت مستقیم تخلیه برق خازن خیلی سریع انجام میشود که معمولا هم با یک جرفه کوچک همراه است، ولی موضوع این است که اگر قرار باشد از خازن در یک برد الکترونیکی استفاده کنیم و در یک دستگاه به کار گرفته شود،به دلیل فشاری که به این خازن می آید خازن خراب میشود و دیگر نمی توان به این خازن اطمینان کرد و در مدار قرار داد. ( در تصویر زیر میتوانید روش تخله خازن با استفاده از مقاوت را مشاهده کنید.)

نحوره شارژ و دشارژ کردن خازن

پس این روند یعنی تخلیه برق خازن با استفاده از مقاومت، شامل خازن هایی است که قرار است در بردهای الکترونیکی به کار گرفته شود ولی اگر هدف شما آزمایش و یادگیری الکترونیک است میتوانید خازن را به صورت مستقیم تخیله کنید که البته حتما توجه کنید که تخلیه خازن به روش اتصال مستقیم فقط میتواند شامل خازن هایی با حداکثر ولتاژ ۲۰ ولت باشد و بالاتر این ولتاژ خطرات زیادی را به همراه خواهد داشت که حتی میتواند ترکیدن خازن را به دنبال داشته باشد که میتواند به چشم آسیب وارد کند.

پس به همین ترتیب هرچقدر که ولتاز خارن بالاتر بوده باشد باید مقاومت با اهم بالاتری را انتخاب کنید که به عنوان مثال در ادامه برای مثال میخواهیم خازن با ولتاژ ۵۰ ولت را تخلیه کنیم.خب در این حالت باید از مقاوت ۱ کیلواهم استفاده کنیم تا بدون مشکل برق خازن تخلیه شود.ولی تخلیه برق خازن با استفاده از مقاومت هم باز محدوده ای دارد و مثلا شما نمی توانید یک خازن ۲۰۰ ولت به بالا را با استفاده از مقاومت تخلیه کنید .البته نه این که امکانش وجود نداشته باشد اتفاقا با استفاده از مقاومت های با اهم بالا مثلا ۲ مگا اهم این کار به راحتی امکان پذیر است ولی برای این که امنیت بالاتری در زمان تخلیه خازن با ولتاژ بالاتر داشته باشیم بهتر است که برای خازن هایی با ولتاژ ۱۵۰ ولت به بالا از یک وسیله خیلی ساده استفاده کنیم که این وسیله یک لامپ رشته ای کوچک ۲۲۰ ولتی میباشد  که شما میتوانید با استفاده از لامپ، برق خازن را مصرف کنید تا خازن به صورت کامل خالی شود.روش ساخت این وسیله و نحوه استفاده از آن برای شما در تصویر زیر آورده شده است.

تخلیه کننده برق خازن

خب روش ساخت این وسیله و روش به کارگیری آن در تصویر بالا کاملا واضح است و نیازی به توضیحات بیشتر ندارد،این وسیله بستگی به نوع لامپ برای تخلیه برق خازن های ۲۲۰ ولتی است که میتوانیم به صورت امن یک خازن ۲۲۰ ولتی که از این نوع خازن ها در منابع تغذیه زیاد استفاده میشود را تخلیه کنیم تا به ما آسیب نزند.( پیشنهاد میکنیم برای تکمیل اطلاعات خود ویدیو زیر را مشاهده کنید).


Widget not in any sidebars

یک موضوع این که لامپ های رشته ای و کلا لامپ ها ،همگی با برق ac کار میکنند ولی خازن ها ( خصوصا نوع قطب دارها ) با برق dc کار میکنند .یعنی خازن هایی که در پاورها وجود دارند از نوع dc هستند پس چطور میتوان برق خازن dc را با استفاده از لامپی تخلیه کرد که با برق ac کار میکند؟

بله درست است که این لامپ ها با برق ac کار میکنند ولی این مورد در صورتی است که بخواهیم لامپ را دائما روشن کنیم که بله با برق dc کار نمیکند.ولی وقتی فقط یک تخلیه لحظه ای بخواهیم انجام دهیم ،این تخلیه به مانند یک سیکل برق ac بوده و بنابراین لامپ برای لحظه ای روشن میشود و برق خازن مصرف میشود و برای همین مدار به خوبی عمل میکند.

در این مقاله شما با روش های امن تخلیه خازن ها آشنا شدید که میتوانید با تکیه بر مطالبی که در اینجا یاد گرفتید ابزارهای بهتری را هم طراحی کنید و بسازید.فراموش نکنید که در الکترونیک محدودیت وجود ندارد و شما میتوانید خلاقیت بسیار زیادی را در ساخت ابزارهای مختلف داشته باشید.امیدواریم که این آموزش برای شما عزیزان مفید بوده باشد. اگر شما ابزارهای بهتری را میتوانید برای بالابردن امنیت در الکترونیک بسازید لطفا طرح های خود را برای ما ارسال فرمایید تا با نام خودتان به صورت آموزش در سایت قرار بگیرد تا دیگران نیز بتوانند دانش و مهارت خودشان را افزایش دهند.

برای  اطلاع از جدیدترین دوره های آموزشی الکترونیک میتوانید در کانال تلگرامی ما عضو شوید .

همچنین با عضویت در خبرنامه ایمیلی ،از دریافت فوری جدیدترین آموزش های رایگان الکترونیک و رباتیک در ایمیل خود لذت ببرید.

[mailpoet_form id=”1″]

12 thoughts on “شارژ و دشارژ خازن

 1. سام says:

  سلام.من برای تعمیر یک مایکروفر باید مثلا یک خازن ۱۰۰۰ ولتی رو تخلیه کنم. ایا با یک لامپ ۶۰ وات رشته ای میشه این خازن را مستقیم به لامپ وصل کرد تا تخلیه بشه؟ لامپ منفجر نمیشه؟

  • علیرضا محمدی says:

   با درود بر شما
   اگر ولتاژ بیشتر از ۳۰۰ ولت رو به لامپی که به برق ۲۲۰ ولت وصل میشه متصل کنید لامپ منفجر میشه و خطرناکه و پیشنهاد میکنم این کار رو نکنید و برای تخلیه خازن های این چنینی راه حل هایی هست که اینجا مختصر میگم به یکی از پایه های خازن سیم وصل کنید ( با احتیاط بالا ) و یک مثاومت آجری وات بالا ۱ مگا اهمی رو هم به سر سیمی که یک سرش به یکی از پایه های خازن وصل هست متصل کنید و به پایه دیگه خازن هم باز یک سیم دیگه وصل کنید
   لازم به ذکر هست که سیم ها روکش دار باشه و فقط نقاط اتصال رو لخت کنید. سپس در یک طرق پلاستیکی ( تشت متوسط ) آب بریزید و دو سر سیم را بدون این که بهم متصل کنید را از فاصله دور و با احتیاط در آب قرار بدید و مدت چند ساعت صبر کنید تا اتصالی که با استفاده از آب بین پایه های خازن ایجاد شده باعث تخلیه خازن بشه
   اگر میخوایید روند تخلیه زودتر باشه از مقاومت با اهم کم ولی وات بالا استفاده کنید مثلا ۱۰ وات ۵ کیلو اهم
   خواهشا تمام کارها را با دستکش عایق و با احتیاط بالا انجام بدهید
   البته یک راه دیگه هم اینه که ۳ تا لامپ هزار وات رو باهم سری کنید و به این ترتیب میتونید از لامپ هم استفاده کنید

 2. alia says:

  این همونی نبود کخ میخواستم من دنبال اموزش ساخت یک ربات قدرتی و سرعتی میگشتم

 3. مرتضی says:

  با سلام یه سوالی که من نتونستم متوجه بشم تا الان ..چرا موقع تست خازن خازن حتما باید دشارژ باشه؟ و چرا موقع تست باتری باتری حتما باید شارژ باشد؟ ممنون میشم به این دو سوال جواب بدید

  • علیرضا محمدی says:

   با درود بر شما
   درست هست که خازن شبیه باتری عمل میکنه و میتونه برق ذخیره کنه ولی هدف خازن این هست که پاسخگویی سریعی داشته باشه و نشتی نداشته باشه.وقتی در ابتدا خازن رو خالی و دشارژ میکنن و بعد شارژ میکنن به این دلیل هست که اگر خازن نشتی داشته باشه مشخص میشه و هم این که در حالت خالی اصلا نباید پایه های خازن به هم اتصال کوتاه باشن که در زمان دشارژ شدن این ها رو میشه فهمید و برای همین اول خازن رو دشارژ میکنن و بعدش شارژ.
   در مورد باتری ولی موضوع کمی متاوته.به دلیل این که باتری طوری طراحی شده که طولانی مدت برق نگه داره و همزمان باید شدت جریان و ولتاژ پایدار باشه برای همین باید در باتری شارژ وجود داشته باشه تا در زمان تست مشخص بشه که سلول های سوختی باتری خوب عمل می کنه یا فاسد شدن که این مورد هم با شارژ کردن باتری مشخص میشه
   اگر هم بخواییم دسته بندی کنیم به این صورت هست که خازن دارای سلول های سوختی نیست در حالی که باتری دارای سولول های سوختی ( در باتری های شارژی لیتیوم یون ) هست

 4. امیررضا پارسی says:

  سلام جناب محمدی من تخصصم الکترونیک نیست و اطلاعاتی هم در موردش ندارم ولی نیاز به راهنمایی دارم
  سوال اول : برای اینکه کنتاکت ( بوبین ) یک رله مخابراتی ۱۲ ولت معمولی رو بخواهیم با خازن فعال کنیم به صورتی که ۲۰ ثانیه کنتاکت close داشته باشیم ( به نحوی دیگر مدت زمان تخلیه شارژ خازن با بوبین رله ۲۰ ثانیه باشد ) چه خازنی با چه فارادی پیشنهاد میکنید ؟
  سوال دوم : آیا میتوانیم ۲ خازن رو با هم قرار بدهیم برای اینکه مدت زمان بیشتری برای کنتاکت فراهم کنیم ؟
  سوال سوم : چند ثانیه نیاز هست که شارژ خازن برای مدت زمان مدنظر ( ۲۰ ثانیه ) کافی باشد ؟ ( لطفا ثانیه دقیق اعلام کنید )

  • علیرضا محمدی says:

   با درود بر شما
   در این مورد و سوالات این چنینی لطفا به تلگرام مراجعه فرمایید و در اون جا سوال خودتان را بپرسید و منتظر پاسخ پشتیبانی باشد
   ولی برای این چنین مسائلی ما خودمون هم آزمایش میکنیم تا هدف به دست بیاد
   ولی بازهم در تلگرام و یا واتس اپ بیشتر میتونید راهنمایی بگیرید
   با تشکر

 5. محمدرضا says:

  سلام آقای محمدی من میخواستم یه خازن سه فاز روغنی با ظرفیت ۱۰ میکرو فاراد و توان ۵۰۰ وار را به مدت ۱ دقیقه شارژ کنم خواستم ببینم چه مقاومتی لازم هست ؟ ممنون

 6. mosaveuon says:

  سلام آقا محمدی عزیز
  در مورد شارژ اولیه خازن سیستم خودرو سوالی داشتم.
  آیا میشه از یک لامپ خودرو برای شارژ اولیه خازن استفاده کرد یا نمیشه چون برای دشارژ میشه استفاده کرد این سوال برام پیش اومد.ممنون میشم به سوالم پاسخ بدید.با تشکر

  • علیرضا محمدی says:

   با درود بر شما
   برای این گونه سوالات لطفا به شماره زیر در واتس اپ پیام ارسال فرمایید تا بهتر بتونیم پاسخگو باشیم
   ۰۹۳۷۸۹۰۳۰۲۶

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *