آموزش افزونه autoptimize

آموزش تنظیمات پلاگین auto optimize برای افزایش سرعت وب سایت وردپرس

وقتی که یک وب سایت را با استفاده از وردپرس راه اندازی میکنید باید به فکر افزایش  سرعت وب سایت خود نیز باشید تا بتوانید از نظر سئو در دید موتورهای  جستجو امتیازات خوبی را بگیرید.التبه افزایش  سرعت یک وب سایت و در کل بهینه  سازی یک وب سایت برای موتورهای جستجو راه های زیادی  و  مختلفی دارد و میتوان گفت سئو خود یک  مهندسی معماری وب سایت  است. ولی راه هایی وجود  دارد که شما میتوانید با استفاده از این راه ها  کارهای پیشرفته و تنظیمات مهمی را انجام دهید تا سرعت بارگذاری وب سایت را افزایش دهید.یکی از راه های مناسب افزایش سرعت بارگذاری وب سایت  استفاده از تنظیماتی است که پلاگین ها این تنظیمات را خیلی راحت در اختیار شما  قرار میدهند. پلاگین  های زیادی برای سئوی وب سایت های وردپرسی وجود  دارد که میتوانید در مخزن وردپرس پیدا کرده و دانلود کنید که یکی از این پلاگین های  پیشرفته yoast seo می باشد. در مورد پلاگین های سئو باید به یک مسئله مهم توجه داشته باشید.

پلاگین های سئو به دو دسته  اصلی تقسیم میشوند که کار یک دسته این است که مقالات –  کلمات  کلیدی و یا توضیحات متا و در کل محتوای وب سایت شما را بهینه  کرده تا موتورهای جستجو بتوانند به خوبی مطالب را فهرست نمایند و در واقع تمامی  محتوای وب سایت  شما  در اختیار کاربران و موتورهای جستجو قرار گیرد که این یک روی  سئو  است. دسته دوم تنظیمات سیستمی برای سئو است که در این تنظیمات پلاگین مورد استفاده کاری به  محتوای وب سایت نداشته و کارهایی از قبیل افزایش  سرعت وب سایت – فشرده  سازی و کاهش حجم سایت و بهینه کردن کدهای  سایت و … را انجام  میدهد و باید در زمان تصمیم  گیری توجه کنید که ضعف سئوی وب سایت شما در چیست و در آن مورد متمرکز شده بهینه سازی را انجام  دهید.

معرفی پلاگین  auto optimize

در این جا پلاگینی که ما برای بهینه  سازی وب سایت وردپرس قرار هست  مورد استفاده قرار بدهیم در دسته دوم قرار میگیرد، یعنی بهینه سازی سیستمی را انجام خواهیم داد تا سرعت بارگذاری وب سایت افزایش یابد. کارهایی که این پلاگین میتواند انجام دهد فشرده سازی کدهای وب سایت – تغییرات در نوع بارگذاری کدهای استایل –  بهینه سازی کدهای HTML CSS و JS – تنظیمات CDN و  … میباشد که در ادامه آموزش با  تمامی بخش های آن آشنا شده وبه خوبی یاد خواهید گرفت که تنظیمات را به صورت استاندارد  و  صحیح در این پلاگین  انجام دهید و از آن پس  خواهید دید که سرعت بارگذاری وب سایت شما به صورت محسوسی افزایش  پیدا میکند. برای تست بهتر پیشنها میکنیم قبل از تنظیمات این پلاگین یک تست از  وضعیت و سرعت وب سایت خود در GTmetrix بگیرید  و سپس این آموزش را دنبال کنید تا شاهد قدرت این افزونه در بهینه سازی وب سایت شوید.

و اما شروع آموزش تنظیمات پلاگین auto optimize

بعد از این که پلاگین auto optimize  را نصب کردید باید برید  سراغ تنظیمات آن که در ادامه به روش تنظیمات پلاگین می پردازیم.اگر هم  با نصب پلاگین در وردپرس آشنایی ندارید میتونید آموزش نصب پلاگین را ببینید.

در ابتدا باید وارد محیط تنظیمات این پلاگین شوید مانند تصویر زیر و سپس طبق راهنمایی تصویر عمل کنید

آموزش فعال کردن افزونه در وردپرس

وقتی به مانند  تصور بالا بر روی افزونه کلیک کردید  وارد محیط تنظیمات افزونه  میشوید که در تصویر زیر مشاهده میکنید.

تنظیمات افزونه auto optimize

در تصویر بالا شما  چهار سربرگ می بینید به نام های IMAGES , JS,CSS & HTML , صافی , بهینه سازی بیشتر همان طور که در تصویر مشخص است اولین سربرگ یعنی js,css & html را انتخاب میکنیم که البته وقتی وارد این محیط شوید به صورت پیشفرض این  سربرگ انتخاب شده است.در ادامه روش تنظیمات را بر اساس شماره بندی در تصویر برای  شما  توضیح میدهیم.

۱ – در ابتدا روی  این دکمه  کلیک  کنید تا تنظیمات پیشرفته باز شود.

۲ – در ابتدا باید تیک این گزینه را بگذارید تا سیستم بهینه سازی کدهای  جاوا اسکریپت فعال شود و همچنین با قرار دادن  تیک این گزینه چک باکس های زیر آن  هم که کمرنگ هستند فعال میشوند.

۳ – با  قرار دادن  تیک  این گزینه کنترل بهتری در کدهای  جاوا اسکریپت صورت میگیرد که در محیط افزونه میتوانید در توضیحات روبه روی آن مطالعه نمایید.

۴ – با قرار دادن تیک این گزینه بارگذاری کدهای جاوا اسکریپت به  صورت درون خطی صورت میگیرد که خود سرعت وب سایت را افزایش میدهد.  البته  وب سایت هایی که بازدید  آن ها کم است و باید به این نکته توجه داشته باشید.

۵ – تیک  این گزینه راهم باید قرار بدید تا کش برای لود دسته بندی ها فعال شود که خود گزینه  ای دیگر برای افزایش سرعت وب سایت است.

بعد  از قرار دادن تیک گزینه هایی که در تصویر بالا به آن ها اشاره شد حال نوبت میرسد به تنظیمات بعدی. باید در محیط افزونه کمی به سمت پایین اسکرول کنید تا به بخشی برسید که در زیر مشاهده میکنید و سپس به مانند راهنمایی تصویر تنظیمات را انجام دهید.

آموزش بهینه سازی کدهای css

توضیحات تصویر بالا :

۱ – تیک این گزینه را قرار دهید تا سیستم بهینه سازی کدهای css فعال شود.

۲ – با قرار دادن  تیک این  گزینه کدهای css فشرده خواهد شد.

۳ – اگر بخواهید که css به صورت درون خطی بارگذاری شود باید  تیک این گزینه را قرار دهید، در غیر این صورت میتوانید این گزینه را بدون  تغییرات رها کنید.

۴ – ایجاد url برای تصاویر یک روش خوب برای بارگذاری تصاویر در صفحات وب سایت است که برای فعال سازی باید تیک این  گزینه را قرار دهید.

۵ – درون  خطی کردن css با فعال  کردن این  گزینه  امکان پذیر میشود ولی توجه داشته باشید که فقط در وب سایت هایی با  بازدید کم باعث افزایش  سرعت میشود و  در وب سایت هایی که بازدید بالایی دارد برعکس باعث افت سرعت خواهد شد. پس اگر وب سایت شما دارای بازدید کم است  فعلا تیک این گزینه را قرار دهید در غیر  این صورت خالی بگذارید.

بعد از تنظیمات مربوطه باید به  مرحله ی بعدی تنظیمات بروید. کمی به سمت  پایین اسکرول کنید تا وارد محیط بعدی شوید که در تصویر زیر مشاهده میکنید.

بهینه سازی کدهای html

توضیحات تصویر بالا :

۱ – برای این که سیستم بهینه سازی کدهای HTML فعال شود باید تیک این گزینه را بگذارید.

۲ – این بخش یکی از مهمترین بخش ها در بخش بهینه سازی کدهای HTML می باشد که باید تیک این  گزینه را قرار دهید تا کامنت های کدهای HTML نگه داشته شوند و به مرورگر کاربران ارسال نشود، با فعال کردن این بخش شاهد افزایش سرعت چشم گیر و محسوسی در بارگذاری  وب سایت خود خواهید بود.

۳ – اگر از CDN استفاده میکنید و یا قرار است  از CDN استفاده نمایید باید اطلاعات مربوطه را در این بخش وارد کنید.

  آموزش استفاده از CDN و افزایش سرعت بارگذاری وب سایت 

بعد از این که تنظیمات بالا را انجام دادید باید به بخش بعدی وارد شوید، کمی اسکرول کنید تا به  محیط بعدی تنظیمات وارد شوید که در تصویر زیر قابل مشاهده است.

آموزش بهینه سازی کدهای جاوا اسکریپت

توضیحات تصویر بالا :

۱ – همان طور که در تصویر و در بخش توضیحات این گزینه مشاهده میکنید با فعال کردن این بخش فایل های CSS و یا جاوا اسکریپت به صورت استاتیک نگه داری میشود که در نوبه خود تاثیرات زیادی در سرعت لود شدن وب سایت  خواهد داشت.

۲ – با گذاشتن تیک این گزینه فایل های css و جاوا اسکریپت فشرده  می شوند و فشرده شدن کدهای  وب سایت تاثیرات  خوبی را در سرعت بارگذاری وب سایت خواهد داشت.

۳ – اگر تیک این گزینه را بگذارید تمامی تنظیمات برای کاربران وارد شده نیز اعمال خواهد شد.

۴ – اگر میخواهید تنظیمات بهینه سازی برای فروشگاه شما ( اگر وب سایت شما فروشگاهی بوده باشد و  یا بخش فروشگاهی داشته باشد ) فعال باشد تیک این گزینه را قرار دهید.

۵ – بعد از اتمام مراحل برای ذخیره تنظیمات روی دکمه ذخیره تغییرات کلیک کنید تا تنظیمات شما به صورت کامل ذخیره شود.

بعد از انجام تنظیمات بالا بخش  بهینه سازی اولیه  در وب سایت  فعال خواهد شد. بعد از این که تنظیمات تب اول را در این پلاگین انجام دادید حال نوبت آن است که وارد تب دوم شوید و ادامه تنظیمات پیشرفته تر را نیز انجام داده و رفته رفته کلیه بخش های وب سایت را کامل کنید.

به دلیل  طولانی شدن مقاله  ادامه مبحث را در قسمت دوم  مقاله مطالعه فرمایید.

قسمت دوم مقاله ….

 

اگر این مقاله برای شما مفید بود لطفا آن را به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *