آموزش پروگرام کردن آردوینو با usb to serial

آموزش پروگرام کردن برد آردوینو با مبدل usb to ttl

در این آموزش روش اتصال بردهای آردوینو و پروگرام کردن آن ها با مبدل usb به TTl را یاد خواهید گرفت 

از زمانی که بردهای آردوینو پابه عرصه وجود گذاشتند به یک باره تحولات زیادی در ساخت دستگاه های الکترونیکی و رباتیک آغاز شد و بسیاری از علاقه مندان به حوزه رباتیک و الکترونیک شروع به طراحی و پیاده سازی ایده های خود کردند،در این میان ابزارها و تجهیزات بسیاری به وجود آمد که اجازه افزایش توان بردهای آردوینو را میدهد و مورد استفاده قرار گرفته اند. یکی از این تجهیزات پروگرامر مبدل usb به ttl می باشد که  میتوانید با استفاده از این نوع مبدل های پروگرامر، بردهای آردوینو خود را به راحتی پروگرام ( برنامه ریزی ) کنید تا بتوانید مورد استفاده قرار دهید.

از آن جایی که هسته اصلی بردهای آردوینو میکرو کنترلرهای AVR می باشد بنابراین باید با پروگرامرهایی از این دست کار کنید که یکی از همان پروگرامرها همین مبدل usb به serial یا usb به  ttl میباشد.

مشکل پروگرام نشدن برد آردوینو

مشکلات پروگرام کردن بردهای آردوینو با مبدل usb to ttl

یکی از دلایل نوشتن این مقاله آموزشی این است که بسیاری از افراد برای پروگرام کردن برد آردوینو خود با استفاده از مبدل usb به ttl به مشکلاتی برمیخورند که نمی توانند کار را به درستی پیش ببرند و در زمان برنامه ریزی آردوینو به ارورهای مختلفی بر میخورد.باید بدانید که هر کدام از این ارورها دلایل مختلفی میتواند داشته باشد که بهترین منبع برای پیدا کردن پاسخ و دلیل مشکل خود انجمن وب سایت آردوینو در آدرس www.arduino.cc میباشد. ولی بنابر تجربه ای که خود ما در طراحی و کار با بردهای آردوینو داریم، برخی موارد را شناسایی کردیم که کمی غیر عادی و خارج از استاندارد است ولی با این حال شناختن این راه ها باعث میشود که بتوانید برخی ارورها را برطرف کنید که یک به یک برای شما عزیزان در ادامه خواهیم نوشت.پس همراه ما باشید در این آموزش کاربردی …

اولین مشکل شناسایی پورت توسط IDE برد آردوینو  خصوصا در مدل های ch340

این مشکل از اولین مشکلاتی است که در کار با بردهای آردوینو اتفاق می افتد. اگر مقاله آشنایی با بردهای آردوینو را مطالعه کرده باشید میدانید که هریک از بردهای آردوینو دارای چندین مدل هستند که بیشتر این تفاوت ها در این است که هم برد آردوینو اورجینال داریم و هم مدلی که دارای چیپ مبدل ch340 میباشد. میتوان گفت که در مدل اورجینال مشکل شناسایی نشدن وجود ندارد ولی برعکس در مدل ch340 مشکل عدم شناسایی در زمان اتصال به کامپیوتر وجود دارد.

مشکل یه این صورت آغاز میشود که شما IDE آردوینو را اجرا کرده اید و برد آردوینو خود را به کامپیوتر متصل کرده اید ولی در بخش پورت های IDE آردوینو ، هیچ پورتی شناسایی نمی شود.دلیل این مشکل این است که درواقع کامپیوتر شما برد آردوینو را شناسایی نکرده است تا بتواند به آن پورتی اختصاص بدهد. این مشکل راه حلی بسیار آسان دارد که در ادامه یاد خواهید گرفت. کاری که باید بکنید این است که در ابتدا برد آردوینو خود را به کامپیوتر متصل کنید،سپس بر روی این لینک کلیک کرده و درایور برد آردوینو را دانلود نمایید.

بعد ابتدا در درایو c یک فولدر ایجاد کنید به نام drivers و فایل های فشرده درایوری را که دانلود کردید را در داخل فولدر drivers از حالت فشره خارج کنید.بعد از خارج کردن فایل ها از حالت فشرده باید روی فایل SETUP دابل کلیک کنید و برنامه رو نصب کنید که یکی از راه های نصب درایور است.

بعد از نصب درایور مورد نظر میتوانید برنامه یا همان IDE آردوینو را ببندید و مجددا باز کنید و اگر درایور شما به درستی نصب شده باشد خواهید دید که پورت توسط IDE شناسایی شده است، معمولا port ها به صورت com در ویندوز شناخته میشوند مانند این مثال : port Com4 . خب تا اینجا روش نصب درایور مدل ch340 را مشاهده کردید،تاکید میکنیم نصب درایور فقط برای بردهای آردوینو مدل ch340 وجود دارد و مدل اورجینال بردهای آردوینو که از نظر قیمتی هم کمی بالاتر از مدل ارزان ch340 هستند نیازمند درایور نبوده و توسط کامپیوتر خصوصا در ویندوز به راحتی شناسایی میشوند.

نوبت میرسد به پروگرام کردن برد آردوینو با استفاده  از مبدل usb to ttl

کار را با استفاده از برد آردوینو مینی شروع میکنیم چرا که این برد دارای سوکت usb نیست و برای ریختن برنامه در این برد باید از مبدل کابل فلت رنگی دوسرمادگیusb to ttl استفاده کنید.در ابتدا باید مبدل و یا همان پروگرامر usb to ttl را به برد آردوینو مینی خود وصل کنید که برای وصل کردن باید از کابل های رشته ای دوسر مادگی استفاده کنید که در تصویر روبه رو این کابل را مشاهده میکنید.در ادامه باید سیم ها را به شکلی که در زیر گفته شده از پروگرامر به برد آردوینو وصل کنید.

پروگرام کردن آردوینو پرومینی با مبدل یو اس بی به سریال

به اتصالات دقت کنید که اشتباه نشود.اگر چنانچه مشاهده کردید که مبدل usb به  serial برد آردوینو را شناسایی نمی کند ( برنامه آپلود نمی شود) محل یکی از کابل ها را بر روی برد آردوینو تغییر دهید. بر روی برد آردوینو معمولا دو پایه هم نام با یک کارایی وجود دارد مثلا دو پایه RX.شما میتوانید کابلی را که به پایه RX آردوینو وصل شده را جدا کرده و به پایه دیگر RX در آردوینو متصل کنید. ( در تصویر روبه رو دوپایه RX  را بر روی برد آردوینو pro mini مشاهده میکنید.پایه های برد آردوینو

البته باید در نظر داشته باشید که انتخاب نوع پروگرامر و نوع دستگاه در نرم افزار آردوینو در آپلود صحیح برنامه تاثیر گذار و مهم است.مثلا وقتی که میخواهید برد آردوینو pro mini را پروگرام کنید باید در IDE هم همین دستگاه را انتخاب نمایید. نوع پروگرامر را هم باید usbasp انتخاب کنید.در تصویر زیر میتوانید نوع انتخاب دستگاه و نوع پروگرامر را مشاهده کنید.

انتخاب نوع برد در نرم افزار آردوینو

همان طور که در تصویر بالا مشاهده میکنید میتوانید از منوی tools به بخش Boards رفته و نوع برد آردوینو را انتخاب کنید.همچنین بعد از انتخاب نوع برد باید نوع پروگرامر را نیز انتخاب کنید که باید نوع پروگرامر را USBasp انتخاب کنید.به تصویر زیر توجه کنید.

انتخاب نوع پروگرامر در نرم افزار arduino

همان طور که در تصویر بالا مشاهده میکنید نوع پروگرامر هم از منوی Tools باید انتخاب شود که در اینجا USBasp انتخاب شده است.

مشکل عجیب دیگر با راه حلی عجیب تر

در بسیاری موارد شما وقتی نوع پروگرامر را به درستی انتخاب کرده اید و همچنین نوع برد را هم به درستی انتخاب نموده اید در زمان آپلود کدها در برد آردوینو بازهم به ارور عدم آپلود و یا ارورهای مختلفی بر میخورید که دلیلش واقعا مشخص نیست.با توجه به تجربه ای که در زمینه کار با بردهای آردوینو داریم به مسائل عجیبی برخوردیم که باعث شد مشکل آپلود برنامه حل شود که بد نیست با شما عزیزان در میان گذاشته شود.

اولین مورد نوع پروگرامر را عوض کنید

درست است که در بالا گفته شده که نوع پروگرامر باید usbasp انتخاب شود ولی مشاهده شده که در برخی موارد برد توسط این نوع پروگرامر برنامه را نمی پذیرد،ما به صورت random مدل های مختلف پروگرامر را در IDE آردوینو انتخاب کردیم که نتیجه این شد که مثلا در پروگرامر نوع arduino as isp آپلود برنامه انجام شد.البته الزاما این نیست که برد آردوینو شما هم دقیقا به همین شیوه عمل کند،منظور این است که در منوی IDE آردوینو انواع پروگرامر ها رو امتحان کنید اگر با حالت استاندارد برنامه آپلود نشود.

انتخاب نوع برد متفاوت با بردی که به کامپیوتر متصل است.

یکی دیگر از راه حل های آپلود برنامه در برد آردوینو این است که نوع برد را در IDE متفاوت از بردی انتخاب کنید که به کامپیوتر متصل است،به صورت عجیبی این راه حل هم تاکنون پاسخ داده است،خصوصا اگر برد آردوینو شما از مدل ch340 بوده باشد. یک مثال را می آوریم که خود ما به این مشکل برخوردیم و به این روش مشکل حل شد. یک بار نیاز بود که برد آردوینو نانو مدل ch340 را برنامه ریزی کرده و به عبارتی کدهای مورد نطرمان را در برد آردوینو نانو آپلود کنیم،خب طبق معمول همه اتصالات و انتخاب نوع برد و نوع پروگرامر در نرم افزار هم انجام شد.وقتی شروع کردیم به آپلود برنامه به هیچ عنوان برنامه آپلود نمی شد.در این صورت با این که برد آردوینویی که به کامپیوتر متصل بود آردوینو نانو مدل ch340 بود ولی در IDE نوع برد را بر روی pro mini قرار دادیم و سپس برنامه را آپلود کردیم که برنامه با موفقیت آپلود شد.

درسته خیلی عجیب بود ولی انجام شد و برنامه را هم تست کردیم و به درستی کار می کرد.شما هم میتوانید چنین راه حل هایی را انجام دهید.همان طور که گفته شد این راه حل ها بدون توضیح هستند ولی کار میکنند و مشکل آپلود برنامه ها در بسیاری موارد حل میشود.

خب تا این بخش تلاش کردیم تجربیات خود را برای حل مشکل آپلود برنامه در بردهای آردوینو را با شما عزیزان در میان بگذاریم،امیدواریم که توانسته باشد مشکل آپلود برنامه در آردوینو را حل کرده باشد. اگر چنانچه با راه حل های گفته شده در این بخش مشکل شما حل نشده است لطفا نوع ارور و مشکل را برای ما از بخش نظرات ارسال کنید تا توسط  تیم متخصص ما مورد بررسی قرار بگیرد و راه حل به صورت آموزش در سایت قرار داده شود تا تمامی عزیزانی که به مشکلات این چنینی بر میخورند بتوانند استفاده کنند و مشکل شما دوست عزیز هم حل شود.

برای اطلاع از آخرین دوره های آموزش میتوانید در کانال تلگرامی ما عضو شوید. همچنین بخش تماس با ما آماده دریافت نظرات ، انتقادات و پیشنهادات شما عزیزان می باشد.

عضویت در کانال تلگرام کلاینت لرن

8 thoughts on “آموزش پروگرام کردن آردوینو با usb to serial

  • علیرضا محمدی says:

   خواهش میکنم ،خوشحالیم که مطالب برای شما کاربردی بوده.شما عزیزان میتونید برای دیدن آموزش های بیشتر در زمینه آردوینو در کانال تلگرامی ما عضو شوید.

 1. افسانه says:

  خیلی ممنونم. حتما امتحان می کنم. واقعا اعصاب خوردکنه این پورتusb. ای کاش مشد یه ماژول روش نصب کنیم تا با بلوتوث بهش برنامه ارسال کنیم

  • علیرضا محمدی says:

   با درود بر شما
   این روش تا حدود زیادی جواب میده
   ولی ایده ارسال داده با بلوتوث ایده خوبی هست بررسی میکنیم و راه حلی براش ارائه و در سایت به صورت آموزش قرار میدیم
   با تشکر از توجه شما

 2. قاسم says:

  با سلام و خسته نباشید
  آیا از این روش برای پروگرام کردن بورد آردوینو پرو میکرو هم میشه استفاده کرد؟
  منظور از پایه های DTR و GRN روی بورد و ماژول چیه؟

  • علیرضا محمدی says:

   با درود بر شما
   بله با این روش هم میشه آردوینو پرو میکرو رو هم پروگرام کرد ولی توجه داشته باشید که باید از پایه های RX وTX باید برای پروگرام کردن آردوینو استفاده کنید.
   در مورد پایه های DTR و GRN هم به ترتیب زیر هست
   پایه DTR برای ریست کردن آردوینو هست پس باید پایه DTR پروگرامر رو به پایه Reset آردوینو متصل کنید ولی حتما باید از یک خازن ۱ میکرو فاراد و یک مقاومت ۱۰ کیلو استفاده کنید
   پایه GRN هم در حالت عادی استفاده نمیشود ولی در صورت نیاز باید به GND متصل گردد ولی بازهم تکرار میکنم که نیازی نیست از این پایه در زمان پروگرام کردن استفاده کنید و فقط پایه های RX و TX و Reset باید استفاده شود تا آردوینو به خوبی پروگرام شود

  • علیرضا محمدی says:

   با درود بر شما هدف وب سایت cws مسائل اینترنت اشیاء – آمموزش تعمیرات سخت افزار و در این حوزه ها می باشد و این مورد اگر برنامه ای برای دوره آموزشی تعمیرات ماینر وجود داشته باشد قرار میگیره ولی به صورت جداگانه خیر امکانش نیست البته فعلا
   با تشکر از همراهی شما عزیز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *