دیباگر وردپرس

آموزش عیب یابی و رفع مشکل وردپرس

سیستم عیب یابی وردپرس چیست و در چه زمانی مورد استفاده قرار می گیرد؟

در ابتدا میخواهیم شما رو با دیباگر وردپرس آشنا کنیم تا بدانید که اصلا دیباگر وردپرس چیست و در چه زمانی باید مورد استفاده قرار گیرد. کسانی که با دنیای برنامه نویسی و علوم کامپیوتر سروکار دارن با نام دیباگر به  خوبی آشنایی دارند و میدانند که هرجا نام دیباگر برده شود دلیل بر وجود یک ایراد فنی و سپس پیدا کردن ایراد است. در وردپرس هم ما سیستم دیباگر داریم که جهت عیب یابی مشکلات برنامه نویسی مختلف در سیستم مدیریت محتوای وردپرس مورد استفاده قرار می گیرد. البته این حرف دلیل بر این نیست که وردپرس و هسته آن دارای ایراد برنامه نویسی  است  خیر به هیچ وجه چرا که اولا وردپرس توسط تیم قدرتمندی پشتیبانی میشود و در صورت وجود مشکل برطرف و به روز رسانی در اختیار کاربران قرار می گیرد. ایرادی مه ما در مورد ان صحبت میکنیم در زمان استفاده و نصب انواع قالب ها و پلاگین هاخودنمایی میکنند.

به عنوان مثال شما در حال نصب پلاگین و یا قالب در وب سایت وردپرسی خودتون هستید و همینطور کار را پیش می برید و به یک باره با یک صفحه سفید و خالی بدون هیچ محتوایی روبه رو می شوید که به صفحه مرگ وردپرس مشهور است. خب در چنین مواردی از اونجایی  که هیچ محتوایی دیده نمی شود معلوم نیست که ایراد چیست و برای همین داشتن یک  سیستم دیباگر در چنین مواقعی بسیار کاربردی خواهد بود که توسط خود تیم وردپرس در کدهای سیستم مدیریت محتوای وردپرسی وجود دارد که شما میتوانید فعال کنید.

   همچنین بخوانید ( آشنایی با خطاهای وردپرس  و روش رفع آن ها )

از آن جایی که وردپرس یک سیستم اوپن سورس است و افراد میتوانند با تسلط بر برنامه نویسی تغییراتی را در آن اعمال کنند و یا به راحتی برای وردپرس پلاگین و قالب هایی را برنامه نویسی و طراحی نمایند بنابراین برای یک برنامه نویسی هم وجود عیب یاب بسیار مناسب خواهد بود که متاسفانه بسیاری از افراد که در توسعه وردپرس نقشی دارند و مثلا برای وردپرس پلاگین طراحی میکنند به مسئله دیباگر توجهی نکرده و وقتی هم دیباگر فعال نبوده باشد خطاهایی که پلاگین نوشته شده ممکن است داشته باشد در صفحه قابل مشاهده نخواهد بود  و همین  خطاها میشود باگ های امنیتی و در بهترین حالت باعث کندی و مشکلات در لود وب سایت خواهد بود در حالی  که با فعال بودن دیباگر وردپرس امکان مشاهده تمام خطاها میسر  بوده و میتوان به عنوان یک توسعه دهند وردپرس پلاگین و قالب های هرچه بهتر و بدون ایرادی رو طراحی کرد.

حالا به چه شکل باید دیباگر وردپرس رو فعال کنیم ؟

فعال کردن دیباگر وردپرس کاری بسیار آسان و راحت هست، به این طریق که باید در ابتدا وارد روت هاستتون بشید  یعنی جایی که فایل های وب سایت شما قرار گرفته.مانند تصویر زیر.

آشنایی با فایل های وردپرس

بعد از  وارد شدن به هاست و رفتن به جایی که فایل های وردپرس قرار گرفته باید فایلی به نام wp-config.php رو انتخاب کرده و با استفاده از ویرایش گر بازکنید.همان طور که در تصویر زیر مشخص شده است.

آشنایی با فایل wp-configphp

بعد از این که با استفاده از ویرایشگر فایل wp-config.php را بازکردید باید به سمت پایین اسکرول  کنید تا کدی را  که در تصویر زیر مشخص شده پیدا کنید. یک خط کد که به این شکل نوشته شده است. ;(define('WP_DEBUG',fals

ویرایش کدهای وردپرس

بعد از این که کد مورد نظر رو پیدا کردید همان طور که می بینید به صورت پیشفرض  آخر عبارت کد مقدار fals یعنی غیر فعال را دارد که باید به حالت فعال برگردانده شود. برای دادن مقدار فعال به جای عبارت fals باید عبارت true را  بنویسید و فایل رو ذخیره (Save ) کنید. دقیقا مانند تصویر زیر.

فعال کردن حالت دیباگر وردپرس

نکته مهم :

ممکن است در برخی موارد کد بالا در داخل  فایل wp-config.php  وجود نداشته باشد، در این حالت هم مشکلی نیست شما میتونید به انتخای کدها اسکرول کنید وکد زیر رو کپی کرده و در ویرایشگر past کنید و مجددا تغییرات رو ذخیره  کنید. به همین راحتی حالت دیباگر وب سایت شما فعال می  شود.

;(define( 'WP_DEBUG', true

موضوع بعدی این که اگر این تغییرات و این خط کد دایما باقی بماند و در حالت true یا فعال بوده باشد باعث بروز باگ امنیتی میشود، بنابراین وقتی کار شما با وردپرس به اتمام رسید  و میخواهید  که از وب سایت استفاده کنید مجددا تمام مراحل را که در بالا ذکر شد رفته و مقدار کد دیباگر رو به حالت پیش فرض یعنی fals برگردانید و  ذخیره کنید تا مجددا حالت دیباگر غیر فعال شود.

امیدواریم که این مقاله بخش از مشکلات شما عزیزان را حل کرده باشد و بتوانید در زمانی که با ارور مواجه می شوید دلیل آن ارور را مشاهده  کنید. اگر این مقاله برای شما عزیزان مفید بود آن را به اشتراک بگذارید.

  اگر میخواهید یک وردپرس کار حرفه ای شوید  کلیک کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *